Nowe szanse dla zakładów UPM
17 maj 2022 08:00

Zamknięta papiernia firmy UPM Chapelle Darblay we Francji ma rozpocząć nową działalność jako zakład produkcji tektury pod zarządem nowych właścicieli.

10 maja firma UPM potwierdziła zakończenie sprzedaży zakładu Chapelle Darblay na rzecz gminy Rouen, w tym aktywów obejmujących grunt, budynki i wyposażenie. Pierwotne plany sprzedaży obiektu Samfi i Paprec zeszłej jesieni zostały wstrzymane po tym, jak gmina Rouen aktywowała swoje prawo pierwokupu, dozwolone na mocy prawa francuskiego. Powodem był plan kontynuowania działalności gospodarki o obiegu zamkniętym w zakresie recyklingu i produkcji papieru na tym terenie. Tego dnia własność i aktywa zostały przeniesione do Veolia Group, która współpracuje z Fibre Excellence, z zamiarem ponownego uruchomienia fabryki.

Przed zamknięciem w czerwcu 2020 r. Chapelle Darblay, położona na północny zachód od Paryża, była jedyną francuską papiernią będącą w stanie wyprodukować papier makulaturowy z włókien w całości pochodzących z odzysku i recyklingu. Jej roczna zdolność produkcyjna wynosiła 480 000 ton.

Przedstawiciele gminy Rouen w Normandii powiedzieli: Od miesięcy walczyliśmy o zachowanie słynnej papierni Chapelle Darblay, prawdziwego klejnotu przemysłowego w Grand-Couronne. Nicolas Mayer-Rossignol, burmistrz Rouen i prezes Rouen Normandy, stwierdził: To historyczna decyzja dla ekologii, gospodarki o obiegu zamkniętym i reindustrializacji we Francji. I to się dzieje w Rouen! Lokalni urzędnicy uważają, że poprzednie plany skłoniłyby mieszkańców do zakopywania lub spalania makulatury zamiast recyklingu, albo też makulatura byłaby wysyłana do Belgii i Niemiec.

Z nowym właścicielem zakład ma w planie wyprodukować 400 000 ton tektury opakowaniowej z makulatury gromadzonej we Francji. Energia potrzebna do funkcjonowania obiektu będzie pochodzić z kogeneracyjnego kotła na biomasę zasilanego odpadami organicznymi pochodzącymi z Normandii, Bretanii i północnej Francji.

Modernizacja zakładów produkcyjnych i kotła na biomasę wiąże się z inwestycją w wysokości około 120 mln euro i ma stworzyć 250 wykwalifikowanych miejsc pracy – przy czym priorytetem będzie zatrudnianie lokalnych pracowników, którzy wcześniej pracowali w zakładach UPM.

Antoine Frérot, prezes i dyrektor generalny Veolia, powiedział: Plany przekształcą fabrykę przy zachowaniu spuścizny i kompetencji La Chapelle Darblay wprowadzając ją w etap dynamicznego wzrostu. Dzięki rozwiązaniom w zakresie transformacji ekologicznej umożliwiamy relokację przemysłu, który miał opuścić Francję.

Firma UPM poinformowała, że ​​pozostaje zaangażowana we francuski rynek papieru gazetowego i będzie kontynuować ścisłą współpracę ze swoimi partnerami i z klientami we Francji. Jeden z wiodących producentów papieru i biomateriałów nadal wytwarza papier gazetowy w swoich papierniach w Ettringen, Hürth i Schongau w Niemczech oraz w Steyrermühl w Austrii. Papiernia UPM Shotton w Wielkiej Brytanii zaprzestała produkcji papieru gazetowego w zeszłym roku po tym, jak została sprzedana.

Opracowano na podstawie informacji portalu Print Week

 

 

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>