Unikalny Scodix Ultra
22 kwi 2021 10:29

Unikalność technologii firmy SCODIX polega na tym, że urządzenia tego producenta nie mają żadnego odpowiednika na współczesnym wymagającym rynku urządzeń poligraficznych. Nie chodzi tylko o opracowanie samego procesu uszlachetniania, ale również o to, że jest on przewidziany do pracy z drukiem offsetowym, drukiem w technologii HP Indigo electroink, aż po rozwiązania z suchym tonerem. Producent uwzględnił również możliwość uszlachetniania druków laminowanych (zabezpieczonych) foliami i lakierami.

Nie znaczy to, że nie istnieje konkurencja dla systemu SCODIX, ale żaden inny producent urządzeń poligraficznych nie uwzględnił tak wielu zmiennych w uszlachetnianiu zadrukowanych podłoży. 

Inaczej przecież wygląda napięcie powierzchniowe arkusza dla każdej technologii drukowania, nie wspominając już o składzie chemicznym samego nadruku i jego wpływie na substancje nakładane na jego powierzchnię. Dodatkowym wyzwaniem jest samo podłoże – karton czy papier; inaczej zachowuje się podłoże powlekane, a inaczej niepowlekane (inna wsiąkliwość, siły kapilarne). Z tymi właśnie wymaganiami musieli zmierzyć się inżynierowie firmy SCODIX tworząc swoje rozwiązania cyfrowych maszyn serii SCODIX Ultra. Czy im się udało? Bez wątpienia tak.

Ogólnie o technologii

Urządzenia SCODIX Ultra jako cyfrowe maszyny do uszlachetniania podłoży zadrukowanych charakteryzują się tym, że do procesu tworzenia obrazu potrzebują tylko pliku PDF z przygotowaną dodatkową warstwą uszlachetniania (lub oddzielną separacją). Nie ma tu potrzeby przygotowywania żadnych matryc, tj. form sitodrukowych czy klisz do tłoczeń. Ogólna zasada działania urządzenia polega na uszlachetnianiu za pomocą technologii głowic dużej rozdzielczości (2540x450 dpi) inkjet przez naniesienie określonej maski polimerowego lakieru utwardzonego przy użyciu zestawu lamp UV. Urządzenia SCODIX Ultra są w stanie zastąpić więcej niż jeden proces uszlachetniania, ponieważ mogą oprócz efektu wybiórczego płaskiego lakieru czy 3D uzyskiwać efekty holograficzne (Cast&Cure) oraz nakładania folii metalizowanych poprzez zespół (podobny do cold stampingu), w który są wyposażone. Zakres grubości dla wybranych uszlachetnień może być bardzo duży: od 5 do 250 mikronów warstwy lakieru. Sztuka polega na tym, aby uzyskać wysoką dokładność pasowania uszlachetnianego obrazu na już wcześniej zadrukowanym podłożu (lub na kolejnym rodzaju uszlachetnienia – kilkakrotne przeloty przez maszynę Scodix nie stanowią problemu). Dodatkowym atutem jest fakt, że SCODIX Ultra jako cyfrowa maszyna praktycznie nie psuje arkuszy na ustawienia czy rozruch, a po prostu je uszlachetnia. I tu małe wprowadzenie, jak to wygląda.

Proces pracy urządzenia

Proces zaczyna się od stacji nakładającej (również w wersji paletowej, szczególnie istotnej przy grubych podłożach, np. kartonach wykorzystywanych w produkcji opakowań kartonowych), gdzie system SCODIX VDE – za pomocą kodów kreskowych – jest w stanie identyfikować arkusz wchodzący do maszyny i odnajdywać odpowiednią dla niego maskę uszlachetnienia PDF. Następny etap procesu to system czterech kamer pozycjonujących, tzw. SCODIX RSP, który pozycjonuje obraz maski uszlachetniającej względem nierucho- mych głowic UV inkjet.

