Kodak bije rekordy szybkości
20 cze 2022 11:28

Oferowana przez firmę Kodak najnowsza maszyna drukująca Prosper 7000 jest jak dotychczas najszybszym na rynku systemem pracującym w technologii ciągłego druku atramentowego.

Firma Kodak ma nadzieję wyeksponować korzyści płynące ze stosowania druku atramentowego dzięki najnowszym członkom rodziny atramentowych systemów drukujących serii Prosper. Osiem lat po wprowadzeniu urządzenia Prosper 6000 producent ogłosił premierę nowego rozwiązania – maszyny Prosper 7000, dostępnej z trzema wersjami przeznaczonymi dla różnych zastosowań.

Maszyna osiąga prędkość drukowania 412 m/min w trybie Turbo przeznaczonym do zastosowań, w których dopuszczalna jest ograniczona jakość przy niskim pokryciu atramentem, co w praktyce oznacza np. druk gazetowy. Chociaż druk atramentowy miał ograniczony wpływ na rynek gazet w Wielkiej Brytanii, jego popularność w innych krajach wzrosła – obecnie Kodak ma nadzieję, że za sprawą premierowego rozwiązania Prosper 7000 ten trend zostanie utrzymany.

Pracując w trybie Performance, Prosper 7000 zapewnia druk w rozdzielczości 133 lpi (600x600 dpi) osiąganej przy prędkości 300 m/min w przypadku książek. Jakość zdaniem przedstawicieli Kodak jest w przybliżeniu porównywalna do druku offsetowego, dzięki czemu nadaje się do drukowania przesyłek direct mail, katalogów i czasopism.

Do zastosowań, w których potrzebna jest wyższa jakość druku, producent przewidział tryb Ultra 520 wykorzystujący głowicę drukującą Ultrastream, która pozwala na drukowanie w rozdzielczości 900x1800 dpi, zarówno na papierach powlekanych, jak i niepowlekanych z porównywalną szybkością.

Przeznaczone dla serii Prosper atramenty są czterokolorowymi pigmentowymi atramentami wodnymi, które dzięki prostocie technologii ciągłego druku mogą być oferowane w niższej cenie. Papier jest suszony za pomocą ośmiu jednostek NIR umieszczonych za każdą matrycą głowic drukujących. Technologia NIR pozwala uniknąć nagrzewania podłoża, jednocześnie pobudzając cząsteczki wody w tuszu do odparowania ich z papieru. Może to być papier gazetowy, jedwabisty lub powlekany z połyskiem, o gramaturze od 42 g/m2 do 270 g/m2, przy szerokości wstęgi od 520 mm do 648 mm.

Prezes firmy Kodak, Jim Continenza, mówi, że niewątpliwy skok w kategorii szybkości drukowania istotnie zmienia zasady gry, co pomoże drukarniom komercyjnym, gazetowym i wydawnictwom zwiększyć wydajność poprzez przeniesienie większej liczby zadań długookresowych z konwencjonalnych procesów drukowania na druk atramentowy.

Wierzymy, że znaczenie technologii cyfrowej będzie rosło, ponieważ bieżące problemy z łańcuchem dostaw nadal zwiększają koszty etapu przygotowania materiałów do druku. To nowe rozwiązanie odzwierciedla nasze zaangażowanie w inwestowanie w innowacje, które pomagają klientom odnosić sukcesy wraz z rozwojem branży.

Funkcje przeniesione z poprzednich urządzeń serii Prosper obejmują między innymi system DFE i Intelligent Print, który obsługuje szycie, rejestrację oraz kontrolę koloru. Ważne przy wdrożeniu kompletnego rozwiązania mogą okazać się urządzenia pomocnicze. W tym zakresie partnerem inżynieryjnym Kodaka dla maszyn Prosper jest firma CSS, która zbudowała moduły rozwijania, transportu papieru i przewijania.

Opracowano na podstawie informacji portalu Print Business

 

 

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>