Nowe rozwiązania od Fujifilm
16 lip 2021 08:41

Firma Fujifilm wprowadziła ostatnio kilka nowych produktów. Są to Jet Press FP790 – cyfrowa maszyna inkjetowa do opakowań giętkich wykorzystująca atramenty na bazie wody, X-BAR – modułowy system druku atramentowego oraz nowe funkcje 42K Printbar System – konfigurowalnego rozwiązania do druku atramentowego. 

W ramach nowej serii cyfrowych maszyn inkjetowych firma Fujifilm Corporation zaprezentuje nowy model Jet Press FP790 – cyfrową maszynę inkjetową wykorzystującą atramenty na bazie wody, przeznaczoną na rynek opakowań giętkich. Fujifilm planuje premierę produktu na rynku północnoamerykańskim jesienią br., a następnie będzie stopniowo wprowadzać go w innych regionach, między innymi w Europie.

Oczekuje się, że globalny rynek opakowań będzie stabilnie rósł. W szczególności rośnie zapotrzebowanie na druk cyfrowy, który spełnia takie oczekiwania jak krótkie czasy dostaw, mniejsze jednostki zamówieniowe, więcej miejsca na przechowywanie różnych wersji, a także odpowiada na problemy środowiskowe w kontekście dywersyfikacji preferencji konsumentów, metod marketingowych i skracania cykli produktów. 

W 2011 r. firma Fujifilm jako pierwsza wprowadziła na światowy rynek druku komercyjnego serię cyfrowych maszyn inkjetowych Jet Press, oferując jakość obrazu, która przewyższa druk offsetowy. Liczba ich instalacji nadal rośnie zarówno w sektorze druku komercyjnego, jak i opakowań tekturowych, głównie w Japonii, Europie i Stanach Zjednoczonych. Do dziś firma zainstalowała łącznie ponad 250 maszyn na całym świecie. Na rynku druku opakowań firma Fujifilm rozpoczęła sprzedaż modelu Jet Press 540WV, cyfrowej maszyny drukującej UV do opakowań giętkich w 2017 r. w Japonii. W rezultacie Fujifilm poszerza swoje kompetencje i wiedzę w dziedzinie opakowań giętkich, odpowiadając na takie problemy, jak przyczepność do szerokiej gamy podłoży i integracja z urządzeniami wykańczającymi. Firma uważa, że branża druku opakowań nadal będzie się rozwijać i zamierza stworzyć nowy rynek dla cyfrowej maszyny inkjetowej do opakowań giętkich, która wykorzystuje atramenty na bazie wody. 

Główne cechy maszyny Jet Press FP790:

– Świadoma ekologicznie konstrukcja. Firma Fujifilm zastosowała przyjazne dla środowiska podkłady na bazie wody i technologie inkjetowe na bazie wody, które można wykorzystać w drukowaniu opakowań giętkich do żywności. Procesy laminowania, cięcia i produkcji toreb mogą być realizowane w taki sam sposób, jak w istniejącym druku analogowym. Proces przygotowywania płyt jest niepotrzebny, można też bardzo ograniczyć ilość odpadów atramentu i papieru powstających w czasie drukowania. 

– Wysoka wydajność przy małych i średnich nakładach. Maksymalna szerokość podłoża wynosi 790 mm, a prędkość drukowania to 50 m/min. Ponadto zmianę zadań drukowania i dostosowanie projektu można przeprowadzić w zaledwie 10 minut. Obie cechy przyczynią się do poprawy wydajności produkcji całego zakładu dzięki współpracy z istniejącymi maszynami analogowymi. 

– Szeroka przestrzeń kolorów i duża siła krycia bieli. Maszyna Jet Press FP790 wykorzystuje atramenty CMYK, które osiągają 90 proc. współczynnik pokrycia w palecie kolorów PANTONE, a maksymalna gęstość kolorów przekracza tę w druku analogowym. Posiada też dwa zespoły drukujące dla białego atramentu, które zapewniają wysokie krycie. W rezultacie umożliwi produkcję przyciągających uwagę opakowań produktów. 

Kolejną nowością jest system X-BAR wyposażony w FUJIFILM Inkjet Technology, modułowy system druku atramentowego. Ten modułowy inkjetowy system drukujący w trybie drop-on-demand służy do umieszczania danych zmiennych na przesyłkach reklamowych, dokumentach transakcyjnych i innych materiałach handlowych ze wstępnym nadrukiem. 

Dzięki kompatybilności ze starszymi systemami, X-BAR umożliwia płynne przejście na nowoczesną technologię inkjetową. Seria produktów X-BAR składa się z ruchomych modułów zespołu drukującego, które można zamontować w maszynach analogowych lub urządzeniach wykańczających, aby drukować monochromatyczne dane zmienne takie jak: tekst, kody kreskowe, adresy, logotypy i grafika. Technologia wykorzystuje głowice drukujące Fujifilm Dimatix Samba 1200 dpi, które dostarczają znakomitą jakość obrazu nawet w przypadku czcionki w rozmiarze 4 punktów oraz kodów kreskowych 1D mierzących zaledwie 6,7 milicala. Ta technologia wykorzystująca silikonowy system mikroelektromechaniczny (Si-MEMS) cechuje się dużą trwałością, przewidując tryliony uruchomień rozpylających PZT. 

