Razem przeciwko fałszerstwom
3 mar 2023 12:05

SCRIBOS, spółka zależna firmy LEONHARD KURZ oraz dostawca rozwiązań do druku cyfrowego – HP Indigo połączyli siły, aby wzmocnić front przeciwko przestępczym procederom fałszerstw, a także promować stosowanie bezpiecznych kodów QR.

Z roku na rok właściciele marek muszą dokładać coraz większych starań, aby chronić swoje produkty przed niewłaściwym użyciem. Do Unii Europejskiej importowane są podrabiane towary o wartości około 120 mld euro rocznie, co odpowiada około 6 procentom całego importu. Cyfryzacja oferuje nowe możliwości w walce z podróbkami. Jednym z przykładów jest zabezpieczony przed kopiowaniem kod QR ValiGate Direct-Print firmy SCRIBOS, który można wydrukować bezpośrednio na etykietach lub na opakowaniach przy użyciu standardowego procesu drukowania. Dzięki partnerstwu firm SCRIBOS i HP Indigo ta innowacyjna technologia może być teraz łatwo używana w maszynach cyfrowych HP na całym świecie.

Najnowsza ocena zagrożenia przestępstwami związanymi z własnością intelektualną wydana wspólnie przez Europol i Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) pokazuje zakres podrabiania i piractwa w UE i brzmi niepokojąco. Jednak postęp techniczny w ostatnich latach wprowadza nowe środki sprawiające, że walka z podróbkami staje się możliwa. Przykładem są odporne na podrabianie oznaczenia ValiGate Direct Print ze SCRIBOS, które można drukować bezpośrednio na etykietach lub opakowaniach produktów za pomocą standardowego procesu drukowania.

SCRIBOS ValiGate to odporny na kopiowanie kod QR o szczególnych i unikalnych właściwościach. Korzystanie z kodów QR stało się w ostatnich latach szybkim i łatwym sposobem łączenia analogowych produktów i publikacji ze światem cyfrowym. Trend pokazała też pandemia koronawirusa, podczas której popularność kodów wzrosła o kolejne 40 procent. Jednak zwykłe kody QR wykorzystywane jako linki statyczne do stron internetowych lub informacji o produktach (np. restauracje wyświetlające cyfrowe menu) można łatwo skopiować.

Natomiast tak zwane serializowane kody QR dzięki wyposażeniu w niepowtarzalne numery seryjne otwierają nowe możliwości monitorowania towaru. Jednak pełna ochrona przed fałszerstwem nadal nie jest możliwa, nawet w przypadku tak zaawansowanego kodu QR.

Odporne na fałszerstwa są natomiast serializowane kody QR ValiGate oferowane przez firmę SCRIBOS. Kody mogą być łatwo skanowane bez aplikacji, spełniają wszystkie wymagania, aby niezawodnie identyfikować oryginalne produkty. Ponadto chronione numery seryjne zapobiegają podrabianiu, umożliwiają indywidualne akcje wycofywania produktów, jak również pozwalają na spersonalizowaną komunikację z konsumentami.

Specjaliści firmy SCRIBOS wykorzystali wiedzę wynikającą z holograficznych zabezpieczeń i opracowali technologię ValiGate, która wykorzystuje cały kod QR. ValiGate nie ogranicza się do samych kodów QR – może być łączona z kodami 2D i 1D lub nawet używana jako dowolny kształt, zintegrowany z projektem opakowania. Zapewnia nie tylko szerokie możliwości śledzenia i najwyższe możliwe bezpieczeństwo, ale otwiera bramę do świata marki klienta, pozwalając wykorzystać linki do dalszych informacji o produkcie. Możliwość pełnej personalizacji i marketingu konsumenckiego wzmacnia zaufanie do marki oraz lojalność klientów. ValiGate otwiera nowe obszary biznesowe dla drukarń, które mogą poszerzyć swoje portfolio o ochronę przed fałszerstwami, zdobywać nowe rynki i uzyskiwać dodatkowe przychody.

SCRIBOS połączył siły z HP Indigo, jednym z wiodących dostawców rozwiązań do druku cyfrowego, aby stworzyć wspólny front przeciwko działalności przestępczej związanej z fałszerstwem i upowszechnić stosowanie bardzo bezpiecznych kodów QR. HP Indigo Division jest oddziałem Graphic Solutions Business Unit firmy HP Inc, natomiast HP Indigo Secure to zestaw rozwiązań obejmujący: sprzęt, oprogramowanie, nośniki, atramenty oraz nadruki zabezpieczające marki w oparciu o autorską technologię HP Indigo i wzmocnione przez wiodące w branży rozwiązania partnerskie, jakim jest SCRIBOS.

Rozwiązania z zakresu ochrony są przeznaczone dla marek coraz bardziej zmuszanych stawić czoło problemom podrabiania, co jest częste m.in. w przypadku kosmetyków, branży wellness, produktów higieny osobistej, branży agrochemicznej, motoryzacyjnej oraz spożywczej i napojów.

SCRIBOS oferuje integrację z oprogramowaniem HP Indigo, która umożliwia drukowanie odpornych na podrabianie kodów na tysiącach maszyn HP na całym świecie. Wersja testowa zawiera m.in. skróconą instrukcję tworzenia i drukowania 1000 kopii zabezpieczonych przed kopiowaniem.

Kody QR ValiGate są dostępne na żądanie – bezpłatnie, ich jakość można sprawdzić za pomocą aplikacji i zweryfikować na demonstracyjnej platformie uwierzytelniania w chmurze SCRIBOS 360. Dzięki temu drukarnia może przekonać się, jak łatwo jest tworzyć, drukować i dostarczać zabezpieczone przed kopiowaniem kody QR.

Maszyny drukujące HP Indigo, z tonerem elektrostatycznym, wysoką rozdzielczością i wysoką precyzją kolorów są idealną podstawą do wydrukowania kodu QR zabezpieczonego przed kopiowaniem.

Wyobraź sobie świat, w którym każdy kod QR jest chroniony przed kopiowaniem, a Twoi klienci mogą polegać w 100 procentach na przechowywanych informacjach, które otrzymują podczas skanowania. Kod uniemożliwiłby kopiowanie danych, a konsumenci byliby ostrzegani przed fałszywymi informacjami i nielegalnymi produktami. Właśnie nad tym pracujemy razem z HP – podkreśla  dr Steffen Scheibenstock, kierownik ds. rozwoju biznesu, SCRIBOS.

Opracowano na podstawie informacji firmy SCRIBOS