Ipagsa do zamknięcia
26 sie 2021 09:12

Dział Offset Solutions firmy Agfa odnotował dodatnie wyniki w drugim kwartale roku – sprzedaż była wyższa o 20 proc., a EBITDA o prawie 11 mln euro w porównaniu z ubiegłym rokiem. W planie jest jednak przeprowadzenie restrukturyzacji, która będzie się wiązała z zamknięciem oddziału Ipagsa w Hiszpanii.

Offset Solutions, największy dział firmy Agfa, jest obecnie przedmiotem wielu analiz dotyczących jego przyszłości. Trwają prace nad przekształceniem go w osobny biznes – CEO Pascal Juery rozważa możliwe opcje, w tym sprzedaż lub fuzję oddziału. Robimy postępy w tworzeniu samodzielnej firmy, zgodnie z planem ogłoszonym na początku tego roku – podkreśla Pascal Juery.

Sprzedaż odnotowana w dziale offsetu wzrosła o 20,1 proc. rok do roku w ciągu trzech miesięcy (do 30 czerwca) i wyniosła 183 mln euro. Skorygowany wynik EBITA za II kwartał wyniósł 8 mln euro, co stanowi zmianę w stosunku do straty 2,8 mln euro z poprzedniego roku za analogiczny kwartał. W II kwartale 2019 r. sprzedaż dla działu offsetowego wyniosła 207 mln euro, a skorygowana EBITDA 8,4 mln euro. Podjęliśmy wiele działań, aby przywrócić rentowność tego biznesu – w tym działania kosztowe, dokonaliśmy też przeglądu naszego modelu przychodów – powiedział Juery.

W ramach bieżącego przeglądu działalności i planu poprawy zysków przedstawiciele Agfy ogłosili plany zamknięcia Ipagsa CTP, firmy, którą spółka przejęła zaledwie trzy lata temu, aby dodać tańszą ofertę dla „rynków wrażliwych cenowo”.

Druk cyfrowy nabiera tempa, a klienci wracają i drukują – podkreślił Juery. Wprowadzenie na rynek nowej, szybkiej wielkoformatowej maszyny drukującej Jeti Tauro zostało przedstawione jako sukces, który „przekroczył oczekiwania”. To bardzo dobry znak kondycji firmy. Segment produkcji podłóg dekoracyjnych i laminowanych nabiera tempa, a jednocześnie przyglądamy się nowym zastosowaniom Jeti Tauro w opakowaniach – obszarze, który jest bardzo obiecujący – powiedział Juery.

Sprzedaż w dziale, który obejmuje folię oraz chemikalia specjalistyczne, wzrosła o 23,3 proc. do poziomu 81 mln euro, podczas gdy skorygowana EBITDA wzrosła o 88 proc. do 6,8 mln euro. Agfa zakończyła również program „eliminowania ryzyka” o wartości 350 mln euro, który rozpoczął się w zeszłym roku i obejmował łącznie 170 mln euro na polisę ubezpieczeniową, w ramach której ryzyko niewystarczających funduszy zostało usunięte w zamian za składkę zapłaconą na początku okresu jej obowiązywania.

Jeśli chodzi o perspektywy na drugą połowę roku, Juery skomentował: Spodziewamy się dalszego ożywienia w pozostałej części roku, we wszystkich obszarach widzimy pozytywny wzrost. Będziemy nadal podejmować działania cenowe i odpowiedzialnie zarządzać naszymi kosztami.

Opracowano na podstawie informacji portalu Print Week

 

 

 

 

cript>