Rozwiązania flekso, które robią różnicę 
16 lip 2021 08:32

Sukces drukarni lub przetwórcy opakowań zależy głównie od tego, w jakim stopniu spełnione są wymagania właściciela marki dotyczące opakowań. Obserwujemy stały wzrost zapotrzebowania klientów na wyższą, powtarzalną i bardziej spójną jakość, przy jednoczesnym spełnianiu innych potrzeb: czasu wprowadzenia produktu na rynek, osiągnięcia celów ekonomicznych i zrównoważonego podejścia. Coraz powszechniejsze jest również wyzwanie znalezienia odpowiednio wykwalifikowanego personelu, co wzmacnia poszukiwanie prostszych i bardziej zautomatyzowanych operacji. 

W ramach procesu druku fleksograficznego sprowadza się to do znalezienia przez drukarnię możliwości wzrostu wydajności i redukcji odpadów, co przełoży się na poprawę ogólnej efektywności. Ponadto jakość podłoży ze względu na koszty wytworzenia lub ochronę środowiska stale się zmienia, a od przetwórców oczekuje się, że pomimo tego będą w stanie utrzymać ten sam najwyższy poziom jakości druku. Producenci płyt fleksograficznych wprowadzają nowe technologie, które odpowiadają na te wymagania.

W odpowiedzi na wyzwania rynku

Jedną z nich jest technologia bezrozpuszczalnikowa, której zalety to praktycznie zerowa emisja lotnych związków organicznych do atmosfery, a także uzyskanie gotowych do druku płyt w czasie krótszym niż godzina, czyli 2-3 razy szybciej niż w przypadku konwencjonalnych procesów rozpuszczalnikowych. Technologia termicznego utrwalania płyt Cyrel FAST została wprowadzona na rynek przez firmę DuPont 20 lat temu i od tego czasu jest udoskonalana z każdą generacją, zmniejszając wpływ na środowisko, czas procesu wykonania płyt i zapewniając wysoką jakość naświetlarniom usługowym oraz producentom opakowań.

Inne rozwiązania mające na celu spełnienie potrzeb drukarni polegały na wprowadzeniu bardziej nowoczesnych formuł fotopolimerów lub przepływów pracy. Jednym z nich jest wykorzystanie zalet płyt Cyrel EASY z płaskim punktem. Te fotopolimery charakteryzują się precyzyjnie zdefiniowaną powierzchnią druku i formowaniem punktu, co pozwala na uzyskanie lepszych wyników drukowania, a jednocześnie zwiększa trwałość i spójność na maszynie.

Inne ostatnio wprowadzone fotopolimery są odpowiedzią na potrzeby specyficznych segmentów, na przykład postdruku na tekturze falistej. W tym przypadku obserwujemy stały trend zmniejszania gramatury wykorzystywanych podłoży i spadek ich ogólnej jakości ze względu na koszty, co powoduje większą wrażliwość, np. zgniatanie tektury. Płyta Cyrel DLC firmy DuPont uwalnia od tej presji w prawdziwym tego słowa znaczeniu.

Zastosowania i korzyści

Co oznaczają powyższe zjawiska dla drukarń fleksograficznych? Fleksografia jest bardzo wszechstronną technologią druku i nie istnieje jedna, uniwersalna maszyna drukująca. 

Przyjrzyjmy się różnym zastosowaniom i korzyściom, jakie można osiągnąć stosując niektóre z najnowszych technologii DuPont Cyrel:

– Opakowania giętkie wymagają optymalnej równowagi pomiędzy aplami o wysokiej gęstości optycznej przy jednoczesnym zachowaniu drobnych punktów i gładkich przejść tonalnych nawet na trudnych podłożach. Firma DuPont oferuje szeroką gamę płyt EASY z płaskim punktem, które umożliwiają drukowanie prac łączonych przy użyciu jednej formy drukowej, z wykorzystaniem fotopolimerów o specjalnie dostosowanej powierzchni lub zaawansowanych technologii obrazowania (niektóre z tych technologii są opatentowane) w celu lepszego transferu i pokrycia farbą.

– Druk na tekturze falistej musi odwzorowywać przyciągające wzrok grafiki, nie niszcząc przy tym integralności fali, dlatego w zależności od tego, czy końcowym zastosowaniem jest typowe „szare pudło”, czy też pudełko wymagające jakości preprint, należy stosować różne rodzaje płyt. Nowa płyta Cyrel DLC o niskiej twardości pozwala na minimalne zgniatanie tektury i doskonały transfer farby, podczas gdy płyty Cyrel EPC charakteryzują się płaskimi punktami, które pozwalają konkurować z jakością druku offsetowego.

– W branży etykiet drukarnie z powodzeniem skracają czas przygotowania do druku do absolutnego minimum dzięki obróbce termicznej Cyrel FAST i płytom Cyrel EASY, zapewniając doskonałą jakość druku i utrzymując bardzo niski poziom nakładów, inwestycji i pracy operatora.

Druk fleksograficzny to szeroka dziedzina, a systemy do produkcji płyt DuPont Cyrel mogą stanowić rozwiązanie dla wszelkich zastosowań, spełniając potrzeby i oczekiwania zarówno naświetlarni usługowej, jak i drukarni. AN

 

cript>