Zaprojektowany w celu wydłużenia czasu eksploatacji maszyny drukującej i obniżenia kosztów, system X-BAR wyróżnia się szybkim rozruchem, co oznacza mniejsze straty czasu po zatrzymaniu maszyny – mówi Stephen Atherton, starszy menedżer ds. zarządzania produktem i marketingu, kierujący firmą FUJIFILM Integrated Inkjet Solutions. – Stworzony z myślą o oszczędnej eksploatacji, system X-BAR nie wymaga regularnych przeglądów, a raczej jedynie prostej konserwacji zapobiegawczej. Wynika to z całkowicie zamkniętego układu ciągle krążącego atramentu podawanego przez wysoce niezawodny mechanizm silikonowy. Zamknięty przepływający atrament nie zasycha ani nie osadza się na mechanizmach drukujących i może zostać podany niemal w dowolnej chwili. Wszystkie te cechy są w stanie obniżyć całkowity koszt posiadania nawet o 50 proc. 

System X-BAR drukuje z prędkością do 300 m/min. Występuje w dwóch szerokościach druku: 10,16 i 22,86 cm, umożliwiając bezproblemową integrację z tradycyjnymi procesami druku komercyjnego i minimalizując konieczność długiego szkolenia oraz modyfikacji procesu. Obsługa systemu X-BAR wygląda podobnie, dzięki czemu przejście na niego jest proste i niekłopotliwe. 

Dostawcy usług druku wymagają nieustannej wydajności zarówno w czasie drukowania, jak i przygotowywania nowych urządzeń – mówi Greg Balch, wiceprezes i dyrektor generalny kierujący firmą FUJIFILM Integrated Inkjet Solutions. – Zadaniem systemu X-BAR jest zapewnienie maksymalnej produktywności od chwili decyzji o zmianie technologii przez instalację, przekazanie do eksploatacji i wiele lat drukowania. 

System X-BAR powstał w wyniku współpracy technicznej między firmami Fujifilm i Kao Collins, Inc. 

Dopełnieniem zestawu nowych rozwiązań są nowe funkcje 42K Printbar System – konfigurowalnego rozwiązania do druku atramentowego. 

W wyniku rosnącej popularności poprzedniego produktu Samba 42000 Printbar System do druku przesyłek reklamowych i dokumentów transakcyjnych, firma Fujifilm wprowadza nową wersję tego systemu pod nową nazwą i wyposażonego w nowe cechy i funkcje. 42K Printbar System jest przeznaczony także na inne rynki, w tym opakowań kartonowych, z tektury falistej, jak również do innych zastosowań przemysłowych. Nowy system może pracować jako dodatkowa drukarka inkjetowa albo urządzenie drukujące do druku hybrydowego. 

Jednoprzebiegowy atramentowy system drukujący 42K Printbar System oferuje pożądaną szerokość druku, wykorzystując tyle głowic drukujących Fujifilm Samba, ile potrzeba, aby zaspokoić potrzeby produkcji. Dzięki zwiększeniu szerokości druku systemu klienci mogą drukować w dowolnym miejscu w poprzek wstęgi. W rezultacie nie trzeba zmieniać położenia poszczególnych listew drukujących ani zarządzać łączeniami przy zmianie zadań. 

Nowe opcje 42K Printbar System obejmują: automatyczne umieszczanie wkładek w czasie rzeczywistym, nowe opcje interfejsu cyfrowego, uproszczone konfiguracje montażu, opcję dodatkowej głowicy drukującej w celu zwiększenia szybkości drukowania lub gęstości optycznej, konfigurację czterokolorową, zespół głowicy obrotowej i automatyczne unikanie sklejeń. 42K Printbar System nadal obsługuje monochromatyczne dane zmienne obejmujące tekst, kody kreskowe, adresy, logotypy i grafikę. System obsługuje również formaty plików PDF/VT, a także system cieczy o wielkości specjalnie dostosowanej do konkretnej konfiguracji systemu, aby ograniczyć zajmowaną powierzchnię. System wykorzystuje głowice drukujące Samba 1200 dpi, które dostarczają znakomitą jakość obrazu nawet w przypadku czcionki w rozmiarze 2 punktów oraz kodów kreskowych 1D mierzących zaledwie 6,7 milicala. 

42K Printbar System nowej generacji, wraz z jego nowo zaprezentowanym odpowiednikiem – systemem X-BAR, oferuje klientom drukującym przesyłki reklamowe i dokumenty transakcyjne szeroką gamę nowoczesnych, bardziej niezawodnych opcji. Żaden z nich nie wymaga regularnych przeglądów – mówi Stephen Atherton. – Dzięki elastycznej architekturze 42K Printbar System może także efektywnie wspierać inne zastosowania druku, na przykład w segmencie opakowań. 

W konfiguracji jednorzędowej system może drukować z prędkością do 300 m/min. Teraz jest również dostępny w konfiguracji dwurzędowej, drukując z prędkością do 548 m/min. System można dostosować do dowolnej liczby różnych zakładowych systemów zarządzania produkcją i architektur oprogramowania. 

Firmy poligraficzne wymagają dostawcy, który jest dziś w stanie zapewnić najlepszą w klasie wydajność, a jednocześnie zobowiązuje się do przyszłych inwestycji, które umożliwią ciągłe doskonalenie produktu – mówi Greg Balch. – 42K Printbar System, który potwierdził swoją zdolność do poprawy wydajności i obniżenia kosztów operacyjnych, stał się naszą flagową linią produktów. 

Rozwiązanie 42K Printbar System jest już dostępne. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Fujifilm