Drukarnie Grupy Kompap optymalizują działalność
19 maj 2025 07:15

Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie Grupa Kompap zorganizowała spotkanie z wydawcami, które stało się okazją nie tylko do podsumowania wspólnej działalności, lecz także do przekazania ważnych informacji na temat dalszych kierunków rozwoju Grupy.

Piotr Ciosk podkreślił wyjątkowość branży wydawniczo-poligraficznej, wskazując na jej misyjny charakter

Spotkanie rozpoczął Piotr Ciosk, członek Rady Nadzorczej Kompap SA, który – w zastępstwie nieobecnego z powodów zdrowotnych prezesa Waldemara Lipki – podzielił się zarówno refleksjami osobistymi, jak i informacjami strategicznymi. W swoim wystąpieniu podkreślił wyjątkowość branży wydawniczo-poligraficznej, wskazując na jej misyjny charakter. Jako osoba z wieloletnim doświadczeniem w różnych sektorach, z pełnym przekonaniem mówił o unikatowej roli, jaką książka – jako materialny nośnik wiedzy, idei i emocji – odgrywa w kulturze i społeczeństwie.

Kluczowe ogłoszenie spotkania dotyczyło planowanego administracyjnego połączenia drukarń należących do Grupy Kompap: BZGraf i OZGraf. Celem tego kroku jest uproszczenie struktury organizacyjnej, usprawnienie procesów biznesowych i dalsza optymalizacja działalności. Jak zapewnił Piotr Ciosk, zmiana ta nie wpłynie na jakość obsługi wydawców, a jedyną odczuwalną różnicą będzie zmiana wystawcy faktur – zamiast poszczególnych zakładów, formalnym podmiotem będzie Kompap SA. W dalszej części przemówienia Piotr Ciosk odwołał się do szeregu symbolicznych sytuacji, które – jego zdaniem – ilustrują to, co naprawdę buduje siłę drukarń z grupy Kompap. Wspomniał m.in. o pracownikach gotowych do rezygnacji z części wynagrodzenia w kryzysowych momentach, o współpracy administracji z produkcją podczas awarii, czy o troskliwej selekcji jakościowej książek na linii produkcyjnej. To więcej niż inwestycje czy nowoczesne maszyny. To właśnie to poczucie współodpowiedzialności i wspólna duma z tworzonych książek sprawiły, że BZGraf i OZGraf nie tylko przetrwały, ale rozwijają się mimo niełatwej sytuacji w branży – mówił.

Celem administracyjnego połączenia drukarń jest uproszczenie struktury organizacyjnej, usprawnienie procesów biznesowych i dalsza optymalizacja działalności.

Choć jego wystąpienie miało momenty emocjonalne i osobiste, nie zabrakło również konkretów biznesowych. Zapowiedziano m.in. rekordową w historii firmy dywidendę w wysokości 1,20 zł na akcję (do zatwierdzenia na najbliższym WZA), kontynuację inwestycji w park maszynowy oraz rozwój druku cyfrowego. Grupa Kompap planuje także dalszą rozbudowę instalacji fotowoltaicznych i modernizację zakładu w Laskowicach, gdzie zlokalizowana jest maszyna Komori do druku dwustronnego czterokolorowego.

Głos zabrali również dyrektorzy produkcji: Tomasz Adamowski (OZGraf) oraz Marcin Samojłowicz (BZGraf), którzy przybliżyli aktualne możliwości techniczne i plany rozwoju. Wskazali na konsekwentne inwestycje w nowoczesne rozwiązania, w tym rozwój usług druku cyfrowego i poszerzanie oferty dla wydawców poszukujących elastycznych rozwiązań przy niskich nakładach.

Spotkanie było także okazją do symbolicznego podziękowania wydawcom za wieloletnią współpracę. Dyrektorzy handlowi drukarń Agata Chryszczanowicz (OZGraf) oraz Janusz Maksimiuk (BZGraf) wręczyli pamiątkowe dyplomy wydawnictwom, które osiągnęły najwyższe obroty w 2024 roku. W gronie wyróżnionych znalazły się m.in. Publicat, Agora, Black Monk, Albatros, Wydawnictwo Dwie Siostry oraz Wydawnictwo Kobiece. Przedstawiciele wydawców z uznaniem wypowiadali się o jakości współpracy z drukarniami Kompapu, podkreślając zaangażowanie zespołu, otwartość na dialog oraz elastyczność w realizacji nawet najbardziej wymagających projektów – od bogato zdobionych podręczników do gier fabularnych po wielkonakładowe bestsellery literatury dziecięcej i obyczajowej.

Organizatorzy podkreślali, że tylko dzięki zaufaniu i partnerstwu wydawców możliwe było osiągnięcie obecnej pozycji rynkowej. Jesteście dla nas najważniejsi – bez waszego wsparcia nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy – usłyszeli uczestnicy na zakończenie spotkania. AN