Polska aplikacja AI pomoże w pozyskiwaniu funduszy europejskich
29 maj 2025 14:09

Po udanych testach na rynek wchodzi AISEMA – polska aplikacja wykorzystująca sztuczną inteligencję do wsparcia firm i instytucji naukowych w pozyskiwaniu funduszy z programu Horizon Europe, wartego aż 93,5 miliarda euro. Jej twórcami są technologiczna spółka yarrl S.A. oraz Instytut Innowacji i Technologii Łukasiewicz – ITECH.

AISEMA to inteligentne narzędzie, które znacząco skraca i upraszcza proces pozyskiwania unijnych grantów

AISEMA to inteligentne narzędzie, które znacząco skraca i upraszcza proces pozyskiwania unijnych grantów. Wystarczy wprowadzić opis pomysłu lub słowa kluczowe, a aplikacja analizuje je i proponuje najlepiej dopasowane konkursy w ramach programu Horizon Europe, sugeruje potencjalnych partnerów projektowych oraz wskazuje podobne, wcześniej zrealizowane projekty.

„Wprowadzamy na rynek aplikację, która ułatwia zdobycie dofinansowania z funduszy europejskich.  AISEMA to informatyczny doradca, który realnie skraca drogę od pomysłu do skutecznej aplikacji o grant. Przeanalizuje pomysł firmy, dobierze potencjalnych partnerów, wskaże odpowiedni konkurs, który finansuje podobne projekty. Co ważne, oceni też inne pomysły z danej dziedziny, które mają największe szanse na zdobycie dofinansowania. Aplikacja skutecznie korzysta ze sztucznej inteligencji analizując konkursy i projekty z Horizon Europe, który dysponuje budżetem ponad 93 mld euro. Jestem przekonany, że AISEMA, dzięki kwalifikowaniu poprawności danych uzyskiwanych z baz KE i zastosowaniu autorskich algorytmów oceny informacji oraz doboru powiązań, pozwoli na efektywniejsze korzystanie z tych środków przez polskie przedsiębiorstwa, ośrodki badawcze czy startupy” – mówi Tomasz Koniecko, Partner w yarrl S.A.

„Naszym celem było stworzenie narzędzia, które umożliwi polskim firmom pełniejsze wykorzystanie ogromnego potencjału europejskich programów badawczych i rozwojowych. To rozwiązanie, które usprawni proces decyzji i wyszukiwania grantów na rozwój w ramach programu oferującego gigantyczne pieniądze dla innowacyjnych przedsiębiorstw, zespołów badawczych czy startupów. Jak wynika z różnych analiz, polskie firmy czy też zespoły badawcze - w porównaniu do ich odpowiedników z Niemiec, Hiszpanii czy Francji - dość rzadko korzystają z bezpośrednich form dofinansowania z funduszy europejskich, w tym programu Horizon Europe. Mamy nadzieję, że nowe rozwiązanie zmieni tę sytuację” – komentuje dr hab. Paweł Siedlecki – Kierownik Działu Analiz Technologicznych i Rozwoju Biznesu, Łukasiewicz – ITECH Instytut Innowacji i Technologii.

AISEMA – jak to działa?

AISEMA to rozwiązanie klasy SaaS, czyli można z niego korzystać bez konieczności wdrażania on-premise w firmie. Po zalogowaniu się na platformie umieszczonej w chmurze użytkownik z firmy, uczelni czy startupu może wpisać swój pomysł, czyli podać swoje query/prompty, a wkrótce również wczytać dokument. AISEMA dostępna jest bezpłatnie przez 7 dni, co pozwala przekonać się o korzyściach płynących z jej używania. Aplikacja analizuje treść przy użyciu sztucznej inteligencji z uwzględnieniem semantyki i:

  • Aplikacja analizuje treść przy użyciu sztucznej inteligencji

    dopasowuje odpowiednie tematy konkursowe Horizon Europe,
  • wskazuje instytucje, które mogą być partnerami projektowymi,
  • pokazuje podobne projekty finansowane wcześniej,
  • podpowiada konkursy, które mogą sfinansować dany projekt/pomysł/innowację
  • generuje raporty ułatwiające podjęcie decyzji o tworzeniu konsorcjum i staraniu się o finansowanie

Horizon Europe – gigantyczny program dla innowatorów

Horizon Europe to największy w historii program finansowania badań i innowacji w Unii Europejskiej. Jego łączny budżet na lata 2021–2027 wynosi 93,5 miliarda euro, a środki kierowane są do podmiotów, które chcą rozwijać przełomowe technologie, innowacyjne produkty i ambitne projekty naukowe.

Dofinansowanie można uzyskać m.in. na:

  • badania podstawowe i przemysłowe,
  • rozwój nowych technologii (AI, zielona energia, biotechnologia, zdrowie, cyfryzacja),
  • demonstratory i testy rynkowe,
  • internacjonalizację i komercjalizację innowacji,
  • współpracę międzynarodową w ramach konsorcjów.

Z programu mogą korzystać:

  • uczelnie i instytuty badawcze,
  • startupy i scale-upy,
  • małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP),
  • przemysł,
  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • organizacje pozarządowe,
  • klastry i centra innowacji.

Horizon Europe wspiera projekty odpowiadające na globalne wyzwania: transformację klimatyczną, odporność zdrowotną, bezpieczeństwo cyfrowe i rozwój zrównoważonego przemysłu.

Firma yarrl SA powstała w roku 2023 z połączenia firm Unima 2000 Systemy Informatyczne, działającej na polskim rynku od 1992 roku, oraz firmy pTAG specjalizującej się w budowie i rozwoju oprogramowania na zlecenie. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ma swoje biura w Krakowie, Warszawie oraz Zielonej Górze. Realizuje złożone projekty informatyczne dla klientów z wielu sektorów gospodarki, z akcentem na sektory regulowane, takie jak sektor publiczny i finansowy. Grupę kapitałową yarrl stanowią – obok yarrl S.A. – spółki Lockus (usługi contact center) oraz Lockus K2 (usługi organizacji specjalistycznych konferencji). Obecnie w grupie kapitałowej zatrudnionych jest ponad 500 pracowników i współpracowników. Klientami grupy kapitałowej yarrl są między innymi takie podmioty jak Ministerstwo Finansów, PKP Intercity, PFRON, Allegro, EvidentIQ, InPost, Canal+, BP, Uniqa, PGE. Realizowane przez grupę kapitałową yarrl projekty ułatwiają życie milionom ludzi w Polsce i na świecie.

 

Opracowano na podstawie informacji firmy yarrl SA