31 marca odbyła się wirtualna konferencja zorganizowana przez Polski Instytut Rozwoju Biznesu. Spotkanie stało się okazją do dyskusji o aspektach praktycznych zarządzania produkcją i problemach w podejmowaniu decyzji menedżerskich. Zaproszeni eksperci dzielili się wiedzą i umiejętnościami z zakresu nowych technologii oraz innowacji wykorzystywanych obecnie w przemyśle.
Przemysł 4.0 można zdefiniować jako dogłębną cyfryzację, a następnie dalszą automatyzację procesów zachodzących w przedsiębiorstwach poprzez implementację zaawansowanych systemów IT, przemysłowego Internetu Rzeczy, analityki danych i sztucznej inteligencji. Dzięki takim technologiom jak chmura obliczeniowa czy analiza Big Data możliwy jest dostęp do każdej informacji w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca. Czwarta rewolucja przemysłowa, nazywana też Przemysłem 4.0 stała się faktem, a jej wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie staje się coraz wyraźniejszy. Dzięki Przemysłowi 4.0 możliwa jest ekonomicznie opłacalna i bardzo elastyczna produkcja zindywidualizowanych lub małoseryjnych wyrobów, opracowanych pod ścisłe potrzeby klienta.
Sam termin „Przemysł 4.0” pojawił się w projekcie strategii technik wysokich niemieckiego rządu. Jako taki pierwszy raz został użyty w 2011 roku podczas międzynarodowych targów Hannover Messe. Natomiast za początek czwartej rewolucji przemysłowej przyjmuje się rok 2013, a dokładnie moment, w którym opublikowano raport końcowy z prac niemieckiej grupy roboczej zajmującej się m.in. przygotowaniem zaleceń z zakresu inteligentnego przemysłu.
Pierwsza rewolucja przemysłowa polegała na wykorzystaniu energii wodnej i parowej do zmechanizowania produkcji. Podczas drugiej, dzięki energii elektrycznej, została wprowadzona produkcja masowa. W trzeciej rewolucji – cyfrowej, trwającej od połowy ubiegłego wieku, wykorzystuje się elektronikę i technologie informatyczne do automatyzacji produkcji. Obecna, czwarta rewolucja charakteryzuje się fuzją technologii, która zaciera granice między sferą fizyczną, cyfrową i biologiczną. W porównaniu z poprzednimi, czwarta rewolucja ewoluuje w tempie wykładniczym zmieniając funkcjonowanie prawie każdej gałęzi przemysłu, a zakres tych zmian zwiastuje transformację całych systemów zarządzania produkcją.
Wśród tematów poruszanych podczas marcowej konferencji pojawiły się zagadnienia związane z: zarządzaniem aktywami przedsiębiorstwa i utrzymaniem ruchu; nadzorowaniem procesów; efektywnym zarządzaniem produkcją; obsługą procesów logistycznych; elektronicznym obiegiem dokumentów; analizą i oceną efektywności produkcji; systemami mobilnymi; Przemysłowym Internetem Rzeczy (IIoT); sztuczną inteligencją (AI), cyberbezpieczeństwem i robotyką.
Konferencję rozpoczął dr Piotr Kaczmarek-Kurczak reprezentujący Katedrę Przedsiębiorczości i Etyki Biznesu Akademii Leona Koźmińskiego, który wygłosił wykład pt. „Siedem transformacji według metodologii Advanced Manufacturing (ADMA) i tworzenie strategii transformacji cyfrowej”. Od kilku lat metodologia ADMA zdobywa coraz większą popularność jako metoda oceny dojrzałości transformacji przedsiębiorstw przemysłowych w kierunku „fabryki przyszłości”. Metodologia zdobyła uznanie Komisji Europejskiej i jest obecnie rekomendowana jako europejski standard oceny firm przemysłowych. Od tego roku jest również wykorzystywana w Polsce przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości jako format oceny firm w konkursie „Fabryka Przyszłości” oraz metoda tworzenia strategii rozwoju w projektach Szkoła Lidera transformacji cyfrowej i Szkoła Eksperta. Podczas wykładu prelegent analizował, jakie są założenia omawianej metody i w jaki sposób może ona pomóc przedsiębiorstwom w projektowaniu zmian i inwestycji.
