Wspólny sukces w Berlinie
15 maj 2025 07:54

Dzięki zaangażowaniu wielu podmiotów ze środowiska poligraficznego, Polska Izba Druku, Polskie Stowarzyszenie Sitodruku i Druku Cyfrowego oraz Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga z sukcesem zorganizowały wyjazd edukacyjny na targi FESPA w Berlinie. To doskonały przykład na to, jak efektywnie promować branżę poligraficzną jako atrakcyjne miejsce pracy i ścieżkę zawodową dla młodych ludzi.

Udział w targach FESPA stanowi inspirującą okazję do poznania najnowszych trendów.

Udział w targach FESPA stanowi inspirującą okazję do poznania najnowszych trendów.

Udział w prestiżowych targach europejskich stanowi nie tylko inspirującą okazję do poznania najnowszych trendów, ale też realny most łączący edukację z rynkiem pracy. Polska Izba Druku od lat konsekwentnie rozwija działania edukacyjne – od współpracy ze szkołami, przez organizację konferencji, aż po dialog z administracją – w celu skutecznego „łączenia nauki z biznesem”.

Jednym z istotnych elementów tych działań jest pokazywanie młodzieży, jak wygląda branża na arenie międzynarodowej. Już zeszłoroczny wyjazd na targi drupa spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, co utwierdziło organizatorów w przekonaniu o słuszności tego typu inicjatyw.

Uczestnicy tego wydarzenia z pewnością staną się ambasadorami branży w swoich środowiskach. Spotkania z przedstawicielami czołowych firm, prezentacje najnowszych technologii, a także serdeczne i profesjonalne podejście wystawców do młodych gości zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach. Zdaniem organizatorów wyjazdu poligrafia ich zachwyciła!

Oto niektóre z wypowiedzi uczniów po targach:

Franek Kożuchowski, uczeń Zespołu Szkół Poligraficznych w Warszawie
„Udział w Targach był dla nas niezwykle wartościowym doświadczeniem, które pozwoliło lepiej zrozumieć, jak wygląda współczesna poligrafia na świecie. Spotkania z przedstawicielami firm z różnych zakątków globu pokazały nam, jak różnorodny i dynamiczny jest ten przemysł oraz jak duże znaczenie mają dziś innowacje i rozwój technologii”.

Julia Marzec, uczennica Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych w Krakowie
„Dziękuję za możliwość obserwowania przebiegów procesów drukowania w technologiach, o których uczyłam się jedynie w teorii, odkrywania nowych sposobów ich ulepszania i ekologicznych rozwiązań.
Targi FESPA w znaczącym stopniu wpłynęły pozytywnie na to, jak postrzegam poligrafię”.

Julia Młynarczyk, uczennica Zespołu Szkół Poligraficzno – Mechanicznych w Katowicach
„Udział w targach FESPA był dla mnie niezwykłym przeżyciem – prawdziwym przełomem. Z każdą kolejną chwilą spędzoną wśród najnowszych technologii, innowacyjnych rozwiązań i ludzi pełnych pasji czułam, jak budzi się we mnie coś nowego. To nie była zwykła wycieczka – to był moment, który wyznaczył nowy kierunek w moim życiu.
Wróciłam z tej wycieczki z głową pełną pomysłów i sercem pełnym motywacji. Mam jasny cel i ogromny zapał, żeby go realizować. To doświadczenie nadało sens moim wcześniejszym zainteresowaniom i pokazało, że mają one realną przyszłość”.

Filip Korpalski, uczeń Zespołu Szkół Poligraficzno – Mechanicznych w Katowicach
„Poza samą technologią wrażenie zrobiła na mnie atmosfera samego wydarzenia - pełna energii oraz otwartości, możliwość wymiany doświadczeń i zadawania pytań specjalistom, które naprawdę dały mi dużo wiedzy i motywacji”.

Aleksander Wysocki, student Politechniki Łódzkiej
„Niesamowicie rozwojowe doświadczenie, które będę wspominał przez długie lata”.

Obserwując entuzjazm młodych uczestników podczas targów, organizatorzy utwierdzili się w przekonaniu, że wyjazdy edukacyjne przynoszą realne, długofalowe korzyści. Zdaniem organizatorów dla firm, które w przyszłości zatrudnią tych młodych ludzi, jest to inwestycja o istotnym znaczeniu.

Opracowano na podstawie informacji Polskiej Izby Druku