Trzecia generacja linii do obróbki wstęgi po druku cyfrowym SigmaLine III doczekała się swojej mniejszej, innowacyjnej wersji – SigmaLine Compact.
W trakcie pierwszego dnia targów Printing United Expo, mających miejsce w Las Vegas w październiku, dyrektor generalny firmy Müller Martini, Bruno Müller zapowiedział premierę nowej linii SigmaLine Compact. Jest to dość rewolucyjne rozwiązanie umożliwiające drukarniom cyfrowym wytwarzanie większej liczby produktów końcowych przy zmniejszonej liczbie operatorów i minimalnym odpadzie technologicznym. Jak oświadczył Bruno Müller, w ramach nowej linii do produkcji książek, broszur i magazynów koncepcja Finishingu 4.0 spotyka się ze zrównoważonym rozwojem.
Wprowadzając SigmaLine Compact jako najnowszą innowację w dziedzinie obróbki po druku cyfrowym, Müller Martini osiąga kolejny kamień milowy w cyfrowej produkcji bloków książkowych. Rozszerzenie rodziny SigmaLine może robić wrażenie, zwłaszcza ze względu na skrócenie do minimum czasów przezbrajania. Dla przykładu: zmiana schematów złamywania – z czterech na sześć łamów (z four-up na six-up) – zajmuje tylko kilka sekund.
SigmaLine Compact, która zajmuje jedynie 40 m2 przestrzeni produkcyjnej, nie tylko ustanawia nowe standardy w zakresie prostoty obsługi i niższych kosztów utrzymania, ale również podnosi wydajność i znacząco redukuje czasy przyrządu oraz zmiany prac. Istotnym argumentem na jej korzyść może być również niezwykle krótki – niespełna 10-metrowy – odpad generowany w trakcie zmiany schematu złamywania, zwłaszcza w obliczu dzisiejszych wysokich cen surowców i energii.
Zaprojektowana do obsługi cyfrowo zadrukowanych rolek o szerokości do 22,5 cala, SigmaLine Compact jest idealnym rozwiązaniem dla każdej cyfrowej drukarni produkującej w ramach „inteligentnej fabryki” produkty w miękkiej i twardej oprawie, w oprawie szytej i zeszytowej. Obejmując wszystkie opcje wykończenia wyznacza ona nowe standardy w zakresie elastyczności i w połączeniu z Connex przenosi temat Finishingu 4.0 na nowy poziom. Jest to możliwe, ponieważ wspomniany system workflow firmy Müller Martini zapewnia całkowicie zautomatyzowany przepływ produkcji – od prepressu do produktu końcowego – bez potrzeby interwencji operatorów. Innymi słowy: dzięki SigmaLine Compact, którą Müller Martini planuje wprowadzić na rynek w roku 2023, drukarnie cyfrowe będą mogły produkować więcej przy mniejszej liczbie pracowników. To zaś zapewni im istotną przewagę ekonomiczną.
Najważniejszym elementem SigmaLine Compact, która uzupełni sprawdzoną Sigma-Line III (o szerokości wstęgi do 42 cali), jest proces złamywania. Podczas gdy wszystkie znane tego typu urządzenia pracują z zespołami typu miecz, falc pługowy, SigmaLine Compact wykorzystuje do formowania składek opatentowaną przez Müller Martini technologię noża powietrznego. W ostatnich latach stale udoskonalaliśmy technologię air fold (falcu powietrznego) i w linii 22,5-calowej stosujemy tę samą technologię, co w innych bardzo wydajnych urządzeniach – mówi Ingolf Fritzsche. Kierownik produktu w dziale Rozwiązań Cyfrowych firmy Müller Martini od lat utrzymuje bliskie kontakty z partnerami z branży druku cyfrowego i jest przekonany, że: firmy działające w sektorze cyfrowym czekały na to nowe rozwiązanie.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Müller Martini