Zrównoważone etykiety od DTM Print
24 mar 2023 10:24

Etykiety są istotnym elementem każdego opakowania. Zwracają uwagę na produkt, przyczyniając się do jego wyboru przez konsumentów. Dodatkowo zawierają wiele informacji, które mogą zachęcić konsumentów do kupna produktu – lub do poszukania jego alternatywy. Dla wielu konsumentów ważne jest też, jak bardzo zrównoważone jest opakowanie produktu i jego etykieta. Czy do ich produkcji lepiej wybrać papier, czy plastik?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Ważne jednak, by opakowanie było wykonane z jednorodnych materiałów, tak by na butelce z PET zamykanej nakrętką z PET znalazła się etykieta wykonana z takiego samego tworzywa, a na tekturowym kartonie – etykieta papierowa. W przeciwieństwie do opakowań kompozytowych opakowania monomateriałowe mogą być poddane recyklingowi jako całość, bez potrzeby ręcznego rozdzielania przez konsumenta różnych materiałów – inaczej niż w przypadku opakowań wielomateriałowych. Jeśli o to nie zadbamy, pozostaje nam recykling termiczny – czyli po prostu spalanie odpadów.

Opakowanie może być bardziej ekologiczne, jeśli umieścimy na nim etykietę przyjazną dla środowiska. Firma DTM Print, międzynarodowy producent OEM i dostawca rozwiązań z obszaru specjalistycznych systemów druku, zgromadził wszystkie swoje ekologiczne, nadające się do recyklingu oraz wykonane z naturalnych materiałów etykiety w ramach jednej wspólnej linii produktów DTM EcoTec. W obecnej chwili EcoTec obejmuje cztery podłoża do druku atramentowego; kolejne pojawią się w przyszłości. Są to:

DTM EcoTec Hemp Paper: etykieta, która składa się w 100 proc. z włókna konopnego. Konopie mogą być zbierane do trzech razy w roku, podczas gdy drzewa ze szkółek leśnych można ściąć najwcześniej po siedmiu latach od zasadzenia. Dzięki swoim włóknom, które są pięć razy dłuższe niż w masie drzewnej, konopie są wyjątkowo odporne na rozdarcia i mogą być wielokrotnie poddawane recyklingowi.

DTM EcoTec Grass Paper: naturalne włókna traw zastosowane przy produkcji tej etykiety nie tylko nadają papierowi wyjątkowy, naturalny wygląd, ale także zmniejszają zapotrzebowanie procesu produkcyjnego na wodę. Zastosowany klej to dyspersja akrylowa, trwała, niezawierająca rozpuszczalników i nadająca się do bezpośredniego kontaktu z żywnością zgodnie z rozporządzeniem UE nr 10/2011.

DTM EcoTec Paper Matte Nature: papierowa etykieta wykonana w 100 proc. z podkładu pozyskanego ze zużytych rolek etykiet.

DTM EcoTec Poly Clear Gloss R90: błyszcząca, przezroczysta etykieta polimerowa, która składa się w 90 proc. z materiału PET pochodzącego z recyklingu poużytkowego (PCR). Charakteryzuje się taką samą przejrzystością, właściwościami mechanicznymi i charakterystyką druku jak jej odpowiednik bez PCR o nazwie DTM Poly Clear Gloss.

Warto podkreślić, że zawartość kleju rozpuszczalnego w wodzie w wyżej opisanych etykietach wynosi poniżej 0,01 proc. Tym samym nadaje się on do recyklingu.

Aby wyprodukować wyjątkowe etykiety na produkty do wszelkiego rodzaju zastosowań, potrzebna jest nie tylko zaawansowana i materiałooszczędna technologia druku, taka jak użyta w naszych kolorowych drukarkach etykiet, ale także wysokiej jakości materiał - wyjaśnia Albion Bekolli, specjalista ds. etykiet w DTM Print. - Każdy produkt pozostawia ślad na naszej planecie, a stosowanie materiałów etykietowych, które są przyjazne dla środowiska i zrównoważone, pomaga ograniczyć go do minimum.

DTM Print zaprezentuje podłoża DTM EcoTec podczas targów Natural & Organic Products Europe, które odbędą się w dniach 16-17 kwietnia br. w Londynie.

Opracowano na podstawie informacji firmy DTM Print

error: Kopiowanie zabronione!
cript>