Podczas nadchodzących targów Fespa 2023, odbywających się w dniach 23-26 maja w Monachium, firma Agfa wystąpi pod hasłem „Strategic growth. Sustainable success”. Na stoisku belgijski producent zaprezentuje swoje najnowsze rozwiązania z obszaru wielkoformatowego druku cyfrowego: wysokowydajną maszynę Onset X3 HS (prezentowaną po raz pierwszy w Europie od przejęcia marki Inca Digital Printers w połowie ub.r.), przemysłowy ploter hybrydowy Jeti Tauro H3300 UHS w wersji z lakierem, ploter sublimacyjny Avinci CX3200 do drukowania na tekstyliach oraz urządzenie typu roll-to-roll – Oberon RTR 3300. Z myślą o zwiedzających z naszego kraju na targach będzie obecna Adriana Piotrowska, sales manager inkjet Poland. Zainteresowani przyjazdem na Fespa 2023 mogą pobrać voucher uprawniający do bezpłatnego wstępu na wydarzenie. Link do rejestracji znajduje się m.in. na dedykowanej podstronie firmy Agfa: https://www.agfa.com/printing/events/fespa-2023/
Arnaud Calleja, vice president Digital Printing Solutions w firmie Agfa, mówi: Oczywiście jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwością pokazania naszych ostatnich osiągnięć technologicznych na targach Fespa. Jednak tego typu wydarzenie to również znakomita okazja do podtrzymania kontaktu z całą branżą. Szczycimy się mianem prawdziwego partnera dla dostawców usług poligraficznych. Staramy się drobiazgowo analizować ich wymagania i potrzeby, dopasowując do nich konkretne rozwiązania z naszego obszernego portfolio obejmującego plotery inkjetowe, atramenty, oprogramowanie, szkolenia i usługi serwisowe. Wszystko po to, by dopasować je do obranej przez klienta drogi rozwoju i pomóc mu w osiąganiu trwałych, zrównoważonych wzrostów.
Onset X3 HS z atramentami Agfa: „lepiej niż kiedykolwiek wcześniej”
Ubiegłoroczne targi Printing United w Las Vegas były miejscem światowej premiery plotera Onset X3 HS – była to zarazem jego pierwsza prezentacja po przejęciu przez firmę Agfa marki Inca Digital Printing. Podczas targów Fespa maszyna będzie miała swój europejski debiut. Ta wysokowydajna maszyna z płaskim stołem, bazująca na technice inkjetowej i wykorzystująca nowe atramenty Agfa, jest sterowana systemem workflow Asanti. Stworzona z myślą o wysokonakładowych zleceniach i pracy w trybie 24/7, umożliwia zadrukowywanie szerokiego spektrum podłoży z prędkością do 1450 m2/h. Agfa podkreśla, że Onset X3 HS stał się swego rodzaju „game changerem” w kontekście czasu narządzania: dzięki specjalistycznej robotyce i różnym funkcjom automatyzującym pracę, wynosi on tu zaledwie 30 sekund. Na stoisku targowym ploter zostanie pokazany w wersji w 3/4 zautomatyzowanej, uwzględniającej stół podawczy i robota odbierającego zadrukowane bryty. Będą na nim drukowane zlecenia na wielu podłożach, w tym na różnych rodzajach tektury falistej.
Jeti Tauro H3300 UHS LED: drukowanie i lakierowanie tektury falistej
Podczas targów Fespa firma Agfa zaprezentuje najszybszy ploter w jej portfolio rozwiązań hybrydowych, bazujących na technice inkjet UV. Jeti Tauro H3300 UHS LED został zaprojektowany z myślą o nieprzerwanej, stabilnej produkcji poligraficznej w cyklach całodobowych. Jak podkreśla producent, ploter oferuje bardzo wysoką jakość drukowania i oferuje szereg opcji automatyzujących pracę. W ostatnim czasie został wzbogacony o opcję aplikowania lakieru. Pozwala ona użytkownikom stosującym w produkcji tekturę falistą na dodatkowe uszlachetnienie realizowanych produktów poprzez nałożenie warstwy lakieru błyszczącego bądź matowego. Może on być aplikowany na całej powierzchni arkusza bądź wybiórczo.
