Serce druku funkcjonalnego bije we Fryburgu 
22 kwi 2021 10:50

W innowacyjnym centrum technologicznym firmy Continental, we Fryburgu (Szwajcaria) rozwijana jest technologia druku funkcjonalnego. Znajdziemy tu prototypy produktów przyszłości – od inteligentnych opakowań z wyświetlaczami dotykowymi i bioczujnikami, przez drukowaną elektronikę, aż po futurystyczne wnętrza samochodów.

Do tej pory firma Continental zainwestowała około 2,5 miliona euro w Center for Functional Printing zlokalizowanym w niemieckim landzie Badenia-Wirtembergia. Nasze rozwiązania umożliwiają między innymi konserwację predykcyjną, w tym automatyczny proces zamawiania części zamiennych w ramach koncepcji Przemysłu 4.0 – wyjaśnia dr Erhard Barho, kierujący działem rozwiązań funkcjonalnych w firmie Continental. 

Szwajcarskie centrum wyposażone jest w najnowocześniejsze urządzenia i technologie przyszłości. Kluczowe miejsce zajmuje w nim maszyna opracowana specjalnie na potrzeby druku funkcjonalnego. Uniwersalne urządzenie pozwalające na stosowanie wielu procesów drukowania może przetwarzać szeroką gamę materiałów – od sztucznej skóry przez metal, papier, aż po gumę. 

Wszystkie procesy w jednym miejscu 

We Fryburgu specjaliści w dziedzinie druku i eksperci w projektowaniu obwodów opracowują i testują procesy w celu zintegrowania ich z produktami. Ich rozwiązania znajdują zastosowanie między innymi w przemyśle poligraficznym, opakowaniowym i motoryzacyjnym. Łączymy wszystkie procesy drukowania, materiały i techniki wykończeniowe w jednym miejscu – podkreśla Armin Senne, szef Centrum i wyjaśnia: Do tej pory klienci musieli szukać różnych partnerów do poszczególnych zadań. Obecnie oferujemy kompleksowy sklep ze wszystkim, co jest możliwe, jeśli chodzi o przyszłość branży poligraficznej.

Centrum znajduje się w bliskim sąsiedztwie Instytutu Fraunhofera, na co dzień kooperuje z renomowanymi partnerami i specjalistami w zakresie druku takimi jak Janoschka i Flex-Punkt. Prace koncentrują się na tematach związanych z przyszłością opakowań takich jak inteligentne opakowania z wyświetlaczem dotykowym lub technologia biosensorów. 

Czujniki konserwacji predykcyjnej 

Specjaliści, inżynierowie i programiści szukają nowych rozwiązań i zastosowań, szczególnie w zakresie ogrzewania, drukowania anten oraz czujników ciśnienia i temperatury. Innym przykładem jest temat „przewodzenia światła”, który już dzisiaj odgrywa ważną rolę w wielu dziedzinach. W przyszłości optyka w zakresie mikrometrów mogłaby generować hologramy, które wskazują, czy produkt jest oryginałem, czy kopią. 

Przykłady koncepcji konserwacji predykcyjnej pozwalają na używanie sztucznej inteligencji do przewidywania awarii, zapobiegania im oraz maksymalizowania okresu eksploatacji. Innowacyjna idea obejmuje między innymi czujniki osadzone w taśmach transportowych, które wykrywają potrzebę wymiany na wczesnym etapie; czujniki, które mierzą wewnętrzne zużycie oraz sprężyny pneumatyczne, które wskazują poziom ciśnienia. 

Start-upy działające w ramach grupy również korzystają z zasobów i wiedzy centrum technologicznego głównie w zakresie rozwoju technologii i produktów. Przykładowo we współczesnych samochodach instalowanych jest coraz więcej czujników, które odbierają i przetwarzają sygnały i, jak zapewnia dr Erhard Barho, ten trend będzie się utrzymywał. Wiązki przewodów w samochodzie można zastąpić tuszami przewodzącymi prąd elektryczny jako przewodnikami na powierzchniach, co pozwoliłoby na znaczną redukcję masy. Możliwe są nawet zastosowania produktów dla klientów końcowych. Przykładem może być inteligentna folia okienna, pozwalająca na przełączanie się między jasnym a ciemnym lub przezroczystym i nieprzezroczystym efektem czy zintegrowanie funkcji grzewczej w folii dekoracyjnej o wyglądzie drewnianego panelu. W obu przypadkach folia jest zadrukowana przewodzącym i dającym się powlekać związkiem polimerowym. Drukowane rozwiązania grzewcze zapewniają ciepło w ciągu kilku sekund, bez okresu oczekiwania.

Bliskość ośrodka i siedziby Continental w Herbolzheim umożliwia również współpracę z tamtejszymi specjalistami. Jesteśmy w centrum wszystkich działań podejmowanych w sieci – mówi Barho podsumowując funkcję, jaką pełni centrum i wyjaśnia: Łączymy odpowiednich ludzi i działamy jak wewnętrzny inkubator. W ten sposób tworzymy bezprecedensową przestrzeń dla naszych klientów, w której możemy wspólnie pracować nad nowymi koncepcjami i rozwiązywać przyszłe problemy.

Obchodząca w tym roku 150-lecie istnienia firma Continental opracowuje innowacyjne technologie i usługi na rzecz zrównoważonej mobilności ludzi i ich towarów. Założona w 1871 roku spółka technologiczna oferuje obecnie bezpieczne, wydajne i inteligentne rozwiązania wykorzystywane w pojazdach i maszynach. 

Na podstawie materiałów firmy Continental opracowała BZ