Następnie głos zabrał dr inż. Waldemar Osmólski reprezentujący Katedrę Systemów Informatycznych i Technologii Cyfrowych Wyższej Szkoły Logistyki. Prelegent wygłosił prezentację pt. „Cyfryzacja wymiany informacji w ujęciu logistyki 4.0”. Prelekcja dotyczyła systemów wymiany informacji w łańcuchach dostaw opartych na rozwiązaniach logistyki 4.0, a służących przede wszystkim zmianie podejścia do łączenia systemów komputerowych. Przedstawione zostały krótka charakterystyka logistyki 4.0, interpretowanej jako ekosystem funkcjonowania procesów logistycznych, oraz jej główne cztery filary funkcjonalne. Poruszona została również tematyka z zakresu standaryzacji funkcjonalnej i informacyjnej jako podstaw prawidłowego i szybkiego łączenia różnego rodzaju systemów komputerowych przedsiębiorstw działających w łańcuchach dostaw. Ekspert przedstawił najnowszy standard połączeń oparty na rozwiązaniach e-Delivery oraz e-Freight wraz z przykładem wdrożenia tego typu innowacji.
Izabela Trojan, senior sales manager z firmy Astrafox Sp. z o.o. przedstawiła prezentację pt. „Rozwiązania Business Intelligence w odpowiedzi na wyzwania firm produkcyjnych”. Prelegentka zastanawiała się w swoim wykładzie, czy zbierane w Excelu dane pozwalają na bieżące pomiary przestojów i analizę ich powodów oraz w jakim stopniu czas pracy i procent niezawodności są oceniane w sposób intuicyjny. Opowiedziała także o rozwiązaniu wdrożonym u jednego z klientów, który dzięki wprowadzonym zmianom zyskał możliwość reakcji na przestoje oraz ich natychmiastowej analizy dzięki automatycznemu przetwarzaniu i czyszczeniu danych. W efekcie doprowadziło to do zwiększenia niezawodności w kluczowych procesach produkcyjnych.
W swoim wystąpieniu Julian Malaka – specjalista w Dziale Zarządzania Wiedzą Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości (FPPP) przedstawił wykład pt. „Przemysł 4.0 (nie) kończy się na transformacji branży produkcyjnej?”. Uczestnicy spotkania zostali zainspirowani do przemyśleń na temat zaawansowanej technologii, rozumianej jako sposób wytwarzania, który może przesądzić o sukcesie firmy produkcyjnej. Dowiedzieli się też, jakie znaczenie mają Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja, duże zbiory danych i ich analiza, predykcyjne utrzymanie ruchu, koncentracja na człowieku czy inżynieria zorientowana na klienta.
Następnie Dawid Piaskowski – senior manager ds. kluczowych klientów firmy EDORADCA Sp. z o.o. Sp.k. wygłosił wykład pt. „Wsparcie przedsiębiorstw w transformacji do Przemysłu 4.0” mówiąc o celach budżetu UE na lata 2021-2027 w zakresie transformacji w kierunku Przemysłu 4.0; rodzajach wsparcia przedsiębiorstw w ramach FENG na lata 2021-2027 oraz dofinansowaniu inwestycji i badań firm produkcyjnych.
Spotkanie zakończył Bartłomiej Lux – prokurent z CFI Systemy Informatyczne Sp. z o.o. – VENDO.ERP, który mówił o „Efektywności zarządzania produkcją w aspekcie wykorzystania systemu klasy MES”.
Wirtualne spotkanie zgromadziło około 100 uczestników, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele zakładów przemysłowych i produkcyjnych, w szczególności: dyrektorzy i kierownicy ds. technicznych, utrzymania ruchu, zakupów, a także właściciele firm, dyrektorzy zarządzający i wykonawczy zakładów produkcyjnych, szefowie departamentów logistyki i informatyki, kierownicy planowania produkcji i dostaw oraz inżynierowie ds. jakości.
Blanka Zapalska