Books stawia na Alegro
18 wrz 2023 08:00

Książki stanowią podstawowy przedmiot działalności spółki Books mieszczącej się w Żychlinie. Ponieważ w ostatnich latach nakłady książek w miękkiej oprawie stale spadają, rodzinna firma zainwestowała w system Alegro firmy Muller Martini i czerpie korzyści ze znacznie krótszych czasów realizacji zleceń dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji, jaki zapewnia to nowoczesne rozwiązanie.

Spółka Books od ponad dekady polega na rozwiązaniach wykończeniowych firmy Muller Martini. W 2010 roku hala produkcyjna w Żychlinie stała się prawdziwym showroomem Muller Martini, wyposażonym w system Acoro Perfect, linię książkową Diamant MC 35, maszynę do szycia nićmi Ventura MC 160 oraz zszywarkę Presto. Kilka lat później możliwości szycia nicią zostały zwiększone dzięki drugiej maszynie Ventura MC 160.

Od księgarni do drukarni

Rok 2010 był momentem zwrotnym we wciąż młodej historii firmy. To właśnie wtedy Izabela i Mariusz Napierała postanowili rozszerzyć założoną w Koszalinie w 1998 roku księgarnię o drukarnię w Żychlinie. W międzyczasie poszerzony o wydawnictwo (Ibis Publishing House) kompleksowy dział grafiki obejmujący prepress, druk i postpress nie tylko produkował własne książki, ale także świadczył większość usług zewnętrznym wydawcom.

Doskonała oprawa jest w naszej firmie bardzo ważna – mówią właściciele, Izabela i Mariusz Napierała i dodają: Dla naszego wydawnictwa produkujemy nie tylko beletrystykę, ale również podręczniki. W przeważającej części stosujemy oprawę termotopliwą, ale także oprawę PUR.

„Muller Martini jest bezkonkurencyjny”

Nakłady druku wahają się od 500 do nawet 100 000 egzemplarzy na jedno zlecenie – średni nakład wynosi 2000 sztuk. Podczas gdy liczba tytułów drukowanych w Books stale rośnie w ostatnich latach, nakłady równie konsekwentnie spadają. To z kolei oznacza, że Books musi częściej zmieniać narzędzia. Dlatego w styczniu ubiegłego roku rodzinna firma zamówiła od Muller Martini drugą maszynę Alegro, z 20-stanowiskowym modułem zbierającym, sekcją chłodzącą, trójnożowym trymerem Solit PRO i układarką książek Uno. Dla nas nie ma wątpliwości – podkreślają Izabela i Mariusz Napierała – że Muller Martini nie ma sobie równych na świecie jako producent systemów do przemysłowej produkcji książek.

Jednym z powodów inwestycji był znacznie krótszy czas przygotowania dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji zapewnianemu przez Alegro. Drugim – jak otwarcie mówi małżeństwo właścicieli – było dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Ze względu na innowacyjną technologię klejenia Alegro zostało uwzględnione właśnie w tym programie.

Idealne uzupełnienie

Dwie linie firmy Muller Martini doskonale się uzupełniają. Używamy nowego Alegro do klasycznych produktów w miękkiej oprawie z termomeltem i tylko w niewielkim stopniu do bloków książkowych w twardej oprawie. Bloki w twardej oprawie klejone PUR i zszywane nitką produkujemy natomiast na Acoro – mówią właściciele.

Books rozważa doposażenie Alegro w kolejne rozwiązania. Dzieje się tak dlatego, że Izabela i Mariusz Napierała w pierwszych miesiącach eksploatacji mieli wyłącznie pozytywne doświadczenia z nowym rozwiązaniem. Według szefów firmy operatorzy są również bardzo zadowoleni ze zmian. Nasi pracownicy są pod szczególnym wrażeniem niskiego poziomu hałasu systemu i odczuwają znaczną poprawę komfortu pracy. Jak to ujął jeden z naszych pracowników, „to jak praca w biurze”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Muller Martini

 

 

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>