Inteligentna odzież sportowa szansą dla elektroniki drukowanej
9 lip 2024 08:00

Inteligentne tkaniny są w modzie. Firmy na całym świecie opracowują koszulki ze zintegrowanymi czujnikami i koszulki rowerowe z funkcją GPS. Jeden obszar wykazuje szczególnie duży potencjał: drukowana elektronika. Na przykład Wearable Life Science poszukuje firm, które mogą drukować przewodzące i nadające się do prania materiały na tkaninach.

Inteligentne tkaniny są w modzie. Firmy na całym świecie opracowują koszulki ze zintegrowanymi czujnikami i koszulki rowerowe z funkcją GPS. Firma badawcza Gartner przewiduje, że inteligentne koszulki będą kolejnym hitem na rynku lifestyle i fitness, podobnie jak w ostatnich latach bransoletki śledzące aktywność, zgodnie z artykułem w The Guardian.

Gartner szacuje, że sprzedaż inteligentnej odzieży wzrośnie z prawie nieistniejącej do ponad 10 mln w 2025 r. i osiągnie 26 mln w 2026 r. Jak dotąd, marki takie jak Adidas, AiQ, Underarmour i Ralph Lauren opracowały inteligentne koszulki dla elitarnych sportowców i pierwszych użytkowników. Eksperci przewidują jednak, że odzież sportowa ze zintegrowaną elektroniką wkrótce stanie się ważnym elementem garderoby.

Wearable Life Science to niemiecki start-up, który ma na oku ten rynek. Jego kombinezon Antelope zdobył nagrodę ISPO Brandnew jako najlepsza nowość w segmencie odzieży aktywnej. W przeciwieństwie do większości inteligentnych ubrań, które koncentrują się na pomiarze danych biologicznych, takich jak tętno, temperatura ciała i cykle snu, kombinezon Antelope sam w sobie jest urządzeniem treningowym. Jego zintegrowane elektrody wzmacniają naturalne skurcze mięśni, które występują podczas treningu, a tym samym sprawiają, że każdy trening jest bardziej efektywny  – wyjaśnia Kay Rathschlag, założyciel WLS.

Elektroniczna jednostka sterująca wielkości smartfona, kontrolowana przez aplikację, aktywuje elektrody i określa siłę impulsu. Technologia kombinezonu opiera się na koncepcji elektrycznej stymulacji mięśni (EMS), która została wykorzystana i naukowo zbadana w rehabilitacji, fizjoterapii i treningu sportowców. Jak przekazuje firma, kombinezon został zaprojektowany w celu zwiększenia efektu treningowego podczas aktywności sportowych, takich jak bieganie i jazda na rowerze, a ponieważ czujniki i elektrody są zintegrowane z kombinezonem, możliwe jest teraz przeprowadzenie treningu EMS dla prawie każdej aktywności na świeżym powietrzu.

Wearable Life Science rozpoczyna kampanię na Kickstarterze, aby przenieść technologię z prototypu do produkcji. Wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Jednym z obszarów, w którym Rathschlag widzi duży potencjał, jest elektronika drukowana. On i jego zespół szukają firm, które mogą drukować materiały przewodzące na tkaninach. Wyzwanie: przewodność musi być wystarczająco wysoka, aby impulsy elektryczne mogły być dostarczane z pożądaną siłą.

Dodatkowo, drukowana elektronika musi być zdatna do prania, a materiał rozciągliwy, trwały i wygodny w noszeniu. Wearable Life Science rozmawiało z kilkoma firmami, które mogą być w stanie dostarczyć produkt o pożądanej jakości, ale Rathschlag nie zdecydował się jeszcze na dostawcę. Mimo to elektronika drukowana najprawdopodobniej będzie częścią projektu: Przewody drukowane za pomocą przewodzącego atramentu byłyby najłatwiejszą i najbardziej pożądaną alternatywą – mówi Rathschlag, który rozważał również użycie przewodzącej przędzy i innych materiałów.

Duże firmy doskonale zdają sobie sprawę z możliwości na tym rynku. DuPont Microcircuit Materials opracował rozciągliwe tusze i materiały przewodzące, które można zintegrować z inteligentną odzieżą. Obecnie dostępny jest już atrament przewodzący na bazie srebra, podczas gdy inne atramenty i czujniki są nadal w fazie rozwoju. Według DuPont nowe materiały stanowią trwałą, wygodną, elastyczną, konkurencyjną cenowo i gotową do produkcji alternatywę dla przewodzących przędz, polimerów i innych materiałów.

Atramenty DuPont są nakładane na cienką, termoplastyczną folię poliuretanową (TPU), która jest następnie laminowana na tkaninie. Jak przekazuje DuPont, materiał nadal wykazuje wysoką wydajność nawet po 100 cyklach prania. W przypadku inteligentnej odzieży jest to zdecydowanie pierwszy krok, ale twórcy atramentów, maszyny do drukowania na tekstyliach i producenci odzieży sportowej pracują nad nowymi produktami i procesami, które mogą znacznie rozwinąć tę dziedzinę. Za kilka lat inteligentna odzież może być tak powszechna jak zegarki sportowe.

Opracowano na podstawie informacji organizatora targów drupa