hubergroup ogranicza zatrudnienie w niemieckich zakładach
18 wrz 2023 10:57

Producent farb do druku, firma hubergroup, podjęła decyzję o znaczącej redukcji liczby zatrudnionych w swoim zakładzie w Klein Hehlen. Zarząd firmy poinformował pracowników o decyzji podczas specjalnego spotkania zorganizowanego w czwartek 14 września br. Jak dowiedziała się gazeta Cellesche Zeitung, duża część produkcji ma zostać przeniesiona z zakładu w Klein Hehlen do Polski i Indii.  Zwolnienia mają dotknąć około 250 z 350 pracowników zakładu.

W komunikacie prasowym wydanym dzień później czytamy: Grupa hubergroup, międzynarodowy specjalista w dziedzinie farb drukarskich i chemikaliów, stanęła w obliczu gwałtownych zmian na rynku. We wszystkich regionach, w których działa, konieczne stały się działania podnoszące wydajność. Ich celem jest dalszy rozwój hubergroup i przywrócenie jej rentownego wzrostu w Europie Środkowej. Reorganizacji przyświeca idea zmniejszenia nadwyżki mocy produkcyjnych, skrócenia tras dostaw i działań bliższych klienta. W tym celu konieczne są szeroko zakrojone zmiany procesowe, które niestety doprowadzą również do utraty około 300 miejsc pracy w Niemczech. Dwa niemieckie zakłady w Kirchheim i Celle zostaną utrzymane.

Zgodnie z planami firmy pracę straci około 250 pracowników z Celle i około 50 pracowników z Kirchheim. Firma jest świadoma swojej odpowiedzialności wobec osób dotkniętych zwolnieniami, z których część pracowała dla niej przez wiele lat. hubergroup rozpoczyna konsultacje z radą zakładową w celu odpowiedzialnego przeprowadzenia zwolnień, w zakresie możliwości finansowych hubergroup. W interesie poszkodowanych pracowników i firmy leży jak najszybsze wyjaśnienie sytuacji, pogodzenie interesów i opracowanie planu socjalnego - czytamy w oświadczeniu. U podstaw zwolnień leży ekspansja Internetu. Jak podkreśla hubergroup: kluczowy europejski rynek farb drukarskich dla mediów drukowanych spadł między 2016 r. a pierwszym kwartałem 2023 o około 50 proc. Do tego doszły nie dające się przewidzieć liczne kryzysy ostatnich lat (pandemia, kryzys łańcucha dostaw, wojna w Ukrainie, polityka sankcji itd.), a także niekorzystne warunki polityczne w Niemczech i Europie.

W tych okolicznościach zakład z Celle ma w przyszłości skoncentrować się na produkcji i usługach dla rynku niemieckojęzycznego (DACH) oraz rozwiązaniach dla druku fleksograficznego i wklęsłodruku. Podtrzymana (i zmodernizowana) zostanie produkcja specjalistycznych farb na indywidualne zamówienia klientów, za to zakład zaprzestanie produkcji seryjnej. Do nowych potrzeb dostosowane zostaną: administracja, łańcuch dostaw, logistyka i zarządzanie obiektami.

Po zamknięciu zakładu w Celle znaczna część produkcji ma zostać przeniesiona do polskiej fabryki koncernu, co stworzy duże szanse rozwoju polskiego przedsiębiorstwa i umocnienia jego roli w strukturach hubergroup.

Opracowano na podstawie informacji Cellesche Zeitung