Spójrz inaczej
6 gru 2016 14:55
Na tegorocznych targach drupa firma Goss International zaprezentuje szereg najnowszych technologii do zadruku opakowań oraz komercyjnego druku gazet. Wśród wystawionych maszyn znajdą się takie modele jak Sunday Vpak 500, Goss Colorliner CPS, platforma Magnum czy Goss M-600.
Hasłem firmy Goss na targach drupa 2012 jest zdanie „Zobacz inaczej”. Odzwierciedla ono wizjonerskie projekty przedsiębiorstwa w dziedzinie szeroko rozumianego przemysłu poligraficznego. Zdaniem przedstawicieli spółki, proponowane przez nią rozwiązania mają zapewnić ich przyszłym użytkownikom zmaksymalizowanie mocy produkcyjnych oraz natychmiastowe i rentowne wykonywanie zleceń. Wspominają również o zminimalizowaniu negatywnego wpływu procesów drukowania na środowisko naturalne.
Powierzchnia wystawowa Goss International została podzielona na 3 strefy: opakowaniową, komercyjną i gazetową.
Strefa opakowań
Dla tego segmentu branży poligraficznej Goss przygotował dwa modele maszyn Sunday Vpak – 500 i 3000. W oparciu o stabilny i ciągły proces drukowania, maszyny offsetowe Vpak stanowią atrakcyjną alternatywę dla zadruku składanych pudełek, opakowań giętkich i etykiet. Dzięki zastosowaniu offsetowej zwojowej technologii drukowania maszyny te zapewniają wysoką produktywność i jakość zadruku. Zastosowanie nowoczesnych systemów nadawania farby czy kontroli pasowania kolorów czyni te maszyny łatwiejszymi w obsłudze.
Sunday Vpak 500 jest w stanie zadrukowywać wstęgi papieru o szerokości do 1041 mm, zaś Sunday Vpak 3000 wstęgi o szerokości do 1905 mm. Automatyczne systemy wymiany obciągów i offsetowych form drukowych, w które wyposażone są oba modele, pozwalają na szybkie przezbrojenie tych maszyn. Oba urządzenia mogą pracować z prędkością dochodzącą nawet do 457 m/min. W rezultacie można osiągnąć o 200 proc. wyższą produktywność niż w przypadku maszyn arkuszowych.
Strefa komercyjna
W tym obszarze niewątpliwie największym zainteresowaniem będzie się cieszyła maszyna Sunday 5000. Możliwości stosowania wstęgi papieru o szerokości do 2860 mm sprawiają, że ta maszyna offsetowa stanowi alternatywę dla urządzeń wklęsłodrukowych, wiodących prym w tym segmencie poligrafii. Z takimi funkcjami jak Autoplate (automatyczna zmiana cylindrów formowych) czy DigiRail (cyfrowe nadawanie farby) Sunday 5000 staje się jedną z najbardziej produktywnych maszyn offsetowych obecnych na rynku. Jej dodatkowym atutem jest system odpowiedzialny za inteligentne zużycie energii, co przekłada się na rentowność. Zastosowanie pakietu systemów kontroli Omnicon dodatkowo ułatwia obsługę urządzenia. Do pakietu zaliczane są 3 systemy: Omni Presetting (odpowiedzialny za przygotowanie urządzenia do pracy), Omni Makeready (odpowiedzialny za ograniczenie ilości odpadów) i Omni Reporting (odpowiedzialny za gromadzenie danych dotyczących danego zlecenia).
Mówiąc o strefie drukowania komercyjnego należy również wspomnieć o maszynie M-600. Jej konstruktorzy starali się zwiększyć wydajność maszyny w porównaniu z jej poprzednimi wersjami oraz ograniczyć poziom odpadów do minimum. Efekty ich pracy będziemy mogli ocenić w trakcie majowego wydarzenia. Podobnie jak w przypadku Sunday 5000, tutaj również jest dostępny system kontroli Omnicon.
Goss International wspiera swoje zwojowe maszyny offsetowe poprzez możliwość instalacji systemu workflow o nazwie Goss Web Center. System ten oferuje użytkownikom zaawansowane procesy zwiększające efektywność pracy maszyny i jej maksymalne wykorzystanie.
Strefa gazet
Reprezentantkami firmy Goss International w tej gałęzi przemysłu poligraficznego są dwie maszyny, zaprojektowane do wysokonakładowych produkcji: Colorliner CPS i Magnum HPS.
Według przedstawicieli firmy Goss, maszyna Colorliner CPS jest prawdziwym tytanem pracy. Przeznaczona do różnorodnych, wysokonakładowych zleceń, jednocześnie zawsze zapewnia wysoką jakość odbitek. Jej dodatkowym atutem jest zastosowanie niskoprofilowych wież drukujących (4,5 m wysokości), zapewniających optymalną temperaturę w trakcie pracy maszyny, bez stosowania dodatkowych systemów chłodzących. Takie rozwiązanie oferuje przyszłym użytkownikom wymierne korzyści wynikające ze zmniejszonego zużycia energii. Colorliner CPS jest w stanie wydrukować do 90 tys. egzemplarzy w ciągu 1 godziny. Ponadto istnieje możliwość opcjonalnego zainstalowania systemu Goss Autoplate do automatycznej zmiany offsetowych form drukowych i mycia obciągów.
Uczestnicy drupy będą świadkami pierwszej na świecie prezentacji wcześniej wspomnianego, wysokowydajnego systemu drukującego Goss Magnum HPS, osiągającego prędkość pracy do 70 tys. egz./h. System ten, podobnie jak Colorliner CPS, jest przeznaczony zarówno do heatsetu, jak i coldsetu bądź do produkcji mieszanej.
Dzięki przejęciu spółki Visit Print przez Goss International portfolio firmy powiększyło się. Oprócz wyżej wymienionych produktów firma zaprezentuje na swoim stoisku sklejarki Goss Contiweb i Vits, suszarki, złamywaki oraz inne rozwiązania przeznaczone dla procesów introligatorskich. Oprócz najnowszych maszyn poligraficznych, przedstawiciele firmy Goss obecni na targach będą się starali pokazać długoterminową perspektywę funkcjonowania ich przedsiębiorstwa. Co więcej, wraz z klientami postarają się znaleźć nowe koncepcje w celu ulepszenia produkowanych przez siebie urządzeń.
Na podstawie materiałów firmy Goss opracował KS