Koenig & Bauer dołącza do inicjatywy Healthy Printing
21 lip 2021 09:39

Firma Koenig & Bauer podkreśliła swoje zaangażowanie w zrównoważoną i przyjazną dla środowiska produkcję dołączając do inicjatywy Healthy Printing. Celem projektu jest promowanie stosowania ekologicznych podłoży, atramentów, powłok i innych materiałów eksploatacyjnych do druku na papierach, kartonach, tekturze falistej, tworzywach sztucznych i innych produktach, a także promocja wydajnych systemów recyklingu.

Decyzja o uruchomieniu projektu ma również przyczynić się do wzmocnienia sieci kontrahentów i rozszerzenia jej o własnych „preferowanych dostawców”, z których wielu jest już aktywnymi członkami Healthy Printing Initiative.

Wysoki poziom zanieczyszczeń może sprawić, że materiały pochodzące z recyklingu nie będą nadawały się do wykorzystania w nowych produktach, tak wymagających jak opakowania do żywności. W związku z tym holistyczne i przyjazne dla środowiska procesy drukowania są postrzegane jako sposób na podniesienie wydajności zasobów poprzez poprawę możliwości odzysku i maksymalizację ponownego wykorzystania surowców pochodzących z recyklingu.

CEO Koenig & Bauer, dr Andreas Pleßke wyjaśnia: Jesteśmy pierwszym producentem maszyn drukujących, który aktywnie uczestniczy w inicjatywie producentów papieru, materiałów opakowaniowych, farb i chemii, drukarń, firm zajmujących się recyklingiem, projektantów, klientów końcowych i innych interesariuszy z branży. Podłoża, dodatki, tusze i procesy drukowania muszą być łączone w sposób promujący zrównoważoną, przyszłościową produkcję poligraficzną. Skuteczniejsze środki ochrony klimatu i środowiska w produkcji poligraficznej zależą od nienaruszonych łańcuchów recyklingu i funkcjonowania gospodarki o obiegu zamkniętym, co z kolei wymaga ścisłej współpracy wszystkich zainteresowanych stron. Zaangażowanie klientów końcowych jest bardzo istotne, ponieważ są oni szczególnie zainteresowani zrównoważoną produkcją poligraficzną i źródłami pochodzenia materiałów, a tym samym jakością swoich produktów.

Inicjatywa została powołana przez międzynarodowy instytut badań i doradztwa środowiskowego EPEA (Environmental Protection Encouragement Agency) przy wsparciu Fundacji DOEN. Główną ideą jest przyspieszenie wdrażania koncepcji projektowania „od kołyski do kołyski” (C2C) w branży poligraficznej, w której preferowane są podłoża i materiały eksploatacyjne wytwarzane w procesie „zero waste”.

Po użyciu produkty drukarskie muszą być zbierane i konsekwentnie poddawane recyklingowi. Pod koniec procesu recyklingu wszelkie pozostałości powinny ostatecznie zostać ponownie wchłonięte do naturalnego ekosystemu jako biologiczne składniki odżywcze, bez obciążania środowiska. Więcej informacji na temat inicjatywy na rzecz zdrowego drukowania można znaleźć na stronie internetowej stworzonej dla tego projektu.

Opracowano na podstawie informacji firmy Koenig & Bauer

 

 

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>