3M w służbie fleksografii
16 lip 2021 08:23

Eksperci ds. rynku poligraficznego z firmy 3M Poland 23 czerwca br. zorganizowali wirtualne spotkanie pod hasłem „3M w służbie poligrafii”. 

Kolejną już edycję tego wydarzenia poprowadzili Piotr Lis, kierownik ds. rozwoju rynku i Wojciech Wrzesiński, inżynier ds. rozwoju aplikacji w 3M Poland. Oprócz przeglądu danych i prognoz dotyczących światowego oraz lokalnego rynku fleksografii uczestnicy webinarium otrzymali praktyczne porady i wskazówki pomocne przy użytkowaniu produktów oferowanych przez 3M. 

W pierwszej części webinarium omówiona została sytuacja na rynku poligraficznym – zarówno ogólnoświatowym, jak i rodzimym rynku fleksograficznym, również w kontekście pandemii. 

Organizator spotkania, firma 3M ma globalny zasięg, posiada fabryki w 37 i laboratoria w 36 krajach na całym świecie. W Polsce znajduje się 11 fabryk 3M oraz prężnie rozwijający się Superhub we Wrocławiu. Produkty wytwarzane są w ramach 4 grup biznesowych: Bezpieczeństwo i Przemysł, Transport i Elektronika, Ochrona Zdrowia oraz Produkty Konsumenckie. 

Uczestnicy webinarium mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi danymi i prognozami rynkowymi, opracowanymi przez agencję Smithers Pira Consultancy. Rynek fleksografii wyceniany był w 2018 roku na 172 biliony dolarów, natomiast prognozy mówią o obrotach rzędu 216 bilionów dolarów, które czekają nas w 2023 roku. Największym graczem rynkowym od lat są Stany Zjednoczone, do krajów EMEA należy 29 proc. rynku. Jeśli chodzi o podział produktowy rynku, widać znaczną przewagę tektury falistej (62 proc.), tuż za nią plasują się opakowania giętkie (18 proc.) oraz etykiety (7 proc.).

Analizując wpływ pandemii na rozwój rynku Piotr Lis stwierdził, że COVID wzmocnił te kierunki w branży poligraficznej, które szły bardzo mocno do przodu, a osłabił te, które były w jakimś stopniu w odwrocie. I tak: etykiety, tektura falista, opakowania giętkie utrzymują dobrą pozycję, ale już wszelkie druki transakcyjne, akcydens, POS-y, standy, druki reklamowe czy nawet druki zabezpieczeniowe dotknął spadek. Co do prognoz, są one różne – być może rynek będzie rósł wraz ze wzrostem gospodarczym w obszarze opakowań i etykiet. Możliwe jest również, że dojdzie do pewnego rodzaju zmian w specyfice produktów, np. z wielkogabarytowych opakowań w kierunku popularyzacji opakowań jednostkowych, gdzie produkcja wolumenowo będzie wyglądała na dużą, ale nakłady będą dużo niższe. Czyli wolumen sprzedaży może wcale znacząco nie urosnąć, a od nas będzie wymagał zastosowania większej ilości czasu, pracy i również środków finansowych – podsumował Piotr Lis i podkreślił: Prognozy napawają branżę fleksograficzną optymizmem, gdyż w roku 2023 rynek EMEA ma stanowić 28 proc. całej wartości sprzedaży z obrotem 58 bilionów dolarów. Zatem warto pozostać w branży i wraz z nią się rozwijać.

Nowa jakość, łatwy demontaż

O wartych zastosowania narzędziach i rozwiązaniach opowiedział Wojciech Wrzesiński, prezentując obszerne portfolio produktowe 3M. Wśród rekomendowanych narzędzi znalazły się między innymi innowacyjne taśmy montażowe Cushion-Mount, które użytkownik może dopasować ze względu na specyfikujące je parametry takie jak klej (przyczepność do materiałów), gęstość, czyli twardość taśmy i jej grubość. 

Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z właściwościami taśm montażowych Pro-Series, które są nowością w ofercie 3M. Seria Pro wykorzystuje system mikrokanalików 3M, aby praktycznie wyeliminować pęcherzyki powietrza spod formy i taśmy. Posiada takie same właściwości po stronie formy jak seria L, ale poprawia proces demontażu po stronie tulei skracając czas demontażu i umożliwiając łatwe repozycjonowanie na tulei.

