Paletyzer Solema PLUTON uzupełnieniem linii do oprawy miękkiej Kolbus
19 lut 2024 12:00

EMERGRAF jako wyłączny dystrybutor maszyn i urządzeń włoskiego producenta SOLEMA dostarczył i zainstalował w Drukarni im. Adama Półtawskiego w Kielcach nowy automatyczny paletyzer do układania stosów książek w oprawie miękkiej i zintegrowanej, wykonywanych na również niedawno zakupionej nowej linii marki Kolbus.

Na zdjęciu (w kolejności od lewej): Marek Wrona, Marek Garbacz i Adam Ogonowski – dyrektor Dukarni im. A. Półtawskiego oraz Robert Mączka – prezes zarządu EMERGRAF Sp. z o.o.

Dzięki zakupowi paletyzera PLUTON można było wyeliminować ręczne odbieranie przez pracowników stosów książek ze stackera i układanie ich ręcznie na paletach. Paletyzery PLUTON to jedne z najpopularniejszych tego typu urządzeń stosowanych w drukarniach. W Polsce zainstalowanych jest już pięć paletyzerów PLUTON, które współpracują zarówno z liniami do oprawy twardej (Kolbus czy Müller Martini), jak i zeszytowej (Heidelberg, Müller Martini, Hohner e.t.c.). Paletyzery Solemy są bardzo lubiane przez użytkowników ze względu na zwartą budowę, kompaktowe wymiary, solidne wykonanie, bardzo szybkie ustawianie (zastosowane są serwomotory, z którymi przestawienie maszyny na inną pracę trwa zaledwie 2–3 minuty) oraz zdalną diagnostykę usterek online. Paletyzer PLUTON wyposażony jest w automatyczny podajnik pustych palet z zasobnikiem 5–7 palet (w zależności od wysokości palety), gdzie można stosować zarówno typowe europalety, jak i inne niestandardowe palety, bowiem maksymalny wymiar palety może wynosić aż 127 x 106 cm a wysokość układanego stosu aż 170 cm. Wydajność robocza to ok. 20–22 stosów układanych na minutę co przy 5–10 książkach w stosie daje wydajność od 6000 do 12 000 książek na godzinę. Program ułożenia warstwy może być automatyczny (optymalny dla danych rozmiarów proponuje sama maszyna) lub też wprowadzany ręcznie. Stacja obrotu stosu na wejściu do paletyzera obraca stos w zależności od potrzeby, aby powierzchnię palety wypełnić optymalnie. W razie potrzeby pomiędzy stosami można zaprogramować odstępy, a także dla lepszego „związania” stosu co drugą warstwę układać w lustrzanym odbiciu. Tańszą i gabarytowo mniejszą alternatywą dla paletyzera PLUTON jest paletyzer Solema MINI PLUTON o wydajności 12–14 stosów na minutę.

Paletyzer Solema PLUTON

Solema, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, od pewnego czasu oferuje również różnego typu roboty paletyzujące i depaletyzujące jako alternatywę dla paletyzerów PLUTON, MINI PLUTON i depaletyzerów VENUS. W ofercie możemy znaleźć:
ALPHA 681 – depaletyzer z unikatowym chwytakiem do przenoszenia całego rzędu stosów;
– OMEGA 682 – paletyzer z unikatowym ramieniem do przenoszenia całego rzędu stosów,
– OMEGA 683 – paletyzer z unikatowym ramieniem do przenoszenia i układania pojedynczych lub podwójnych stosów,
cobot OMEGA 693 jako tańsza, lżejsza konstrukcja do paletyzowania pojedynczych stosów.

 

Na filmie paletyzacja za pomocą OMEGA 682 i depaletyzacja za pomocą ALPHA 681

Solema, mając ponad 40-letnie doświadczenie w budowie maszyn i urządzeń do automatyzacji dla branży poligraficznej, w tym prawie od 30 lat paletyzerów PLUTON, opracowała chwytaki, które – co jest bardzo ważne – nie uszkadzają podczas transportu gotowych książek.

Automatyzacja procesów produkcji w drukarniach dziełowych jest – ze względu na wciąż wzrastające koszty płac – bardzo popularna i cieszy się dużym zainteresowaniem. EMERGRAF współpracuje z Solemą od prawie 12 lat, co zaowocowało licznymi instalacjami maszyn tego włoskiego producenta w Polsce. Jest w stanie spośród pełnej gamy produktów dostosować odpowiednie urządzenie do potrzeb klienta.

Artykuł sponsorowany