Dotacje dla Poligrafii 2021
16 lip 2021 08:22

Drukarnie i producenci opakowań mogą w tym roku ubiegać się o wsparcie unijne m.in. na innowacje, szkolenia i nowy start w biznesie. Mimo że obecny budżet unijny już się kończy, to nadal przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotacje z Brukseli. Pieniądze czekają m.in. na szkolenia, usługi doradcze, innowacje, promowanie nowych produktów i wzornictwo. Dostępne są konkursy obejmujące zasięgiem całą Polskę, jak również programy regionalne. Oto najciekawsze propozycje dostępne dla przedsiębiorców. 

Już 13 lipca wystartuje w województwie mazowieckim konkurs w ramach działania 3.3 Innowacje w MŚP Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Dofinansowanie otrzymają projekty inwestycyjne obejmujące zakup maszyn, urządzeń oraz oprogramowania. Dofinansowanie maksymalne dla jednego projektu to 4 000 000,00 PLN, natomiast poziom dofinansowania może sięgnąć 55 proc. wydatków. Dotację otrzymają projekty związane ze zmianami w procesie produkcji oraz wdrożeniem wyników prac badawczo-rozwojowych do działalności firmy. Niezwykle istotne jest także promowanie wzrostu zatrudnienia oraz pozytywnego wpływu projektu na aspekty środowiskowe. Konkurs jest prowadzony w trybie otwartym podzielonym na rundy. Zostanie zamknięty, gdy liczba wniosków o dofinansowanie w sposób znaczący przekroczy dostępną w ramach konkursu alokację. Natomiast Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych już na wstępie zapowiedziała, iż budżet konkursu może zostać zwiększony po to, aby wesprzeć jak największą liczbę firm. 

Wzór na konkurencję

Niezwykle popularnym w branży poligraficznej i produkcji opakowań dofinansowaniem jest także program 1.4 Wzór na konkurencję. Pieniądze można otrzymać na projekt polegający na wprowadzeniu na rynek innowacji wzorniczych obejmujących m.in. nowe wzory opakowań czy wysoko uszlachetnionych etykiet. Maksymalne dofinansowanie to 3 mln zł, a o dotację mogą walczyć firmy z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Dofinansowanie można przeznaczyć na zakup maszyn, urządzeń i oprogramowania niezbędnego do uruchomienia produkcji nowych lub udoskonalonych produktów. Poziom dofinansowania może wynieść 70 proc. kosztów projektu. Wnioski o granty można składać do 31 sierpnia.

Nowy budżet unijny 2021-2027

Warto także zwrócić uwagę, że już niebawem ruszą nowe konkursy finansowe z budżetu unijnego na lata 2021-2027. Do Polski trafi w tym okresie ponad 700 mld zł. Przypomnijmy, że dotychczasowy budżet unijny na lata 2014-2020, z którego skorzystało tak wiele firm z naszej branży, obejmował ok. 300 mld zł. Mimo początkowych obaw perspektywa finansowa 2021-2027 nie przyniesie rewolucji w sposobie przyznawania dotacji. Zakresy poszczególnych programów zostaną nieznacznie zmienione, ale będzie kontynuacja Inteligentnego Rozwoju (nowa nazwa Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki), Regionalnych Programów Operacyjnych w każdym z województw, Programu Polska Wschodnia oraz Programu Wiedzy, Edukacji i Rozwoju. Nowe programy obejmą takie obszary jak m.in. innowacje, badania i rozwój oraz transformacja cyfrowa. Jako ciekawostkę, ale mającą bardzo duże znaczenie w praktyce warto podać, iż do Programu Polska Wschodnia zostanie włączone także województwo mazowieckie z wyłączeniem miasta Warszawa i powiatów z nim sąsiadujących. Warto także trzymać rękę na pulsie regionalnych programów operacyjnych w każdym z województw, ponieważ w ramach tych programów do rozdysponowania jest ponad 32 mld PLN, a konkursy mogą ruszyć jeszcze w tym roku. 

Podsumowując należy także zwrócić szczególną uwagę na sam proces przygotowania projektu, który będzie ubiegał się o dofinansowanie. Czas potrzebny do stworzenia „mocnej” innowacji wynosi średnio od 2 do nawet 10 miesięcy. Dodatkowo należy uwzględnić czas wymagany na uzyskanie promesy kredytowej lub leasingowej, która jest obligatoryjnym załącznikiem większości konkursów, a jej uzyskanie trwa średnio 2-3 miesiące. Dlatego tak istotne jest, aby odpowiednio wcześniej rozpocząć prace na projektem, ponieważ niejednokrotnie się zdarza, że gdy konkurs zostaje ogłoszony, jest już zbyt mało czasu, aby przygotować rzetelny, a co najważniejsze – skuteczny projekt. W kolejnych latach do polskich firm popłynie największy z dotychczasowych strumień unijnych pieniędzy. Dlatego dołóżmy wszelkich starań, aby jak największa część tych pieniędzy popłynęła do branży poligraficznej i produkcji opakowań. 

Paweł Szarubka
Dyrektor Działu Doradztwa Europejskiego
Integrator Systemów Poligraficznych Sp. z o.o.

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>