Pierwszy w Polsce system CtP Avalon B8-24S
14 lip 2017 12:16

W firmie Greg Print rozpoczął pracę pełnoformatowy system CtP Avalon B8-24S. To trzecie już rozwiązanie do produkcji form drukowych, dostarczone do tej gliwickiej drukarni przez Agfa Graphics. Zwiększyło ono wydajność jej działu prepress o 50 proc., umożliwiając szybszą realizację prac dla stale rosnącego grona klientów. Model Avalon B8-24 miał swoją europejską premierę rynkową na ubiegłorocznych targach drupa. Greg Print jest jego pierwszym użytkownikiem w naszym kraju.

Początki współpracy firm Greg Print (wówczas działającej pod nazwą Zakłady Poligraficzne Greg) i Agfa Graphics sięgają 2007 r., kiedy zainstalowany tu został półformatowy system bazujący na naświetlarce Acento II. Rok później konieczna stała się jego wymiana na pełnoformatowe rozwiązanie. Składały się na nie naświetlarka Avalon LF i wywoływarka Elantrix, sterowane najnowszą wówczas wersją systemu workflow Apogee. Mówi Jerzy Brudny, dyrektor zarządzający Greg Print: Miniona dekada przyniosła naszej firmie szereg zmian, także własnościowych i zarządczych. W końcu 2016 r. w związku z ciągłym wzrostem firma zmieniła formę prawną, powołano nowy zarząd spółki, a drukarnia zmodyfikowała profil swojej działalności. Już kilka lat temu zlikwidowany został dział druku zwojowego, produkujący papier i składankę komputerową. Obecnie koncentrujemy się na offsecie arkuszowym, uzupełniając go w niewielkim stopniu technologią cyfrową. Realizujemy prace z szeroko rozumianego akcydensu, takie jak broszury czy katalogi, jak również pozycje książkowe. Gros naszych klientów stanowią firmy z Polski (...).

Z uwagi na rozwój technologii, rosnące wymagania rynku i oczekiwania klientów, jak również chęć zapewnienia niezawodności produkcji konieczny stał się zakup nowej naświetlarki CtP. Nasz przypadek jest nietypowy, bo inwestując w nowy system CtP nie pozbyliśmy się dotychczas użytkowanej maszyny. Traktujemy ją jako swego rodzaju zabezpieczenie, zwłaszcza że przez wszystkie te lata pracowała bez zarzutu. Świat jednak idzie do przodu, więc chociażby ze względu na wydajność zakup rozwiązania nowej generacji był niezbędny. Nasze plany zbiegły się w czasie z premierą rynkową modelu Avalon B8-24, który okazał się dla nas optymalny, z różnych względów. Warto dodać, że jest on połączony inline z dotychczas pracującą u nas wywoływarką.

Aleksandra Sajdak, regionalny menedżer sprzedaży w polskim oddziale Agfa Graphics dodaje: (...) W roku 2015 – poza rewitalizacją wywoływarki Elantrix – wdrożony został upgrade systemu workflow Apogee do wersji 9.1. Wówczas też przygotowalnia została połączona protokołem CIP3 z jedną z maszyn drukujących. Po 2 latach zakupiony został zupełnie nowy, półautomatyczny system CtP Avalon B8-24S. Ładowanie płyt odbywa się tu ręcznie, a zastosowana technologia umożliwia produkcję do 24 form drukowych B1 w ciągu godziny. Greg Print od lat korzysta też z płyt termoczułych produkowanych przez Agfa Graphics.

System bazujący na naświetlarce Avalon B8-24S został uruchomiony w 2. kwartale br., przejmując produkcję wszystkich form drukowych użytkowanych w drukarni Greg Print. Dominika Siwirska, kierownik ds. planowania i przygotowania produkcji podkreśla, że nowe rozwiązanie zostało wdrożone bardzo sprawnie, w czym duża zasługa przedstawicieli działu serwisowego Agfa Graphics.

Jerzy Brudny podkreśla, że obsługa posprzedażowa i serwisowa zapewniana przez Agfa Graphics przez minioną dekadę była jednym z kluczowych argumentów przemawiających za ponownym wyborem jej rozwiązania.

Formy drukowe produkowane w systemie Avalon B8-24S trafiają do trzech użytkowanych przez Greg Print arkuszowych maszyn offsetowych: jednej pełno- i dwóch półformatowych. W planach mamy zakup kolejnej, maszyny drukującej w formacie C1, który stanowi 80 proc. realizowanej przez nas produkcji – mówi Jerzy Brudny. – Także z tego względu unowocześnienie działu przygotowalni było konieczne. (...). 

Zainwestowaliśmy niedawno w oklejarkę z systemem PUR oraz pełnoformatową złamywarkę, zwiększając też potencjał produkcyjny działu postpress. (...) Wszystko po to, by sprostać oczekiwaniom klientów i działać na wysokim poziomie, godnym zakładu poligraficznego obchodzącego w przyszłym roku 25-lecie istnienia – podsumowuje dyrektor zarządzający drukarni.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Agfa Graphics

error: Kopiowanie zabronione!
cript>