Kto nie lubi ulepszonej gazety?
6 gru 2016 14:42
Mimo iż poczštek produkcji ulepszonych papierów gazetowych przypada na przełom lat 50. i 60. ubiegłego wieku, to nadal sš one u nas stosunkowo mało znane i doć rzadko stosowane.
Do pionierów produkujšcych ulepszony papier gazetowy (Improved Newsprint, w skrócie INP) należała papiernia Anjala, która już w 1959 roku rozpoczęła jego produkcję. Wtedy fabryka w Anjala należała do Tampela Group. W 1993 roku została sprzedana do koncernu fińskiego Enso, obecnie od 02.06.1998 roku wchodzi w skład ponadnarodowego koncernu Stora Enso. Dzisiaj większoć szanujšcych się producentów papierów gazetowych standardowych (zwykłych) produkuje papiery INP. Działajšce na polskim rynku koncerny papiernicze sprzedajšce papier gazetowy oferujš również papier INP.
Istnieje kilka sposobów ulepszania papierów gazetowych. Podwyższa się ich białoć, zwiększa sztywnoć (zwiększa wolumen), obniża gramatury itp. Jednym słowem czyni się wszystko, co uatrakcyjnia ich wyglšd i jednoczenie w wielu przypadkach rozszerza się możliwoć stosowania technik drukowania (oprócz CSWO także HSWO) oraz rozszerza ich zakres stosowania.
Do papierów INP zalicza się również tzw. papiery gazetowe HiFi (High Finished), tj. o podwyższonym stopniu wykończenia powierzchni (np. poprzez satynowanie na softkalandrze), papiery gazetowe HiBrite (High Brite = High Brigthness), czyli o podwyższonej białoci, oraz papiery gazetowe pigmentowane.
Papier gazetowy standardowy ma zwykle białoć ISO 57-58%, INP za 64-76%, przy gramaturze 40-65 g/m2 i wolumenie 1,5-1,6 cm3/g.
Papiery INP formowane sš na dwusitowym formerze, w zwišzku z tym majš małš dwustronnoć, przy drukowaniu CSWO charakteryzujš się bardzo małš skłonnociš do pylenia, majš również małš skłonnoć do odcišgania i cierania farby, odznaczajš się bardzo dobrym oddaniem kolorów.
Ulepszone papiery gazetowe majš zastosowanie do drukowania: czasopism, gazet, wkładek do gazet, wydań specjalnych, wydań weekendowych, programów TV, katalogów, ksišżek, ulotek reklamowych, gazetowych reklam supermarketów itp.
Częć wymienionych tu produktów poligraficznych jest drukowana w kraju najczęciej na papierze SC lub LWC, które to papiery sš znacznie droższe od ulepszonych papierów gazetowych. Wybór taki podyktowany jest wysokš białociš i niebieskim jej odcieniem. Nie powinno się stosować papierów SC i LWC szczególnie do ăjednodniowych druków reklamowychÓ, którymi sš przede wszystkim reklamy supermarketów wydawane w formie gazety. Ostatnio obserwuje się na naszym rynku niemiałš próbę zastosowania do tego celu papierów INP oraz papierów gazetowych standard. Te ostatnie co prawda sš najtańsze, ale wykonany na nich wielobarwny druk nie wyglšda najlepiej. Jest to próba zastosowania papieru gazetowego standard zamiast INP, z którym najczęciej wydawca miał już pozytywne wyniki, ale próbujšc obniżyć cenę sięga po papier tańszy. Cena papierów INP jest nieco wyższa niż papierów gazetowych standard. Papiery SC i LWC przeznaczone sš wyłšcznie do drukowania technologiš offsetowš HSWO.
Częć produkowanych papierów INP nadaje się do drukowania technologiš offsetowš HSWO, pozostałe przeznaczone sš do CSWO, ale należy sprawdzić, jak się zachowujš podczas drukowania HSWO. Możliwoć ich zastosowania zależy od występowania pylenia na maszynie. Niektóre (nowoczesne) maszyny stosowane w technologii HSWO majš automatyczne myjki obcišgów i na tych maszynach mogš być stosowane wszystkie papiery INP. Te papiery INP, które sš zalecane do technologii HSWO, majš na to gwarancję producenta.
Podsumowujšc zakres stosowania papierów gazetowych INP należy stwierdzić, że rozszerzajš one wykorzystanie maszyn drukujšcych offsetowych pracujšcych z farbami cold-set oraz umożliwiajš zastosowanie tańszego papieru do niektórych prac drukowanych technologiš HSWO. Szkoda tylko, że ich stosowanie w Polsce jest cišgle jeszcze zbyt małe.