Roboty na targach Igas
29 lis 2022 12:47

Goście zakończonych ostatnio targów Igas odbywających się w Tokio (24-28.11.2022 r.) tradycyjnie mogli obejrzeć prezentację wielu nowych produktów, jednak największym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się roboty. Najpierw amerykańskie wydarzenie Printing United, a następnie japońskie targi Igas – obie imprezy próbowały zawłaszczyć sobie czołowe miejsce w jesiennych kalendarzach imprez związanych z drukiem.

Oba pokazy przyciągnęły podobną liczbę odwiedzających: blisko 30 000 w przypadku imprezy w Las Vegas i 27 192 w przypadku wystawy w Tokio. Oba przyciągnęły też wiele premier produktów, na czele z HP Advantage 2200 – systemem drukującym prezentowanym w USA. Nie mniej ważne były pierwsze publiczne pojawienie się maszyny atramentowej Z75 B2 oferowanej przez firmę Ricoh (próbki były prezentowane w USA), zapowiedź maszyny B2 firmy Fujifilm oraz szereg innowacyjnych produktów opracowanych przez firmę Horizon.

Przykuwającą uwagę zapowiedzią był system druku w formacie B2+ firmy Fujifilm. Obejmujące cyfrowe przepływy pracy rozwiązanie nie ma jeszcze nazwy, ale z pewnością będzie częścią marki Revoria. Firma wyjaśnia, że innowacja ​​pasuje do innych odbiorców niż dotychczasowe rozwiązania atramentowe i używane w przypadku istniejących produktów z tonerem Fujifilm. Ponieważ nie były one sprzedawane osobno w większej części Europy, w tym w Wielkiej Brytanii, mogą okazać się potrzebne usługi dostosowania.

Dotychczas producenci unikali rozszerzania zakresu drukowania tonerem, wskazując problemy z obrazowaniem i dostarczaniem tonera na całej szerokości podłoża; zamiast tego skupiali się na drukowaniu na dłuższych arkuszach. Jednak HP Indigo odniosło sukces dzięki swoim maszynom B2, które dobrze sprzedają się obecnym użytkownikom technologii płynnego tonera.

Z innych premier i nowości - Fujifilm ogłosiła wprowadzenie na rynek maszyny atramentowej z systemem ciągłego podawania, która jest przeznaczona wyłącznie dla regionu Azji i Pacyfiku i adresowana do rynku druku transakcyjnego. Natomiast Horizon, jeden z największych wystawców na targach, zademonstrował urządzenie StitchLiner MkIV z cyfrowym podajnikiem arkuszy, składarką i obcinarką arkuszy w systemie ciągłego podawania. Rozwiązanie zostało opracowane z myślą o produkcji książek oraz wykorzystaniu robotów do przenoszenia papieru z maszyny do maszyny.

Widoczne na targach były także roboty Nipper - przenosząc stosy papieru do i z maszyn RMGT 970, dostarczały płyty do maszyny, podnosiły je i usuwały zużyte elementy. Firmy Heidelberg i Koenig & Bauer opracowały już podobne rozwiązanie dla klientów druku online, zatem propozycja RMGT jest ofertą kierowaną do tej samej bazy użytkowników.

Podsumowując, tegoroczna oferta targowa Igas w dużej mierze skupiała się na rozwiązaniach automatyzujących procesy produkcyjne – roboty były stosowane w celu ograniczenia wykorzystania siły roboczej potrzebnej do obsługi prac manualnych w zakładach. Podczas gdy wiele propozycji rynkowych wystawianych w Japonii prawdopodobnie nigdy nie dotrze do Europy ani Stanów Zjednoczonych, roboty mają szansę zagościć na globalnych rynkach.

Opracowano na podstawie informacji portalu Print Business