Gdy pojawia się problem

W drugiej części prezentacji Wojciech Wrzesiński odniósł się do praktycznych aspektów wykorzystania oferowanych produktów, analizując ewentualne problemy związane z klejeniem na etapach montażu czy samego druku. Trudności mogą pojawiać się między innymi przy próbach zdjęcia taśmy lub demontażu płyty. Jako inżynier ds. aplikacji prelegent podzielił się bogatym doświadczeniem produkcyjnym i przywołał wiele przykładów oraz sposobów radzenia sobie z doborem optymalnych rozwiązań. 

Jednym z powszechniejszych problemów jest kłopot z wysoką przyczepnością, skutkującą utrudnionym procesem demontażu płyty. Jeden z czynników mających wpływ na wysoką przyczepność to zanieczyszczenie podłoża farbą. Składniki farby, które pozwalają na jej utrwalenie, będą zachowywać się tak samo w stosunku do formy drukowej, jak i do tulei formowej. Taśma mocno przylega do cylindra/tulei, formy i jest mniej wrażliwa na stosowane środki chemiczne zawarte w farbach. 

Paradoksalnie jednym z najczęstszych powodów zanieczyszczenia podłoża są same myjki służące do czyszczenia, gdyż niestety czyszcząc pozostawiają jednocześnie cienką warstwę chemii. Wysoką przyczepność potęguje też przechowywanie płyt niewłaściwą stroną (stroną drukową do tylnej), co może powodować zabrudzenia, jak też błędy, złe praktyki, nieefektywne przygotowanie tulei. Uczestnicy webinarium mogli poznać dobre praktyki, które pozwalają uniknąć podobnych problemów. Wśród porad pojawiały się wskazówki, by czyścić cylindry/tuleje, prawidłowo je przechowywać, przestrzegać procedur związanych z konserwacją, dbać o myjki i czyściwa.

Co z tym łódkowaniem?

Łódkowanie, czyli unoszenie się krawędzi płyty to problem, który może pojawiać się w przypadku zanieczyszczeń, jak również w przypadku nowych płyt. Aby uniknąć tego rodzaju zjawiska, warto odpowiednio czyścić i konserwować płyty, właściwie je przechowywać, montować wyłącznie suche i generalnie obchodzić się z nimi bardzo delikatnie. 

Taśmy montażowe do płyt zostały tak zaprojektowane, aby skutecznie się przykleić, ale też dać się z łatwością usunąć. Na łódkowanie mają wpływ sposób montażu, dłuższe nakłady produkcyjne, ponowne używanie tej samej taśmy, ale też rodzaj chemii do farb, temperatura, sposób przechowywania oraz stosowana technika docisku.

Jak dobrać klej?

W części poświęconej doborowi kleju uczestnicy mogli zapoznać się z całą serią produktów 3M: E, EH, L i Pro charakteryzujących się mocnym trzymaniem, również na krawędzi. 

Taśmy Pro i L-series są najbardziej zaawansowanymi produktami, oferującymi połączenie bardzo łatwego demontażu płyty i bardzo mocnego trzymania na krawędzi. Seria Pro zapewnia dodatkową korzyść w postaci łatwego usuwania taśmy montażowej z tulei. Różne kleje wykazują różną wrażliwość na czynniki i dlatego każda aplikacja jest inna. Dzięki różnorodnej ofercie można zaproponować rozwiązanie o optymalnych parametrach dla każdej drukarni. 

Dobór taśmy

Na temat doboru gęstości taśmy montażowej jako ważnego czynnika wpływającego na optymalizację procesu drukowania wypowiedział się Piotr Lis. Prelegent odniósł się również do obecnej sytuacji rynkowej, zauważając tendencję, w ramach której zleceń jest coraz więcej, ale nakłady są coraz krótsze. Obecnie średni nakład to 17 tys., podczas gdy jeszcze kilka lat temu zlecenia mniejsze niż 35 tys. sztuk były niechętnie przyjmowane do realizacji. Z takim wyzwaniem trzeba się zmierzyć. Na szczęście z pomocą przychodzi obszerne portfolio 3M, a w nim 8 twardości taśm kompresyjnych. Zgodnie ze starą zasadą: do druku rastrowego polecamy miękkie taśmy, w przypadku apli lepiej sprawdzą się taśmy twardsze.

W dalszej części prezentacji nie zabrakło praktycznych porad i wskazówek, pozwalających na dobranie taśmy o odpowiedniej twardości do oczekiwanych efektów druku. Na rynku panuje trend do zwiększania prędkości maszyn drukujących. Zachowanie jakości druku przy wysokiej prędkości może wymagać użycia twardszych taśm – podpowiadał Piotr Lis. 

Podczas kolejnych webinariów firma 3M będzie poruszać tematy związane z rozwiązaniami do zastosowań z użyciem klejenia w procesach montażu.

Na podstawie materiałów firmy 3M opracowała BZ