Sukces China Print pomaga producentom maszyn poligraficznych
29 maj 2025 10:54

Napływ zamówień – związany z zakupami dokonanymi podczas największych targów poligraficznych w Chinach – złagodził obawy o przyszłość dostawców maszyn offsetowych, którzy stanęli w obliczu zakłóceń związanych z polityką celną.

Sukces China Print pomaga producentom maszyn poligraficznych

Wszyscy światowi producenci maszyn offsetowych ogłosili sukces po wystawie China Print w Pekinie i zyskali chwilę oddechu w biznesie niepewnym przyszłości w związku z polityką handlową prowadzoną przez USA. Nierozwiązana kwestia ceł nałożonych przez administrację Trumpa, sięgających 50% w przypadku towarów unijnych z UE, uderzy bezpośrednio w niemieckich producentów maszyn, a w mniejszym stopniu – przynajmniej na razie - również ich japońskich konkurentów.

Napływ zamówień i wzmocnienie obrotów wynikające z kontraktów podpisanych podczas China Print to doskonała wiadomość szczególnie dla producentów maszyn offsetowych, którzy borykają się z konkurencją technologii cyfrowej, notującej lepsze wyniki sprzedaży na bardziej dojrzałych rynkach.

Heidelberg poinformował o sprzedaży blisko 350 zespołów drukujących w trakcie pięciodniowych targów, co zapewniło firmie silne wejście w nowy rok finansowy. Wśród sprzedanych maszyn znalazły się dwa modele Speedmaster XL 106 (łącznie 13 zespołów), Speedmaster XL 75 (19 zespołów w dwóch maszynach), oraz 13-zespołowy Speedmaster CX 104. Będą one produkowane w fabryce Heidelberga w Chinach, podczas gdy maszyny z serii XL są produkowane w Niemczech.

Choć uwaga wystawców i klientów skupiała się na rozwiązaniach do produkcji opakowań (nic dziwnego, skoro sektor ten rozwija się w Chinach w tempie 4% rocznie), Heidelberg pokazał – po raz pierwszy w Państwie Środka - maszynę Jetfire 50 przeznaczoną do druku komercyjnego. Została ona sprzedana firmie Shengda Printing Technology, wiodącej w Chinach drukarni web-to-print.

Firma Koenig & Bauer zanotowała wysoką sprzedaż maszyn arkuszowych Rapida we wszystkich formatach. Centralnym punktem stoiska była ośmiozespołowa Rapida 105 z zespołem lakierującym. Dostępne były również próbki wydruków z modelu Varijet 106, z maszyn do zdobienia metalu oraz fleksograficznych.

Firma docenia zwłaszcza dwie transakcje sprzedaży, obie na maszyny sześciokolorowe: Rapida 105 w niestandardowym formacie arkusza oraz wielkoformatową Rapida 164. Wszystkie zamówienia zostały przyjęte z satysfakcją, ponieważ zapewniają „stabilny portfel zamówień” na rynku borykającym się z licznymi problemami. Kontakt z potencjalnymi klientami oraz szereg rozmów przeprowadzonych podczas targów stanowią gwarancję, że kolejne transakcje są tylko kwestią czasu.

To samo dotyczy także firmy Manroland Sheetfed, która zaprezentowała maszynę Roland 700 Evolution z ośmioma zespołami drukującymi i zespołem lakierującym, skonfigurowaną pod kątem maksymalnej elastyczności i minimalnego wpływu na środowisko. Także ta firma podpisała umowy na targach i wyjechała z Chin z bogatym zestawem zapytań ofertowych do realizacji.

Dwaj japońscy dostawcy maszyn do druku zaprezentowali bogatą gamę rozwiązań – podobnie jak w ubiegłym roku na targach drupa. Firma Komori pokazała maszynę, która nie znalazła miejsca na drupie: model Lithrone GX29, skonfigurowany do druku na kartonach i dlatego przystosowany do arkuszy większych niż standardowe. Stanął on na stoisku obok aktualnie flagowego modelu, Lithrone G20 Advantage, pokazanego w wersji 7-kolorowej plus lakierowanie.

Gamę rozwiązań obecnych na China Print uzupełniła J-Throne 29, najnowsza maszyna inkjetowa w formacie B2, która zadebiutowała w Niemczech w zeszłym roku. Wszystkie były zarządzane przez wspólną konsolę dla podkreślenia wagi, jaką Komori przywiązuje do koncepcji inteligentnej fabryki oraz automatyzacji za pośrednictwem Komori Connect.

Firma RMGT (RYOBI MHI Graphic Technology Ltd.) poszła o krok dalej, wprowadzając ośmiozespołowy model 106 z podwójnym powlekaniem i utwardzaniem UV LED. Była to maszyna przeznaczona na rynek kartonów, podczas gdy SRA1 970 ST – zaprezentowana w wersji 5-kolorowej – nadaje się zarówno do zadruku pudełek kartonowych, jak i realizacji zleceń komercyjnych.

Pokazy nie ograniczały się do rozwiązań offsetowych, choć były one dominujące z uwagi na wielkość rynku i status technologiczny większości firm. Koncern HP zaprezentował pełną gamę maszyn Indigo, od podstawowego modelu 6K do 120K, 200K dla opakowań giętkich, V12 do etykiet i 18K do druku o wartości dodanej. Dołączyła do nich maszyna atramentowa Advantage 2200 PageWide.

Technologie oferowane przez zachodnich producentów nie pozostawiły wiele miejsca dla miejscowych producentów, choć pojawiły się wyjątki od tej reguły. Firma Beiren Intelligent zabrała zainteresowanych gości do swojej pobliskiej fabryki, gdzie przetestowano trzy maszyny zwojowe, od modelu 50A przeznaczonego do druku małych gazet, po maszynę pracującą z prędkością 40 tys. składek na godzinę.

 

Opracowano na podstawie informacji serwisu Print Business