Pasowanie uszlachetniania względem obrazu w maszynach SCODIX Ultra standardowo odbywa się poprzez specjalne pasery, tzw. punkty SCODIX OPA Dots (Optical Print Alignment Dots) umieszczone w czterech narożnikach arkusza. Uwzględniają one przesunięcia wydrukowanego obrazu oraz jego deformacje wynikające choćby z rozciągnięcia się podłoża lub niedoskonałości technologii druku (takich jak np. niedociąganie arkusza do tzw. marki bocznej lub czołowej, znanych doskonale drukarzom offsetowym).

Automatyczny algorytm pozycjonujący o współczynniku dokładności ±100 mikronów, oparty na 4 kamerach CCD o nazwie SCODIX RSP (Rotate, Scale, Position) koryguje w locie maskę i kontroluje pracę nieruchomych głowic, korygując wirtualny obraz uszlachetniania. Zamienia go na bezpośrednie komunikaty do poszczególnych głowic nanoszących obraz uszlachetnienia. Opcjonalnie, przy wykorzystaniu autorskiego oprogramowania zewnętrznego SCODIX STUDIO STATION, system może korygować obraz wg paserów lub elementów samego obrazu z wykorzystaniem tzw. Scodix ARP – Automated Registration Process.

W tym czasie zadrukowany arkusz jest niejako przyklejony nieruchomo przez podsys powietrza do przesuwającego się na tym etapie płaskiego stołu transportującego. 

Każda z maszyn serii SCODIX Ultra jest wyposażona w dwa takie stoły, które przesuwają się od procesu registracji i pozycjonowania, poprzez nałożenie za pomocą głowic maski z lakierem, po utrwalenie wstępne obrazu lampą UV LED (pinning). Przesuwne stoły na precyzyjnych serwomotorach eliminują użycie niedokładnych pasów transportowych.

Trzy rzędy nieruchomych głowic (a dokładniej 3x8) wypełniają lakierem maskę obrazu uszlachetnienia przewidzianego do lakierowania i pod folie metalizowane. Ciekawostką jest fakt, że niejednokrotnie, przy zachowaniu pewnych warunków, proces ten może być wykonywany jednocześnie (lakier i folia na jednym arkuszu, w jednym przebiegu). 

W ekstremalnych projektach graficznych procesy uszlachetniania można powtarzać nakładając kilka różnych „zdobień” w jednym miejscu, np.: folia złota, srebrna i lakier wybiórczy. Oczywiście takie złożone wzory wymagają kilkakrotnego przepuszczenia przez maszynę i powtórzenia całego procesu. 

Za sekcją głowic inkjetowych zainstalowana jest lampa UV LED, której zadaniem jest tzw. zamknięcie kropli polimerowego lakieru. Dzięki temu obraz naniesiony przez głowice nie rozlewa się bez kontroli po drobnych elementach uszlachetnianych, a zostaje zewnętrznie zatrzymany na obrazie wskazanym przez system RSP Registration i przez odpowiedni plik PDF, podczas gdy wewnątrz samej maski (kropli) jest jeszcze nadal płynny. 

Tu kluczowa rola precyzyjnego stołu transportującego się kończy i arkusz opada na taśmę transportową. Kolejny etap to konwencjonalna lampa UV, której zadaniem jest aktywacja maski lakieru, aby uzyskać efekt odpowiedniej „lepkości” czy też „kleistości” dla folii metalizowanej typu cold foil, ponieważ w tej technologii lakier jest również klejem (w przypadku efektów folii metalizowanych). Stacja ta jest niezbędna i uruchamiana automatycznie tylko w przypadku, gdy w obrazie uszlachetnień mamy dodatkowo uzyskać elementy z folią metalizowaną.

Następnym etapem jest system podawania folii. To profesjonalny moduł stworzony we współpracy z firmą Compact Foilers (specjalizującą się np. w tworzeniu systemów cold stampingu, montowanych na maszynach offsetowych) w celu bardzo precyzyjnego naniesienia samej folii metalizowanej. System ten posiada zespół rolek odwijaka i nawijaka z opadającym i podnoszącym się dynamicznie wałkiem nadającym folię metalizowaną typu cold (bez kleju). 

