Banknoty wkrótce się zmienią. Do wyboru są dwa motywy, a projektanci z całej Europy muszą wymyślić nowe grafiki.
Oprócz wyglądu, nowe banknoty będą wyposażone w zaawansowane technologie.
Lata mijają, zmieniają się style i preferencje graficzne – również w przypadku banknotów. Europejski Bank Centralny (EBC) przygotowuje się do wymiany banknotów euro z pomocą wyjątkowego konkursu graficznego. To niepowtarzalna okazja dla grafików z całej Europy, aby odcisnąć swoje piętno na walucie używanej przez setki milionów ludzi. Rywalizować będą dwa motywy przewodnie: Kultura Europejska oraz Rzeki i Ptaki. Pod koniec procesu zostanie wybrany tylko jeden projekt, który ukształtuje formę przyszłych banknotów.
Projekt partycypacyjny na dużą skalę
EBC zwrócił się do obywateli o opinię w ramach szeroko zakrojonych konsultacji publicznych, w których wzięło udział ponad 365 tys. Europejczyków. Zostali oni poproszeni o głosowanie nad proponowanymi motywami i wyrażenie swoich preferencji co do wizualnej orientacji przyszłych banknotów.
Następnie wybrano motywy dla każdego nominału. Banknot o nominale 10 euro, zgodnie z motywem Kultura Europejska, został poświęcony muzyce. Na awersie widnieje kompozytor Ludwig van Beethoven, a na rewersie „Chór dziecięcy i młodzi dorośli śpiewają na festiwalu muzycznym”. W przypadku jego odpowiednika z motywu Rzeki i Ptaki, w centrum uwagi znalazł się wodospad. Graficy zostali poproszeni o zaprojektowanie zimorodka przy wodospadzie lub naturalnym zbiorniku wodnym, a na odwrocie grafiki Komisji Europejskiej.
Konkurs otwarty dla Europejczyków
W tym roku EBC ogłasza konkurs na projekt graficzny, otwarty dla projektantów z całej Unii Europejskiej. Jury wybierze projekty, które będą oddziaływać na wyobraźnię Europejczyków w każdym wieku. Następnie, w 2026 r., odbędą się konsultacje publiczne w celu zebrania preferencji obywateli na temat projektów znajdujących się na krótkiej liście.
Kolejnym krokiem będzie produkcja i wprowadzanie banknotów nowej generacji do obiegu.
Oprócz wyglądu, nowe banknoty będą wyposażone w zaawansowane technologie, które poprawią ich trwałość i wzmocnią ochronę przed fałszerstwami. Tym samym, ich prowadzenie stanowi wyzwanie zarówno techniczne, jak i artystyczne.
Opracowano na podstawie informacji serwisu PrintIndustry.news