Prinovis UK kończy działalność
23 lis 2022 10:28

7 listopada została potwierdzona wiadomość o zakończeniu działalności firmy Prinovis. Los spółki był przedmiotem rosnących spekulacji branżowych od czasu utraty kontraktu z DMG Media, czyli nieco ponad rok temu.

Przedstawiciele Prinovis podkreślają, że spadek na rynku druku wklęsłego od 2019 r. zachwiał biznesem, pomimo wsparcia ze strony firmy macierzystej Bertelsmann i pozyskania kilku nowych klientów w ostatnich miesiącach. Kierownictwo przeprowadziło przegląd firmy, aby rozważyć wszystkie opcje utrzymania się na rynku, ale uznano, że nie ma innej drogi niż zakończenie działalności.

W ciągu ostatnich dwóch lat firma wprowadziła zmiany restrukturyzacyjne i zainicjowała oszczędności kosztowe, próbując przywrócić rentowność biznesu. Jednak ciągły spadek rynku i ogromny wzrost kosztów surowców, w szczególności energii, dowiodły, że poprzednie środki były niewystarczające i nie pozwoliły uniknąć straty finansowej.

Firma ma zakończyć działalność 30 czerwca 2023 r., wcześniej odbędą się konsultacje w sprawie redukcji miejsc pracy, które prawdopodobnie obejmą około 250 pracowników we wszystkich obszarach działalności.

Dyrektor zarządzający Prinovis UK, Richard Gray, jest pełen uznania dla personelu firmy: Ta decyzja była dla nas bardzo trudna i oczywiście będzie rozczarowującą wiadomością dla naszych pracowników. Działali wspólnie z zespołem zarządzającym w trudnych okolicznościach przez ostatnie dwa lata, aby zrestrukturyzować, obniżyć koszty i dać firmie najlepszą szansę na znalezienie rentownej przyszłości. Dzisiejsza propozycja nie powinna w żaden sposób odzwierciedlać ich poświęcenia, zaangażowania i wyników na przestrzeni wielu lat. Zespół zbudował godną pozazdroszczenia reputację dzięki koncentracji na kliencie, elastyczności i dostarczaniu produktów doskonałej jakości na czas.

Drukarnia Prinovis została założona przez firmę Arvato; uruchomiona w 2006 roku osiągnęła pełną zdolność produkcyjną w roku 2008. Obecnie największym klientem firmy jest News UK. Zdaniem portalu Printweek zlecenia News UK zostaną przeniesione do Walstead Group, ale szczegóły takiej decyzji nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone.

Obserwując trend spadkowy na rynku druku wklęsłego firma zainwestowała w system rolowy Goss M600 z głowicami atramentowymi, aby rozszerzyć swoją ofertę, a także skróciła godziny pracy. Ruchy te okazały się jednak niewystarczające, a całkowite przeprojektowanie zakładu o powierzchni 65 000 m2 jest ekonomicznie nieopłacalne. Prinovis UK odnotował straty operacyjne w wysokości ponad 12 mln funtów w ciągu ostatnich dwóch lat finansowych. W 2021 roku sprzedaż spadła o 13 proc. do 46,1 mln funtów, a strata operacyjna wyniosła prawie 6,5 mln funtów. Dla porównania: w 2010 roku firma osiągnęła sprzedaż w wysokości 85,5 mln funtów i odnotowała zysk przed opodatkowaniem w wysokości 17,5 mln funtów.

Zamknięcie Prinovis pozostawi spółkę Walstead jako ostatnią na rynku druku wysokonakładowych publikacji i katalogów, po upadku YM Group na początku tego roku. Rok temu Bertelsmann Printing Group ogłosiła również zamknięcie swojego zakładu druku wklęsłego w Dreźnie, co odzwierciedlało strukturalny spadek całego rynku druku wklęsłego w Europie.

Opracowano na podstawie informacji portalu Print Week

 

 

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>