Moduł ten jest na tyle zaawansowany, że pozwala nanosić folię metalizowaną na całej szerokości arkusza, jak również do czterech osobnych ścieżek folii o szerokości minimalnej 5 cm. Automatycznie, poprzez odpowiednie taktowanie, uwzględnia oszczędzanie zużycia materiału. Co więcej, system jest przewidziany zarówno do używania szerokiej gamy folii metalizowanych różnych producentów, jak i efektów Cast&Cure („efekt hologramu bez hologramu”).

Za systemem nanoszenia folii zainstalowana jest dodatkowa, ostatnia lampa UV o największej mocy, której zadaniem jest permanentne utrwalenie całego naniesionego lakieru polimerowego (samego lub z folią metalizowaną).

Proces w maszynie zamyka element stacji końcowej odbierającej arkusz, który może występować w wersji paletowej.

SCODIX przewidział konieczność dostosowania oferowanej technologii do różnych potrzeb klientów, w zależności od używanej przez nich technologii drukowania oraz stosowanych podłoży i oczekiwanych aplikacji. Jako jedyny producent tego typu urządzeń, posiada kilka zamiennie stosowanych dedykowanych polimerów (tab. 1). 

Nowe portfolio SCODIX w zakresie cyfrowych arkuszowych urządzeń SCODIX Ultra to bogactwo modeli i opcji. Producent przewidział maszyny zarówno do produkcji opakowań kartonowych, produkcji komercyjnej, dziełowej, jak i dla rynku drukarń Web2Print (tab. 2).

Jak widać, modeli jest wiele, więc przed wyborem konkretnego należy dokładnie przeanalizować potrzeby drukarni i jej środowisko pracy oraz produktów.

Firma SCODIX z myślą o dynamicznie rozwijającym się rynku opakowań kartonowych wprowadziła w tym roku do swojego portfolio również największe i najszybsze urządzenie do cyfrowych uszlachetnień, jakim jest model SCODIX Ultra 6000 w formacie B1 z podawaniem i odbieraniem pełnych palet. Urządzenie posiada bardzo zaawansowane oprogramowanie i automatyzację procesu wymiany lakierów polimerowych z myślą o klientach nastawionych na produkcję opakowań kartonowych.

SCODIX Ultra 6000 – B1 

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest fakt, że specjalnie dla tego segmentu rynkowego został opracowany przez firmę SCODIX nowy lakier polimerowy Scodix Food Compatible 550 z certyfikatem do kontaktu z żywnością. Lakier ten może być więc użyty przy produkcji opakowań spożywczych.

Czy wiesz, że:

– Model biznesowy polega na zakupie lakieru polimerowego, którego zużycie zależy od powierzchni oraz grubości podłoża zastosowanego w danym projekcie.

– Autorskie oprogramowanie SCODIX STUDIO STATION nie ma odpowiednika u żadnego z producentów podobnych urządzeń. Oprócz dodatkowych opcji pasowania ma więcej zalet: pozwala przetwarzać kolejne obrazy (maski) uszlachetnień poza urządzeniem, a jego zaawansowane rozwiązania umożliwiają sterowanie pracami z jednego centralnego RIP-a do więcej niż jednego urządzenia serii SCODIX ULTRA przy produkcji „potokowej”, np. w drukarniach Web2Print, gdzie pozwala również na pełną integrację z oprogramowaniem drukarni.

– Proces uszlachetnienia wydruku jest obecnie jednym z najważniejszych elementów podnoszących marżowość prac wykonywanych przez drukarnie i poszukiwanych przez ich klientów chcących wyróżnić swój produkt. To oznacza, że przed firmą SCODIX kolejne pracowite lata.

– Firmy inwestujące w technologię SCODIX zyskują nowych klientów i nowe zlecenia nieosiągalne w tradycyjnych systemach uszlachetnień.

Ireneusz Grabowski, Sales Manager HP Indigo&Scodix Digiprint

 

Skanując QR KOD można zamówić próbki wydruków