Akcyza dotyczy także poligrafii – nowe przepisy
13 gru 2021 13:15

Zgodnie z zapowiedziami rządu od lutego 2022 roku mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące zagadnień akcyzowych. Regulacje te wynikają z nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym z dnia 10 grudnia 2020 roku*, a ich wprowadzanie zostało rozłożone w czasie. Zaopatrując od prawie 25 lat drukarnie w Polsce w zmywacze do maszyn drukujących, chcemy podzielić się istotnymi informacjami w tym zakresie. 

Sprawa wydawałoby się daleka od poligrafii, bo akcyza kojarzy się powszechnie z alkoholem i papierosami. Należy jednak pamiętać, że ten podatek pobierany jest także od produktów ropopochodnych, a te są bazowymi przy produkcji zmywaczy dla konwencjonalnych farb offsetowych, bo 80-95 proc. w ich składzie to frakcje benzyn. Reszta to emulgatory, inhibitory korozji czy inne substancje czynne. W związku z tym, iż druk offsetowy to wciąż dominująca technika w poligrafii, temat dotyczy przeważającej części rynku, a zapomnieć o nim mogą tylko drukujący farbami UV. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie produkty, bez względu na ich zastosowanie, nazwę czy funkcję, które zawierają więcej niż 75 proc. komponentów ropopochodnych, należy klasyfikować do tej właśnie grupy i podlegają one opłacie akcyzy tak jak benzyna, którą wlewamy do baków naszych samochodów czy olej, którym ogrzewamy domy. Zasada ta obowiązuje od lat. W związku z tym jednak, że nie zawsze produkt końcowy przeznaczony jest do celów napędowych czy opałowych, przewidziano możliwość zwolnienia z akcyzy z uwagi na przeznaczenie oraz opodatkowanie produktów przeznaczonych na cele inne niż opałowe, energetyczne lub paliwowe stawką 0 zł. Ta sytuacja ma zastosowanie właśnie w poligrafii. 

W dużym skrócie: zmywacze, mimo iż faktycznie klasyfikowane do grupy ropopochodnych z uwagi na ponad 75 proc. benzyn w swoim składzie, nie podlegają opłacie akcyzy, ALE należy spełnić warunki przewidziane w Ustawie.

Wiele osób zapewne zapyta: czemu słyszymy o tym po raz pierwszy? Czy to na pewno prawda, a nie jakiś trik marketingowy? Zapewniam Państwa, że nie. 

Dopóki nie zaczęliśmy produkować zmywaczy w Polsce, też do głowy nam nie przyszło, że zmywacz dla offsetu to produkt akcyzowy. To właśnie produkcja i dostawy surowca bazowego, jakim jest frakcja benzyny sprawiły, że musieliśmy zgłębić temat, aby działać zgodnie z obowiązującym prawem. Zapewniam, że bez wsparcia doradców podatkowych trudno było odnaleźć się w gąszczu przepisów.

Wiele firm klasyfikuje swoje wyroby – z reguły nieświadomie, nie mając chęci „obejścia akcyzy”, a po prostu tak, jak my 20 lat temu w wyniku nieznajomości zagadnienia – kierując się przeznaczeniem, a nie ich składem. Problem polega na tym, że ten „drobny błąd” może skutkować wysokimi opłatami dodatkowymi, łącznie z sankcjami, nie tylko po stronie dostawcy, ale także odbiorcy, a jak ogólnie wiadomo, nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem. Stawka akcyzy w wypadku takich produktów to obecnie 1822,00 zł/tonę. 

Coraz bardziej wkraczająca w nasze życie cyfryzacja sprawia, że aby skorzystać od lutego 2022 ze zwolnienia, tzn. tak jak dziś otrzymać fakturę bez podatku akcyzowego, konieczne będą potwierdzenie odbioru towaru w formie elektronicznej w systemie EMCS PL2, a także rejestracja w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA). Wynika to z wprowadzenia elektronicznego Dokumentu Dostawy (e-DD), uprawniającego do zastosowania zerowej stawki akcyzy dla dostarczanych wyrobów akcyzowych, w miejsce dotychczas stosowanej formy papierowej. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązkowi rejestracji w CRPA podlegają wszystkie podmioty i osoby prowadzące działalność gospodarczą wykorzystujące wyroby akcyzowe zwolnione z akcyzy lub objęte zerową stawką (tj. np. zmywacze do farb konwencjonalnych do druku offsetowego). Nie ma znaczenia ilość towaru ani opakowanie. Potwierdzeniu będzie podlegać każda transakcja. 

Wykaz produktów objętych szczególnym nadzorem akcyzowym można znaleźć w załączniku nr 1 i załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym. Natomiast szczegółowe informacje dotyczące rejestracji do CRPA oraz systemu EMCS PL2 można znaleźć na stronach rządowych: 
– www.podatki.gov.pl/akcyza/abc-akcyza/
– www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/1397
– puesc.gov.pl/uslugi/uslugi-sieciowe-informacje-i-specyfikacje
– puesc.gov.pl/

Od kilku miesięcy informujemy o tym klientów i prosimy o rejestrację. Teraz postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą także na szerszym forum wykorzystując łamy prasy fachowej. Uważamy, że jest to zagadnienie niezwykle istotne, bo mamy świadomość, iż potencjalne koszty z tytułu niezapłaconej akcyzy w wyniku nieuprawnionego zwolnienia mogą być dla niektórych nie do udźwignięcia. 

Uprzedzając pytanie: a skąd ja mam wiedzieć, jak mój dostawca kwalifikuje zmywacz, który u niego kupuję i czy mam płacić akcyzę, czy nie? możemy tylko udzielić jednej rady: nie mając obowiązku poświadczenia odbioru zmywacza do farb konwencjonalnych powinno się zapytać o podstawę zwolnienia z akcyzy i dla pewności poprosić o kod CN produktu. Dzisiaj nie jest problemem sprawdzenie w Internecie, co on oznacza i jak dokonano klasyfikacji.

W przypadku wątpliwości każdy podmiot, nie tylko dostawca czy producent, może zwrócić się do Urzędu Celnego, który w ramach struktur skarbowych odpowiada za akcyzę, o ustalenie klasyfikacji w ramach Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA) lub Wiążącej Informacji Taryfowej (WIT). Przebadanie próbki stosowanego produktu i właściwe jego zakwalifikowanie przez wyznaczone do tego organy będzie najlepszym zabezpieczeniem.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Böttcher

* http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downloadxsp/WDU20210000072/O/D20210072.pdf