Grupa Prime Label, największy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) producent etykiet i podmiot kontrolowany przez fundusz private equity Innova/6 SCA §SICAV z grupy Innova Capital, podpisała umowę zakupu 100 proc. udziałów polskiej drukarni PEGWAN. Kolejna, piąta już akwizycja sprawi, że Grupa osiągnie prawie 100 mln euro sprzedaży jeszcze w 2023 r., czyli 12 miesięcy wcześniej niż zakładano. Poza wspomnianą akwizycją Prime Label pracuje już nad kolejnymi przejęciami w regionie.
Drukarnia PEGWAN w ciągu ponad 30-letniej działalności zdobyła renomę eksperta w produkcji etykiet typu wet glue drukowanych w technologii offsetowej. Prowadzi działalność w nowoczesnym, oddanym do użytkowania w 2019 r. zakładzie w Lubartowie, który został wyposażony w światowej klasy park maszynowy, gwarantujący wysoką jakość i wydajność produkcji. Dzięki dynamicznemu rozwojowi spółka stała się lokalnym liderem w produkcji papierowych etykiet na piwo i produkty żywnościowe. Obecnie posiada zdywersyfikowany portfel klientów, wśród których znajdują się czołowe na rynku marki FMCG.
Kolejną akwizycją ugruntowujemy pozycję regionalnego lidera w zakresie produkcji etykiet. Włączenie PEGWAN do Grupy pozwoli nam korzystać z efektu skali, szerzej wykorzystywać know-how zespołu przy opracowywaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań produktowych czy generować synergie zakupowe i sprzedażowe. W ramach konsolidacji rynku, którą od kilku lat skutecznie prowadzimy, udało nam się stworzyć szeroką oraz konkurencyjną ofertę, co pozwala nam na dalszy wzrost m.in. poprzez zdobywanie nowych klientów w Polsce i za granicą. Obecnie kluczowymi rynkami – poza CEE – są dla nas DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria) oraz Skandynawia - powiedział Arkadiusz Sapiecha, prezes Prime Label. I dodał: Dzięki PEGWAN nasze portfolio będzie atrakcyjniejsze, a Grupa będzie w stanie jeszcze lepiej sprostać oczekiwaniom klientów. Kontynuując współpracę z dotychczasowym zarządem spółki, liczymy na dalszy wzrost zarówno w Polsce, jak i poza nią. Kupujemy spółki zdrowe, dynamicznie rosnące, o unikalnej propozycji dla klientów. PEGWAN spełnia wszystkie te kryteria. Dodatkowo, w dobie rosnących wymagań w zakresie ekologii, etykiety papierowe produkowane przez spółkę są idealnym uzupełnieniem naszej oferty.
Przejęcie spółki PEGWAN to kolejny krok przybliżający Grupę Prime Label do wypełnienia celów założonych w strategii, której podstawowym filarem jest konsolidacja podmiotów świadczących usługi druku wysokiej jakości etykiet w regionie CEE. Nie oznacza to jednak, że chcemy w tym miejscu zwolnić. Wręcz przeciwnie – poza zakupem PEGWAN Grupa planuje dokonać kolejnych akwizycji – tym razem w obszarze etykiet drukowanych technologią druku cyfrowego. Jest to naturalna kontynuacja ścieżki przyjętej w 2020 r., kiedy do Prime Label dołączyła drukarnia LabelProfi ze Słowenii. Jako że popyt na etykiety drukowane cyfrowo rośnie szybciej niż w przypadku technologii analogowych – LabelProfi wzrosła w ciągu 3 lat o ponad 100 proc. – chcemy inwestować w ten segment i być pionierem konsolidacji w regionie – dodaje Michał Wojdyła, partner w Innova Capital, nadzorujący transakcję z ramienia funduszu.
Głęboko wierzę, że dołączenie PEGWAN do największej grupy etykietowej w regionie przyniesie korzyści obydwu podmiotom. Prime Label posiada znacznie lepszą pozycję negocjacyjną z dostawcami oraz rozwiniętą sieć sprzedaży w całej Europie. To argumenty, które przekonały nas do transakcji. Wiem, że oddajemy firmę w dobre ręce. Zespół zarządzający Grupą to doświadczeni fachowcy z bogatym branżowym doświadczeniem. Mają jasną, długoterminową wizję i są niebywale skuteczni w jej realizacji – mówi Przemysław Grzegorczyk, prezes zarządu PEGWAN. - Cieszę się, że będziemy mogli dalej razem pracować.
Prime Label posiada w swoim portfelu cztery drukarnie etykiet: Chemes z Poznania, Embe Press z Lublina specjalizujące się w druku fleksograficznym, słoweńską drukarnię cyfrową LabelProfi oraz estońską LabelPrint, specjalizującą się w obsłudze klientów z rynków krajów bałtyckich oraz klientów skandynawskich.
Doradcą Prime Label w zakresie prawnym był CMS z Warszawy, a w zakresie doradztwa finansowego i podatkowego JP Weber również z Warszawy.
Drukarnia PEGWAN powstała jako firma rodzinna w 1983 r., czyli w okresie, kiedy produkcja opakowań w Polsce dopiero się rodziła. Z czasem, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na tego typu usługi, dzięki przemyślanym inwestycjom w park maszynowy i nieruchomości rozwinęła się do rozmiarów znaczącego w skali kraju producenta przekraczając w 2022 r. obrót 65 mln zł. Obecnie jest krajowym liderem w produkcji papierowych etykiet typu wet glue drukowanych w technologii offsetowej i współpracuje zarówno z globalnymi markami FMCG, jak i lokalnymi klientami.
Doradcami właścicieli PEGWAN w transakcji były firmy Enterium Sp. z o.o. z Chorzowa w zakresie doradztwa finansowego i transakcyjnego, a w zakresie doradztwa prawnego Artur Skiba Kancelaria Radcy Prawnego z Lublina.
Opracowano na podstawie informacji Grupy Innova Capital