Więcej możliwości w zakresie zrównoważonych opakowań
15 wrz 2021 08:36

Nowoczesny, czysty i skąpany w naturalnym dziennym świetle – tak wygląda cały teren zajmowany przez firmę Wittmann Druck & Verpackung z Neumarkt/Oberpfalz. Niebieska, szybka i wydajna – to z kolei cechy niedawno zainstalowanej maszyny Rapida 106, na której spoczywa obecnie zadanie realizacji całej produkcji poligraficznej przedsiębiorstwa. 

Dzięki możliwościom kontroli jakości w linii gwarantuje ona – tak firmie, jak i jej klientom – wysoką, niezawodną i niezmienną jakość druku ku zadowoleniu wszystkich, bowiem sześciokolorowa maszyna z modułem lakierującym tworzy obecnie trzon działalności firmy zajmującej się przede wszystkim krótkoseryjną produkcją kartonów składanych. Jak informuje dyrektor zarządzający firmy Hans Schuster, nakłady rzędu 10 tys. egzemplarzy to dzisiaj szczyt jej możliwości. A same zlecenia druku są dalekie od rutynowych. Przedsiębiorstwo produkuje wysoce zindywidualizowane i specjalistyczne opakowania dla właścicieli marek z takich branż jak elektronika, artykuły piśmiennicze, słodycze i kosmetyki. Jedną ze specjalności firmy Wittmann są kalendarze adwentowe o niekończącej się różnorodności kształtów i form.

Wysoka prędkość produkcji i szybka zmiana zleceń

Rapida 106 została wyposażona w wiele cennych ulepszeń, szczególnie przydatnych przy realizacji krótkich serii. Ich przykładem może być szybka i precyzyjna kontrola kolorów, a równocześnie zdecydowane zmniejszenie ilości czasu traconego na wymianę farb. Kluczowymi rozwiązaniami są zastosowanie powłok EasyClean w kanałach farbowych, które umożliwiają ich wyjątkowo szybkie czyszczenie, oraz łatwość włączania i wyłączania poszczególnych zespołów farbowych, co oznacza, że produkcja może być kontynuowana bez przerw w trakcie wymiany farby w nieużywanym zespole drukującym.

System DriveTronic SIS bez marki bocznej oraz w pełni automatyczny system zmiany form drukowych FAPC to kolejne zalety w produkcji opakowań, na które zwracają uwagę Hans Schuster i jego kierownik drukarni Stefan Zahn. Maszyna pracuje znacznie szybciej niż jej poprzedniczka. Ale jeszcze ważniejsze jest dla nas to, że czasy przezbrajania zostały istotnie skrócone – mówi dyrektor Schuster. Oszczędność odpadów związana z nową technologią – obecnie ok. 20 proc. – doskonale wpisuje się w ekologiczną filozofię firmy.

Zysk dzięki wszechstronności

Zatrudniająca 32 pracowników i dysponująca 4200 m2 powierzchni produkcyjnej Wittmann Druck & Verpackung jest w praktyce niewielką firmą opakowaniową. Ale to siła, z którą należy się liczyć. Prawie dziesięć lat temu jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw zaczęła stosować farby, które nie migrowały do wnętrza opakowania. Od 2015 roku jednym z głównych dostawców energii dla firmy jest słońce, co stało się możliwe dzięki instalacji ogniw fotowoltaicznych o mocy 285 kW. Odzysk ciepła – także z nowej maszyny Rapida 106 – pozwala na jeszcze większe oszczędności energii. Zaś maszyny do belowania zużytych surowców stanowią podstawę przywracania odpadów z papieru i tektury do obiegu materiałowego.

Wittmann zdobywa punkty również za wysoką wszechstronność, która jest możliwa dzięki wyjątkowo odchudzonej strukturze. Czasy reakcji – od utworzenia zlecenia, poprzez zbieranie danych, aż po produkcję i wysyłkę do klienta – są wyjątkowo krótkie. Jest to w dużej mierze zasługa autorskiego oprogramowania. Nowe i zmodyfikowane projekty skomplikowanych opakowań są opracowywane we własnym biurze projektowym.

Rapida 106 na jubileusz 125-lecia

W zakres usług realizowanych przez firmę Wittmann wchodzi również komisjonowanie i napełnianie opakowań. System regałów przesuwnych pozwala na przechowywanie nawet 1200 palet z gotowymi produktami w magazynie przejściowym. Dzięki temu klienci mogą otrzymać swoje produkty dokładnie w czasie, w którym są potrzebne.

Przedsiębiorstwo zostało założone 125 lat temu, a Oskar Wittmann reprezentuje trzecie pokolenie stojące u jego steru. Maszyna Rapida 106 to prezent godny jubileuszu, który sprawiła sobie firma. Nowa maszyna, regularne inwestycje oraz obecny na rynku trend produkcji opakowań z surowców odnawialnych stawiają Wittmann Druck & Verpackung na idealnej pozycji do sprostania przyszłym wyzwaniom rynku.

Po zrealizowaniu procesu inwestycyjnego w maszynę Rapida 106 zarząd firmy Wittmann Druck & Verpackung może teraz przejść do realizacji innych kluczowych inwestycji w urządzenia do wykańczania. Na razie jednak właściciel Oskar Wittmann planuje w 2022 r. budowę drugiej hali produk- cyjnej. Jak ogłosił niedawno pracownikom: Jestem teraz wreszcie w stanie zrealizować moje długo skrywane marzenie o dodatkowej przestrzeni do produkcji.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Koenig & Bauer 

Tłumaczenie: TK

 

cript>