Jak drukować na potrzeby laminowania?
6 gru 2016 14:50
Postery, oznakowania, instrukcje, menu w restauracjach, książki dla dzieci, displeje w miejscach sprzedaży i bezpośrednie wysyłki pocztowe zyskują dodatkową wartość dzięki laminacji. Laminować można wiele różnorodnych materiałów i dostępnych jest wiele rodzajów wykończeń.
Folie laminujące mogą w różnorodny sposób odbijać światło. Wykończenia z połyskiem pomagają w uwydatnieniu drukowanych obrazów. Matowe wykończenia służą czytelności druku, który będzie widoczny w każdym rodzaju oświetlenia. Satynowa laminacja stanowi rozwiązanie pośrednie pomiędzy obiema wymienionymi metodami.
Gdy powodem laminacji jest ochrona wydruku, to nie ma lepszej ochrony przed zadrapaniem i wilgocią niż folia laminująca. Powłoki UV, lakiery i pokosty posiadają specyficzne własności i dziedziny zastosowania. Żadne z tych wykończeń nie jest odporne na bezpośrednie zniszczenia tak jak laminacja. Z wielu typów folii do laminowania wymienione zostały najpopularniejsze:
Polipropylen: delikatniejsza, o wysokim połysku folia stosowana jest do aplikacji wymagających składania. Polipropylenowy mat częściej ulega zadrapaniom, ale jest popularny ze względu na jego niższy koszt.
Nylonowy laminat: odporna na skręcanie, mocna folia.
Przezroczysty poliester: posiada wysoki połysk, jest niezwykle twardy i odporny na zadrapania.
Satynowy poliester: średni połysk, świetna stabilność koloru oraz niezwykła odporność.
Matowy poliester: niski połysk, świetny do czytania i równie odporny jak przezroczysty i satynowy laminat.
Laminat sklejany z folią introligatorską: współdziała dobrze z folią introligatorską i innymi procesami wymagającymi klejenia czy też przyczepności.
Planując laminowanie trzeba pamiętać o zasadach dotyczących procesu drukowania.
Należy unikać stosowania tuszy na bazie wosku. Mają one tendencję do topienia się i tworzenia niedoskonałych połączeń, dlatego nie powinno się ich stosować wraz z foliami laminującymi. W podobny sposób tusze w drukarkach laserowych i niektórych cyfrowych urządzeniach mogą ograniczyć przyczepność folii. W przypadku wątpliwości należy wysłać zadrukowane arkusze próbne do firmy laminującej w celu przetestowania przed rozpoczęciem właściwej produkcji.
Zostawienie odpowiedniej wielkości marginesów do cięcia ze wszystkich czterech stron. Nigdy nie należy obcinać materiału do finalnych rozmiarów przed laminowaniem. Jeżeli robimy to, aby zaoszczędzić minimalnych opłat za cięcie, możemy być później rozczarowani jakością lub też zmuszeni do ponownego drukowania. Ze względu na coraz lepsze technologie laminowania praktycznie wyeliminowane zostały problemy spowodowane pęcherzami powietrza oraz niedostatecznie wymieszanym nieprzezroczystym klejem. Obecne problemy mogą być wynikiem zbyt szybkiego laminowania, gdy nie stosuje się wystarczającego nacisku na walce laminujące czy używa niewłaściwych klejów.
Wcześniejsze planowanie procesu produkcji. Laminowanie foliami często idzie w parze z innymi technikami wykończeniowymi takimi jak wykrawanie i oprawianie folią introligatorską. Należy się komunikować wcześniej w sprawie terminów tych usług, aby współpracujące firmy zarezerwowały odpowiedni czas.
Na podstawie „Graphic Arts” z lutego 2009 opracował TG