Highcon ogłasza słabe wyniki
12 wrz 2023 10:31

Izraelska firma Highcon opracowuje urządzenia postpress przeznaczone do cięcia i bigowania. Jej celem jest przekształcenie tradycyjnych czasochłonnych procesów w produkcję cyfrową. Jak wynika z ostatnich danych finansowych, sprzedaż raportowana za pół roku, czyli w okresie do czerwca spadła o 63 proc. do poziomu 3,4 mln dolarów, a strata operacyjna generowana przez spółkę wyniosła 11,3 mln dolarów.

Największymi akcjonariuszami spółki Highcon są Landa Ventures Benny’ego Landy i firma inwestycyjna JVP. Izraelski specjalista ds. finansów i technologii, firma Calcalist poinformowała, że księgowi zapewnili w sprawozdaniach Highcon o kontynuacji działalności przedsiębiorstwa.

Kiedy w 2020 r. spółka Highcon weszła na giełdę w Tel Awiwie, jej wartość wyceniono na 190 mln dolarów. 3 września br. cena akcji spółki spadła do nowego najniższego poziomu w historii i zatrzymała się na poziomie 28,4 szekli. Jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi 29,781 mln szekli, czyli około 7,8 mln dolarów.

Kluczowymi produktami firmy są Euclid – system do produkcji krótkoseryjnej kartonów składanych i tektury falistej oraz Beam 2 i Beam 2C do średnich i długich serii. Chociaż firma widzi ogromny potencjał rynku dla swojej technologii, jej rozwój i wprowadzenie okazało się kosztowne.

Benny Landa już wcześniej wyrażał swoje poparcie dla długoterminowych perspektyw Highcon; w 2021 roku powiedział: Kiedy rozpoczyna się rewolucję na dużym rynku, potrzeba czasu i dużo cierpliwości. Zarówno rozwój technologii, jak i edukacja rynku wymagają czasu – tak właśnie jest, gdy dokonuje się fundamentalnej, rewolucyjnej zmiany.

W lipcowej prezentacji dla inwestorów firma Highcon oświadczyła, że w tym roku: Zakończy wdrażanie wszystkich zmian i ulepszeń w systemach, które mają pomóc w osiągnięciu rentowności operacyjnej już w 2024 r., co z kolei będzie miało pozytywny wpływ na zwiększenie przychodów z produktów konsumpcyjnych.

Highcon planuje zaprezentować swoje urządzenie nowej generacji na targach drupa 2024, a jego komercyjna dostępność planowana jest na rok 2025.

Zdaniem specjalistów Highcon: Każdy system powinien generować w okresie 7-10 lat przychody z materiałów eksploatacyjnych w wysokości około 2-3 milionów dolarów przy zysku brutto do 60 proc. Firma liczyła na zebranie 3,87 mln dolarów z rynku, jednak specjaliści Calcalist podali, że udało się zgromadzić mniej niż połowę tej kwoty, czyli 1,58 mln dolarów, pochodzących głównie od obecnych akcjonariuszy. Calcalist określa Highcon jako spółkę „aktywnie poszukującą partnerów i dodatkowych źródeł finansowania”.

Opracowano na podstawie informacji portalu Print Week

 

 

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>