Abedik Drukarnią Dziełową Roku
21 wrz 2022 09:16

W czwartek 16 września br. poznaliśmy wyniki Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych 2021/2022. W tym roku po raz pierwszy uroczystość wręczenia wyników odbyła się podczas pierwszej edycji Jesiennych Targów Książki (Warszawa).

Podobnie jak w latach poprzednich ranking przebiegał w dwu etapach: WYDAWCY WYBIERAJĄ DRUKARNIE, DRUKARNIA DZIEŁOWA ROKU.W pierwszej części to wydawcy oceniają współpracujące z nimi zakłady poligraficzne. Brane są pod uwagę trzy kategorie: jakość produkcji, terminowość wykonywania zleceń oraz komunikatywność, czyli przepływ informacji między wydawcą a drukarnią. Skala ocen: 1-6.

W drugiej części Rankingu brane są pod uwagę parametry rozwoju drukarń: wielkość produkcji, wydajność pracy, wielkość inwestycji, eksport. Przeliczone na punkty oceny dodawane są do tych uzyskanych w pierwszej część Rankingu. Drukarnia, która uzyska największą ocenę średnią – wygrywa.

Do drugiej części Rankingu i wyboru Drukarni Dziełowej Roku 2021/2022 przeszło 16 firm. Informacje o wynikach produkcyjnych nadesłało 6 z nich.

A które drukarnie wstąpiły w tym roku na podium?

Na najwyższym miejscu utrzymał się poznański ABEDIK. Wysoka ocena wydawców ‒ 5,86; do tego świetne wyniki produkcyjne (wzrost obrotów prawie o 40 proc.) oraz wielkość inwestycji przyniosły tej drukarni po raz kolejny to zaszczytne miejsce. W sumie 5,93 pkt.

Na miejscu drugim lubelska Drukarnia Akapit. To miejsce dała drukarni bardzo wysoka, najwyższa w tej edycji Rankingu, ocena wydawców (5,96) oraz solidna ocena za wyniki produkcyjne (3,18). W sumie 4,57 pkt.

Na miejscu trzecim ex aequo (po 4,37 pkt.) Białostockie Zakłady Graficzne SA oraz Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca (tak samo jak w roku ubiegłym). Oceny BZGraf: 5,25 (ocena wydawców, 3,48 (wyniki rozwoju drukarni) - w sumie 4,37; Drukarnia Wydawnicza: analogicznie 5,88 oraz 2,85.

Wszystkim laureatom gratulujemy.

Sumując wyniki produkcyjne zakładów biorących udział w Rankingu, odnotowujemy finansowy skok obrotów o 22 proc. w stosunku do roku 2020. Zdajemy sobie sprawę, że jest to w części wynikiem wzrostu cen na papier i inflacji. Bardziej więc adekwatna do rzeczywistości będzie ocena produkcji egzemplarzy książek. I tak, w kategorii książki w oprawie złożonej odnotowaliśmy wzrost o 14,6 proc., książek klejonych - 8,9 proc.

Przypominamy, że drukarnie świadczące usługi druku cyfrowego (oprócz zakładów, w których druk cyfrowy jest elementem dodatkowym usług) nie biorą jeszcze udziału w drugiej części Rankingu. Dlatego też to wydawcy wybierają najlepsze ich zdaniem drukarnie. Przypominamy, że w 2022 roku to:

Miejsce I – TOTEM.COM.PL (Inowrocław)

Miejsce II – Drukarnia SOWA (Warszawa)

Miejsce III – Mazowieckie Centrum Poligrafii (Marki)

Organizatorami rankingu są Sekcja Poligrafów SIMP, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, magazyn „Wydawca”. Patronem medialnym Rankingu od lat jest „Poligrafika”. AP

 

 

 

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>