Pierwsze systemy Jetfire u pierwszych klientów w Szwajcarii i w Niemczech
29 sty 2025 14:14

„Hopp Schwiiz, hopp!” („Do przodu, Szwajcario!”) to przyśpiewka znana fanom piłki nożnej na całym świecie. Pasuje ona również do firmy Gremper AG, która została pierwszym na świecie użytkownikiem maszyny cyfrowej Jetfire 50 firmy Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg).

Nowy przemysłowy system atramentowy ma zacząć działać w Gremper w końcu marca. Będzie on wykorzystywany w szczególności do druku zleceń wysokiej jakości, często obejmujących produkty spersonalizowane. Firma uruchamia także najnowszą generację maszyny Speedmaster XL 106-8-P+L, co ma doprowadzić do ogólnego zwiększenia wydajności w hybrydowym środowisku produkcyjnym. „Byliśmy bliscy sfinalizowania negocjacji dotyczących systemu druku cyfrowego z konkurencyjnym dostawcą. Jednak na targach drupa 2024 Heidelberg zaprezentował Jetfire 50, który jest zintegrowany z workflow Prinect. To wszystko zmieniło! To było dokładnie to, na co czekaliśmy” - mówi Karl Gremper, prezes zarządu, wyjaśniając, jak przebiegał proces decyzyjny. Innymi czynnikami, które skłoniły go do zakupu, było zastosowanie ekologicznych atramentów na bazie wody oraz fakt, że Heidelberg zajmuje się również serwisem swoich systemów Jetfire. „Testy wykazały, że jakość druku Jetfire dorównuje poziomowi osiąganemu w druku offsetowym: segmencie, w którym HEIDELBERG jest naszym wieloletnim partnerem. To właśnie kompleksowe portfolio dla obu technologii ostatecznie nas przekonało” - ujawnia Cilgia Gremper, CEO i Delegatka Zarządu.

Druk hybrydowy wzmacnia pozycję rynkową Gremper AG

Gremper AG jest graczem w segmencie rozwiązań high-end’owych i cieszy się zaufaniem w gronie klientów ze szwajcarskich kręgów artystycznych i kulturalnych. Inwestując w hybrydowe środowisko produkcyjne, które łączy systemy druku offsetowego i cyfrowego, w tym w nowy Jetfire i dwa systemy Versafire firmy Heidelberg, firma wzmacnia swoją pozycję rynkową. Inwestycja ta oznacza, że Gremper będzie w stanie efektywnie osiągać najwyższej jakości rezultaty - zarówno w przypadku wysokich nakładów w czterech kolorach i z wieloma różnymi wykończeniami powierzchni, jak i dla rosnącego odsetka krótkich serii z niestandardową zawartością.

Oprogramowanie Prinect decydujące dla Meinders & Elstermann GmbH & Co. KG

Pierwszym użytkownikiem Jetfire 50 w Niemczech będzie firma Meinders & Elstermann GmbH & Co. KG z Osnabrück. Maszyna zostanie uruchomiona w kwietniu. Spółka zamierza wykorzystać nową maszynę Jetfire do produkcji wysokiej jakości zleceń niskonakładowych i spersonalizowanych przesyłek pocztowych - segmentu produktów, który cieszy się silnym wzrostem i jest idealny do znormalizowanej, zautomatyzowanej produkcji.

Również z punktu widzenia dyrektora generalnego Jensa Rauschena decydującym czynnikiem, który doprowadził do zakupu, była obecność worfkow Prinect - w szczególności nadchodzącego oprogramowania Prinect Touch Free. „W pełni zautomatyzowana kontrola procesów produkcyjnych w druku offsetowym i cyfrowym jest kluczem do rentownej produkcji poligraficznej. Dzięki Prinect firma Heidelberg wspiera rodzaj hybrydowego workflow, którego potrzebujemy, jeśli chcemy pozostać konkurencyjni w wymagającym środowisku rynkowym” - wyjaśnia. Rauschen ma zatem wysokie oczekiwania co do maksymalnego wykorzystania systemów offsetowych i cyfrowych za pomocą opartego na chmurze systemu automatyzacji Prinect Touch Free. „Oprogramowanie takie jak Prinect Touch Free jest w stanie zaplanować ogromną liczbę zleceń i sprawnie przeprowadzić je przez proces produkcyjny, jednocześnie utrzymując koszty na niskim poziomie i dotrzymując terminów” - mówi.

Zajmująca się drukiem komercyjnym i opakowaniowym firma Meinders & Elstermann działa w pięciu zakładach w Niemczech i jest klientem Heidelberga od pokoleń. Jest uważana za lidera w branży, jeśli chodzi o cyfryzację i automatyzację w całym łańcuchu wartości.

Prinect rządzi w Schmid-Fehr AG w Szwajcarii

Drugą szwajcarską firma, która jeszcze tej wiosny uruchomi Jetfire 50, jest Schmid-Fehr AG, korzystająca dotychczas z dwóch dużych systemów druku tonerowego. Wiele krótkich serii, które są obecnie produkowane przy użyciu arkuszowego druku offsetowego, zostanie w przyszłości przełączonych na system atramentowy Heidelberga. Wybór Jetfire 50 jest logicznym krokiem w procesie całkowitej integracji produkcji poligraficznej z technologią Prinect. „Fakt, że Jetfire 50 jest w pełni zintegrowany z Prinect, stanowi kluczową zaletę kompleksowego systemu oferowanego przez Heidelberga” - mówi właściciel i CEO firmy Matthias Schmid.

Robimy kolejny duży krok w kierunku kompleksowej cyfryzacji i automatyzacji naszych procesów” - dodaje.

Heidelberg wykorzystuje możliwości w rozwijającym się sektorze przemysłowego druku cyfrowego

„Popyt rynkowy na nasze nowe portfolio druku cyfrowego utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i - jak ogłoszono na targach drupa 2024 - tej wiosny zainstalujemy pierwsze maszyny Jetfire 50 u klientów. Nasze hybrydowe podejście polegające na integracji systemów druku offsetowego i cyfrowego działających w ramach wspólnego workflow daje naszym klientom przewagę konkurencyjną” - mówi dr David Schmedding, dyrektor ds. technologii i sprzedaży w firmie Heidelberg. „Jest to również dowód, że Heidelberg podąża właściwą drogą, aby osiągnąć cele, które zostały ustalone w odniesieniu do strategii rozwoju podstawowej działalności firmy”.

Według ocen rynkowych globalny rynek druku cyfrowego dostępnego dla firmy Heidelberg, w tym usług i materiałów eksploatacyjnych, wzrośnie do 2029 roku z obecnego poziomu około 5 miliardów euro do 7,5 miliarda euro. W związku z tym Heidelberg rozszerzył swoją ofertę zarówno w segmencie maszyn do druku atramentowego, jak i tonerowego. Znacząco zwiększy to sprzedaż rozwiązań do druku cyfrowego, co zostanie potwierdzone przez napływające zamówienia począwszy od następnego roku finansowego.

Opracowano na podstawie informacji firmy Heidelberg