Współpraca Arctic Paper i Rottneros w zakresie produkcji opakowań w Polsce
22 paź 2021 12:38

Rottneros i Arctic Paper podpisały list intencyjny dotyczący zawiązania spółki joint venture (50/50) w Kostrzynie, której celem jest budowa fabryki tacek z formowanego włókna celulozowego. Uruchomienie fabryki, która według szacunków będzie generować 9-11 mln EUR (40-50 mln PLN) przychodów rocznie, planowane jest na koniec 2023 roku. Oczekuje się, że koszt inwestycji wyniesie 12-15 mln EUR (55-70 mln PLN).

W nowej fabryce będą produkowane opakowania wysokobarierowe, np. służące do pakowania w atmosferze modyfikowanej, zapewniającej wydłużony okres przydatności do spożycia, a także opakowania o mniejszych wymaganiach funkcjonalnych, wszystkie w oparciu o włókno celulozowe wytwarzane przez Rottneros. Produkty tego typu są odporne na wysoką temperaturę i doskonale nadają się do dań gotowych – zarówno mrożonych, jak i schłodzonych – których rynek dynamicznie rośnie. Zdolność produkcyjna nowej fabryki szacowana jest na 60-80 mln tacek.

Dla porównania wydajność istniejącego zakładu Rottneros Packaging w Sunne (Szwecja) wynosi obecnie 15-20 mln tacek tego typu. Poza dostarczaniem na rynek opakowań przyjaznych środowisku i klimatowi celem jest również wykorzystanie nowego zakładu jako przykładu wysokiej jakości, skalowalnej i konkurencyjnej metody produkcji.

Inwestycja będzie ważnym krokiem w realizacji naszej nowej strategii 4P, w ramach której Grupa Arctic Paper obok produkcji papierów graficznych i celulozy rozwinie dwa kolejne segmenty działalności w dynamicznie rosnących obszarach. Zawsze wierzyliśmy w Rottneros jako strategiczną inwestycję i czekamy na rozwój wspólnego biznesu w zakresie produkcji tacek z włókna celulozowego. Fabryka Arctic Paper w Kostrzynie spełnia wszystkie warunki, zarówno techniczne, jak i geograficzne, by móc szybko rozpocząć produkcję – mówi Michał Jarczyński, prezes zarządu, CEO Arctic Paper.

 To doskonały kolejny krok, aby pokazać, co Rottneros Packaging może zrobić na drodze do zmiany w kierunku opakowań z surowców odnawialnych, w którym działa cała branża. Niezwykle ekscytujące będzie obserwowanie, jak będziemy dążyć do osiągnięcia wiodącej pozycji w produkcji tacek z formowanego włókna celulozowego, spełniających najwyższe możliwe wymagania dotyczące opakowań - mówi Lennart Eberleh, prezes zarządu i CEO Rottneros.

Opracowano na podstawie informacji firmy Arctic Paper

error: Kopiowanie zabronione!
cript>