Otwarcie nowoczesnego laboratorium im. T. Chęsego
15 lis 2023 11:06

„Solanki” Uzdrowisko Inowrocław zorganizowało 14 listopada uroczyste otwarcie Laboratorium Diagnostyki Funkcjonalnej i Terapii w Schorzeniach Ortopedyczno-Neurologicznych im. Tadeusza Chęsego. Odsłonięto również tablicę upamiętniającą zmarłego w 2020 roku prezesa.

Laboratorium znajduje się w sanatorium „Kujawiak” należącym do Spółki „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław i nosi imię zmarłego w 2020 roku prezesa Uzdrowiska Tadeusza Chęsego, którego marzeniem było wdrożenie w Uzdrowisku nowoczesnych technologii.

Laboratorium Badawcze prowadziło prace badawczo-rozwojowe w latach 2021-2022. Badaniom poddawane były osoby po udarze mózgu, a ich celem było uzyskanie wiedzy na temat wpływu ćwiczeń prowadzonych przy użyciu nowoczesnych technologii na czynności dnia codziennego, jakość chodu, kontrolę postawy i jakość życia po udarze mózgu. W badaniach wykorzystywano m.in. nowoczesne roboty rehabilitacyjne, roboty połączone z elektrostymulacją funkcjonalną i bieżnie wyposażone w sprzężenia zwrotne oparte na wirtualnej rzeczywistości. Zebrany materiał badawczy pozwolił opracować skuteczny plan postępowania terapeutycznego z wykorzystaniem innowacyjnych metod rehabilitacji w oparciu o wyspecjalizowany sprzęt w leczeniu pacjentów w okresie od 1 do 6 miesięcy po przebytych udarach mózgu.

W uroczystym otwarciu laboratorium wzięli udział m.in.: przedstawiciele urzędów, instytucji, służb mundurowych, lokalnych stowarzyszeń i właściciele inowrocławskich przedsiębiorstw.

W sanatorium „Kujawiak” odsłonięto również tablicę poświęconą pamięci prezesa Tadeusza Chęsego. W uroczystościach uczestniczył jego syn i sukcesor Artur Chęsy, właściciel drukarni Pozkal.

Opracowano na podstawie informacji portalu ino.online

cript>