Avinci CX3200: wyraziste wydruki typu soft signage z udziałem nowej generacji atramentów
Kolejną prezentowaną na stoisku maszyną będzie ploter sublimacyjny Avinci CX3200 obsługujący media tekstylne o szerokości maksymalnej 3,2 m. Jak podkreśla Agfa, umożliwia on produkcję stabilnych, wyrazistych nadruków o wysokiej jakości na szerokim spektrum poliestrowych podłoży tekstylnych. Mogą one znaleźć zastosowanie przy produkcji zewnętrznych i wewnętrznych systemów oznaczeń, produkcji elementów dekoracyjnych oraz w branży modowej. Maszyna drukuje bezpośrednio na podłożu, co czyni cały proces szybkim i łatwym np. przy produkcji przezroczystych flag, bądź z zastosowaniem papierów transferowych. Ta druga metoda jest zalecana przez producenta maszyny w kontekście wymagających aplikacji typu backlit, gdzie niezbędne jest zachowanie bardzo ostrych kształtów i uzyskanie głębokiej czerni, czy też przy obsłudze materiałów o wysokim poziomie sprężystości.
Agfa podkreśla, że znajdujące w nim zastosowanie nowe atramenty Avinci 110 uzyskały certyfikat OEKO-TEX ECO Passport potwierdzający, że są one wolne od jakichkolwiek niebezpiecznych składników i można je stosować w proekologicznej produkcji tekstylnej.
Oberon RTR3300: z myślą o bardzo cienkich podłożach drukowych
Czwartym urządzeniem prezentowanym przez firmę Agfa na targach Fespa będzie Oberon RTR3300: wytrzymała, wielkoformatowa maszyna typu roll-to-roll, bazująca na technice inkjet UV. Producent wskazuje, że łączy ona w sobie wyjątkową jakość druku z wysoką wydajnością, przy minimalnym zużyciu atramentu i dużej przyjazności w obsłudze. Stworzona została, by radzić sobie nawet z najbardziej wrażliwymi na temperaturę materiałami czy też właściwą aplikacją bieli na podłożach półprzezroczystych, np. z myślą o dekoracjach okiennych. Oferuje opcję druku dual-roll, zwiększającą wydajność produkcji przy zastosowaniu dwóch mniejszych zwojów z podłożem.
Sprawniejsza produkcja, wyższa wydajność i stabilność
Wśród demonstrowanych rozwiązań nie zabraknie sztandarowego oprogramowania firmy Agfa dedykowanego produkcji wielkoformatowej – systemu workflow Asanti. Jego zadaniem jest integracja całego procesu produkcji poligraficznej, przy maksymalnym ograniczeniu interwencji manualnych i eliminacji błędów. Bazujący na przeglądarce internetowej moduł Production Dashboard umożliwia monitoring czasu produkcji i zużycia mediów oraz atramentów. Pozwala też na integrację Asanti z systemami MIS/ERP w celu zoptymalizowania zapytań i kalkulacji. Najnowsza wersja workflow (6.0) wykorzystuje ostatnią wersję silnika rastrującego Adobe PDF Print Engine (APPE) i uwzględnia szereg funkcji automatyzujących produkcję, m.in. job ganging i narzędzia stworzone z myślą o aplikacjach opakowaniowych. Nowością jest tu SureTone – funkcja mająca zagwarantować identyczną powtarzalność tych samych prac, nawet w przypadku ich produkcji po dłuższym, kilkumiesięcznym upływie czasu. Moduł ten został stworzony m.in. z myślą o firmach zajmujących się produkcją laminatów podłogowych.
Promowane na targach rozwiązania przemysłowe Agfy
Na stoisku targowym będą też obecni specjaliści firmy Agfa z obszaru jej rozwiązań przemysłowych. Do rozmów z nimi firma zaprasza wszystkich zainteresowanych zintegrowaniem druku inkjetowego w ramach środowiska produkcji przemysłowej w celu zwiększenia wydajności i wszechstronności prowadzonych działań.
Wśród promowanych przez firmę rozwiązań przemysłowych znajdą się wysokowydajne atramenty UV i wodne dedykowane różnym maszynom inkjetowym, jak też specjalistyczne rozwiązania sprzętowe, skierowane na konkretne rynki. Wśród nich można wymienić m.in. InterioJet – wodną maszynę do zadrukowywania papierów dekoracyjnych aplikowanych na laminaty podłogowe czy Alussa – rozwiązanie dedykowane dekorowaniu podłoży skórzanych. Na stoisku będą dostępne próbki wydruków zrealizowanych przez klientów firmy z zastosowaniem jej różnych rozwiązań przemysłowych.
Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa