Roland 200 kompaktowoć i automatyzacja
6 gru 2016 14:42
Na targach DRUPA 2000 firma MAN Roland wprowadziła do oferty nowš generację maszyn półformatowych Đ Roland 200. Polskš premierę nowy Roland miał na tegorocznych targach POLIGRAFIA. Pierwsza maszyna w Polsce została niedawno zainstalowana w drukarni Publisher Studio w Kobyłce k. Warszawy.
Podstawowa zasada nowej generacji Rolanda 200 bazuje na cylindrach dociskowych o podwójnym obwodzie w połšczeniu z cylindrami porednimi, co gwarantuje bezdotykowy, spokojny transport arkusza. Roland 200 ma tym samym identycznš konstrukcję jak serie Roland 700 i 900. Na maszynie obrabiać można materiały od 0,04 do 0,8 mm. Jest to szczególnie ważne w małych drukarniach, gdzie ROLAND 200 stanowi jedynš maszynę produkcyjnš w zakładzie. Tym samym musi on obrobić szerokš gamę podłoży drukowych, by był w pełni obłożony i wykorzystany.
Cylindry dociskowe o podwójnym obwodzie minimalizujš iloć przekazań arkusza, co ma gwarantować dokładnoć pasowania. Bezdotykowe przenoszenie poprzez cylindry transferowe zaoszczędza pracy przy czyszczeniu i ustawianiu.
Szybki narzšd
ROLAND 200 w stosunku do swojej poprzedniczki różni się nie tylko konstrukcjš. Seria 200 oferuje bardzo wysoki stopień automatyzacji. Obejmuje ona wiele procesów, od zdalnie sterowanej regulacji gruboci podłoża drukowego czy regulacji pasowania poczšwszy, a na przejęciu danych profili farbowych z karty zleceń JobCard oraz zdalnym sterowaniu kolorem skończywszy. Dodatkowo nowy Roland 200 ma w wyposażeniu program szybkiego nafarbiania. Wpływa to na skrócenie czasu narzšdu maszyny oraz mniejszš produkcję makulatury.
Oszczędnoci uzyskuje się również na etapie rozruchu maszyny. Roland 200, niezależnie od tego, czy jest to maszyna dwu-, czy też czterokolorowa, może być dostarczony w jednej częci. Należy jš wówczas tylko przyłšczyć do przygotowanych mediów i dokonać niezbędnych regulacji. Skraca to czas posadowienia i rozruchu o wiele dni.
Najczęciej w drukarniach mało jest miejsca dla maszyn tej kategorii. Dlatego też dwukolorowy Roland 200 o długoci 3,6 m oraz czterokolorowy o długoci 5,4 m sš maszynami bardzo kompaktowymi i potrzebujš małej przestrzeni. Dodatkowo posiadajš nowoczesne sterowanie cyfrowe. Z powodu oszczędnoci miejsca nie jest ono umiejscowione w osobnym pulpicie sterujšcym. Sterowanie nafarbianiem i elementy regulacyjne umieszczone zostały w kompaktowym wykładaniu. Arkusz próbny znajduje natomiast swoje miejsce na pokrywie z tworzywa sztucznego.
ROLAND 200 Đ technika w szczegółach
Roland 200 dostępny jest w wersjach dwu- i czterokolorowej z kompaktowym wykładaniem. Maksymalny format arkusza wynosi 520 x 740 mm, maksymalna powierzchnia zadruku 510 x 735 mm. Format minimalny to 210 x 280 mm. Maksymalna prędkoć drukowania wynosi 13 000 ark./h. Zadrukowywać można zarówno cienkie papiery o gruboci 0,04 mm, jak również karton o gruboci 0,8 mm.
Samonakładak
Za stabilizację arkusza przed wejciem do nakładania odpowiedzialny jest stół spływowy z elementami ssšco-nadmuchowymi. Pneumatyczne marki boczne gwarantujš dokładne kierowanie arkusza. Elektromechniczna oraz dostępna opcjonalnie fotoelektroniczna kontrola podwójnego arkusza zabezpieczajš przed wejciem do zadruku podwójnego lub większej iloci arkuszy. Arkusze wchodzšce za wczenie, za póno oraz po skosie sš odpowiednio wczenie rozpoznawane i wskazywane na wywietlaczu trendu arkusza.
Prowadzenie arkusza
Nowy Roland 200 jest jedynš maszynš w swojej kategorii, posiadajšcš cylindry dociskowe o podwójnym obwodzie oraz cylindry przekazujšce, tzw. transfertery. Bezdotykowe, płynne prowadzenie arkusza nie wymaga stosowania materiałów eksploatacyjnych, jak siatki superblue czy siatki perłowe. Odpada też koniecznoć regulacji cylindrów przekazujšcych (np. rolek lub listew ssšcych). Transport arkusza między zespołami drukujšcymi nadzorowany jest przez czujnik brakujšcego arkusza.
Zespoły drukujšce
Zespoły drukujšce nowego Rolanda 200 pracujš na styku piercieni przeciwmurzeniowych. Uszlachetnione powłoki cylindrów płytowego, gumowego i dociskowego chroniš je przed korozjš, zmniejszajš ich zużycie i gwarantujš utrzymanie wartoci maszyny przez długi czas. Automatyczne pozycjonowanie cylindra płytowego oraz szyny napinajšce Ternes umożliwiajš szybkš wymianę płyt drukowych. Precyzyjne umocowanie płyt w kierunku po osi i po obwodzie gwarantuje system registrów z centrowaniem rodka. Do skrócenia czasu narzšdu przyczynia się również w znacznym stopniu opcjonalna myjka obcišgu gumowego.
Zespół farbowy/Zespół nawilżania
Uzależniony od prędkoci maszyny, składajšcy się z piętnastu wałków zespół farbowy ma zapewnić równomierne nadawanie farby. Maszynę Roland 200 wyposażono w system szybkiego nafarbiania oraz system RCI do zdalnego sterowania nafarbianiem. Minimalizację zjawisk dublowania ma gwarantować przestawienie punktu rozpoczęcia rozcierania oraz regulacja luzu osiowego czterech wałków nadajšcych.
Pięciowałkowy zespół nawilżania dysponuje trzema wałkami rozcierajšcymi, które dodatkowo zapobiegajš efektowi dublowania. Roland 200 jest maszynš, w której do kompensacji prędkoci można w zespole nawilżajšcym wybierać różne krzywe charakterystyczne.
Ma to zapewnić równomiernš powłokę rodka nawilżajšcego.
Nowy Roland 200 ma w wyposażeniu standardowym chłodziarkę roztworu nawilżajšcego z utrzymywaniem stałego poziomu alkoholu. Duża wydajnoć chłodzenia 4,2 kW pozwala również na pracę w pomieszczeniach nieklimatyzowanych, w trudnych warunkach. Kolejne, dostępne opcjonalnie urzšdzenia dozujšce umożliwiajš automatyczne dozowanie dodatków w celu utrzymania stałych wartoci pH lub substancji zastępujšcych alkohol do druku bezalkoholowego.
Wykładanie
Wykładanie wyposażone jest w hamulec arkusza, ramę nadmuchu i boczne ograniczniki stosu. Oferowane sš dwa urzšdzenia pudrujšce o różnych wydajnociach. Ręczny tryb nonstop na wykładaniu umożliwia zmianę stosu podczas pracy maszyny. W ten sposób efektywnie można produkować duże nakłady.
Sterowanie
Innowacjš w maszynie Roland 200 jest cyfrowe sterowanie poprzez zintegrowanš na wykładaniu konsolę obsługi. Tutaj obsługujšcy może wprowadzić dane gruboci podłoża do zadruku, registra, profili farbowych czy stref przybieraczy farbowych. Menu dostępne jest w różnych językach. Karta zleceń JobCard służy do tworzenia i zapisywania profili farbowych. Mogš być na niej również zachowane dane co do formatu i gruboci arkusza do zadruku, wielkoci nakładu, iloci pracujšcych zespołów drukujšcych, kontroli krawędzi bocznej, funkcji pudrowania, ustawień zespołu nawilżania, szerokoci stref przybieracza farbowego oraz ustawień registrów obwodowego i bocznego. Nowy Roland może pobrać za porednictwem karty zleceń lub CIP3 dane ze skanera płytowego lub prepress. Przy powtarzajšcych się zleceniach wystarczy odczytać zapis z karty zleceń.