UPM redukuje moce produkcyjne papierów niepowlekanych
24 mar 2023 12:16

Koncern UPM ogłosił dalszą redukcję mocy produkcyjnych w zakresie niepowlekanych papierów publikacyjnych i przyspiesza zamknięcie swojej austriackiej papierni.

UPM Communication Papers planuje na stałe zamknąć maszynę papierniczą 6 w UPM Schongau w Niemczech i do końca drugiego kwartału 2023 r. zmniejszyć o 165 tys. ton roczną produkcję niepowlekanych papierów publikacyjnych. W związku z tą decyzją pracę może stracić nawet 135 pracowników. Jednocześnie firma zdecydowała o utrzymaniu produkcji na maszynach PM 7 i PM 9 w Schongau, które uznała – jak czytamy w jej komunikacie – za „opłacalne”.

Wyłączenie PM 6 zmniejszy liczbę maszyn papierniczych produkujących niepowlekane papiery publikacyjne w niemieckich i fińskich papierniach UPM do sześciu, z roczną wydajnością ogółem na poziomie 1,8 mln ton.

Ponadto firma przyspiesza o sześć miesięcy ogłoszone wcześniej wstrzymanie produkcji w zakładzie w Steyrermühl w Austrii, które nastąpi do końca II kwartału br. Latem 2022 r. UPM zaakceptowała sprzedaż tej austriackiej papierni produkującej papier gazetowy firmie Heinzel, która po przejęciu jednostki 1 stycznia 2024 r. zamierza wytwarzać w niej papiery Starkraft przeznaczone do produkcji opakowań giętkich. Dotychczas papiernia produkowała nawet 320 tys. ton papieru gazetowego rocznie. 

Massimo Reynaudo, wiceprezes wykonawczy w UPM Communication Papers oświadczył, że UPM zamierza przeprowadzić działania restrukturyzacyjne w sposób społecznie odpowiedzialny.

Utrzymujący się długoterminowy spadek popytu na papier graficzny zmusza nas do kontynuowania działań mających na celu zapewnienie konkurencyjnej kosztowo produkcji oraz efektywnego wykorzystania naszych aktywów w każdych warunkach. Mamy świadomość, że są to nieprzyjemne wiadomości dla naszych pracowników, którzy przez tak długi czas wykazywali się lojalnością i zaangażowaniem - powiedział. - Na słabnącym rynku zachowanie konkurencyjności działań firmy to klucz do potwierdzenia naszego długoterminowego zaangażowania na rynku papieru publikacyjnego oraz do pozostania wiarygodnym partnerem dla naszych klientów.

W związku z planowanym zamknięciem maszyny PM 6 w Schongau UPM liczy się z koniecznością zapłaty 26 mln euro w ramach kosztów restrukturyzacyjnych, a w przypadku zamknięcia Steyrermühl - kolejnych 10 mln euro. Firma szacuje, że planowane działania przyniosą roczne oszczędności kosztów stałych w wysokości 13 mln euro.

Opracowano na podstawie informacji firmy UPM