Nowe funkcje systemu ELSCAN OMS6 
16 lip 2021 08:24

W 2017 roku firma Erhardt+Leimer, specjalizująca się w automatyzacji i inspekcji druku z roli, wprowadziła na rynek system kamer ELSCAN OMS6 do monitorowania obrazu druku. Od tego czasu system, który producent określa jako najbardziej zaawansowany w swoim portfolio, został zainstalowany na kilkuset maszynach w całym świecie. ELSCAN OMS6 gwarantuje zgodność z wymaganiami klienta odnośnie do pasowania, jakości druku i wierności kolorystycznej. Pozwala także na redukcję odpadów do minimum oraz optymalne wykorzystanie wydajności urządzeń. 

Od początku roku OMS6 oferuje kilka nowych funkcji oprogramowania. Jednym z pierwszych klientów korzystających z tych funkcji jest firma Paragon.

Nowe funkcje, z których część była już dostępna w standardowym systemie OMS4, obejmują porównanie obrazów wzorcowych, monitorowanie kolorów na poziomie Delta E oraz moduł wykrywania defektów takich jak zamglenia lub smugi. Porównanie obrazu wzorcowego umożliwia wykrycie najmniejszych zmian w wyglądzie wydruku podczas produkcji. W tym celu operator najpierw definiuje obszar referencyjny na kopii i zapisuje go. Ten obraz wzorcowy jest następnie wyświetlany jako „obraz w obrazie”, dzięki czemu operator może wykryć najmniejsze zmiany koloru lub położenia. Obraz wzorcowy i odpowiadająca mu pozycja są zapisywane i mogą być w każdej chwili ponownie wykorzystane. Eliminuje to konieczność regularnego zatrzymywania maszyny, np. w celu wykonania próbek testowych.

Kolejną funkcją zapewniającą wysoką precyzję kontroli jest nowy system monitorowania kolorów na poziomie Delta E. Umożliwia on ustawienie punktów pomiaru koloru w procesie powtarzania w celu wykrycia zmian koloru w najdrobniejszych szczegółach, które są następnie wyświetlane jako wartość Delta E. W razie potrzeby operator otrzymuje ostrzeżenie i może podjąć interwencję. W tym celu możliwe jest ustawienie progu ostrzegawczego oraz progu alarmowego, które zapewniają wczesną informację zwrotną o zmianach koloru.

„Funkcja pipety” umożliwia rejestrowanie wartości kolorów w raporcie i porównywanie ich z inną pozycją o tej samej tonacji kolorystycznej. Gwarantuje to jednolite odwzorowanie kolorów na całej szerokości druku. Istnieje także możliwość utworzenia programów pomiarowych specyficznych dla danego zadania w celu ciągłego pomiaru koloru, jeśli punkt pomiaru koloru zostanie zapisany w galerii pozycji. Można je później ponownie wczytać dla powtarzających się zadań.

Dzięki wymiarom 234x124 mm ELSCAN OMS6 oferuje największe pole widzenia w rodzinie produktów ELSCAN, jak również opatentowaną technologię „dualView” z dwiema 12-megapikselowymi kamerami. Podobnie jak w przypadku innych wariantów ELSCAN (system „Basic” OMS3, system „Premium” OMS4.6) aktywacja kamery z teleobiektywem lub szerokokątnej odbywa się stosownie do stopnia zbliżenia. Podczas powiększania system niezauważalnie przełącza się między kamerami. Dzięki temu wydrukowane obrazy mogą być wyświetlane z wielokrotnie wyższą rozdzielczością. Ta unikalna koncepcja umożliwia niemal natychmiastowe powiększanie obrazu aż do najwyższej rozdzielczości. W przypadku wariantu OMS6 daje to rozdzielczość obrazu o jakości 4K (2 x 4096 pikseli), co przekłada się na ponadprzeciętną ostrość krawędzi. Taka ostrość obrazu jest niezbędna do optymalnego ustawienia pasowania oraz do wykrywania jego wahań i dokonywania odpowiednich korekt. Dzięki wysoce precyzyjnemu pozycjonowaniu kamery za pomocą zmotoryzowanej, bezobsługowej belki poprzecznej z własnym napędem E+L, która pozwala na uzyskanie prędkości pozycjonowania wynoszącej 1000 mm/s, system może pracować przy szerokości roboczej do 3250 mm.

Jednym z pierwszych klientów E+L korzystających obecnie z nowych funkcji jest Paragon Customer Communications, oddział grupy Paragon działającej globalnie i zatrudniającej około 9 tys. pracowników. Przedsiębiorstwo produkuje media reklamowe (również w bardzo dużych nakładach), takie jak mailing bezpośredni, komunikację one-to-one oraz wydruki transakcyjne, dla wielu znanych klientów.

Dwa działające w firmie Paragon systemy monitorowania wstęgi zostały zastąpione systemem monitorowania „front and back” z ELSCAN OMS6. System zainstalowano na maszynie rolowej MAN Rotoman o maksymalnej szerokości wstęgi 1000 mm i prędkości do 600 m/min. Głównym powodem inwestycji była możliwość dalszego rozwoju, jaką oferuje dzisiejsza technologia. Prawie w żadnej innej dziedzinie nie nastąpił tak znaczny postęp, jak w technice kamer. Lepsza jakość obrazu, większa wyrazistość krawędzi, wyższa rozdzielczość i ogromna poprawa odwzorowania kolorów ułatwiają codzienną pracę drukarzy i podnoszą jakość druku oraz wydajność maszyn drukujących. Przejście na nowe systemy kamer było już zbyt długo odkładane – mówi Udo Trier, kierownik produkcji ds. druku w Paragon CC z niemieckiego Schwandorf. – Wysoka rozdzielczość kamer 2x4K sprawia, że widoczne są najdrobniejsze szczegóły. Dotyczy to samego druku, ale także odwzorowania i kontroli kolorów, które stają się coraz ważniejsze dla naszych klientów.

Tłumaczenie: TK

 

cript>