Właściwy produkt we właściwym czasie
16 lip 2021 08:40

Targi China Print (23-27 czerwca br.) to pierwsza impreza wystawiennicza w branży poligraficznej od ponad roku, która odbyła się z udziałem gości fizycznie obecnych w halach targowych. Firma Koenig & Bauer przedstawiła swoją ofertę na stoisku o powierzchni ponad 1 tys. metrów kwadratowych, a wśród przygotowanych przez nią pod hasłem „Drukujemy Twój świat” atrakcji była światowa premiera nowej generacji arkuszowych maszyn offsetowych Rapida 105, której możliwości zostały zaprezentowane w trakcie codziennych pokazów. 

Podczas pokazów sześciokolorowy model Rapida 105 ze stacją powlekającą i wydłużonym wykładaniem, drukujący w maksymalnym rozmiarze 720/740x1050 mm, został wykorzystany do produkcji szerokiej gamy produktów z tektury (wysokiej jakości pudełek składanych i zawieszek na drzwi) oraz z papieru (plakaty z krajobrazami i ze zwierzętami). Producent zademonstrował również sprawność urządzenia w narządzie różnorodnych prac – nie tylko poprzez zmianę zleceń i materiałów, ale również odłączanie i ponowne przyłączanie poszczególnych zespołów drukujących. 

Technologia B1 przyszłości

Maszyna została zaprojektowana w oparciu o serie Rapida106 i Rapida 106 X, a wyróżniają ją udoskonalone elementy automatyki, wyższe prędkości drukowania oraz szereg rozwiązań konstrukcyjnych typowych dla Rapidy:

– Wszechstronne możliwości ustawień wstępnych

– Uniwersalne systemy chwytaków z jednym ustawieniem dla wszystkich podłoży

– Przyjazne dla środowiska systemy mycia CleanTronic oparte na tkaninach

– Systemy suszenia VariDry

– Systemy pomiarowe i kontrolne dla utrzymania jakości 

System prowadzenia arkuszy to kolejny element, który został poddany dalszej optymalizacji – co jest szczególnie widoczne w przypadku stołu podającego z pojedynczą centralną taśmą ssącą. Dzięki tym ulepszeniom firmy poligraficzne będą mogły w równym stopniu sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom.

Dzięki dużej wszechstronności w zakresie zadrukowywanych podłoży (od 0,06 do 0,7 mm w wersji standardowej aż do 1,2 mm z opcjonalnym zestawem do obsługi tektury litej i falistej), praktycznie nieograniczonym możliwościom konfiguracji przy maksymalnie ośmiu zespołach drukujących, zespołom do odwracania wstęgi umożliwiającym produkcję 4/4, rozwiązaniu do powlekania w linii, zespołom nakładania folii na zimno, podajnikom zwojów do arkuszy oraz licznym opcjom logistycznym, Rapida 105 – jak przekonuje producent – to doskonałe rozwiązanie dla drukarń komercyjnych, opakowaniowych oraz etykietowych. Nowa generacja maszyn umożliwi firmom dostarczającym usługi druku ulepszenie i uelastycznienie ich procesów produkcyjnych. Co więcej, zestaw systemów do pasowania oraz pomiaru i kontroli kolorów, jak również podgląd produkcji zapewniany przez QualiTronic PrintCheck gwarantują doskonałą jakość produktów końcowych.

Chiny – kluczowy rynek arkuszowego druku offsetowego dla Koenig & Bauer

Koenig & Bauer czerpie korzyści z pozytywnego postpandemicznego rozwoju sytuacji ekonomicznej w Chinach. Arkuszowe maszyny offsetowe z serii Rapida cieszą się na chińskim rynku ogromną popularnością, a popyt na nie od kilku miesięcy utrzymuje się na stałym poziomie. Większość nowych inwestycji realizowana jest obecnie przez duże firmy poligraficzne. Nowa generacja Rapida 105 to właściwy produkt we właściwym czasie – mówi Dietmar Heyduck, starszy wiceprezes ds. sprzedaży w Koenig & Bauer Sheetfed. – Charakteryzują ją zarówno najnowsze technologie, jak i ultranowoczesne wzornictwo. A tego właśnie szukają użytkownicy. 

W Chinach rozwija się obecnie trend wyboru arkuszowych systemów offsetowych drukujących w sześciu lub więcej kolorach, wyposażonych w opcje wykańczania w linii. Oprócz bardzo złożonych wariantów wyposażenia klienci oczekują przede wszystkim rozwiązań opartych na automatyce, które przyspieszają przygotowanie i zwiększają wydajność produkcji. Należą do nich w pełni automatyczna wymiana płyt (FAPC) i możliwość mycia równoległego (CleanTronic), jak również rozwiązania typu non-stop w połączeniu z logistyką stosów. Również oczekiwania co do jakości są wyższe niż kiedykolwiek, szczególnie w odniesieniu do opa- kowań z nadrukiem. W związku z tym coraz więcej maszyn drukujących wyposażanych jest w systemy pomiarowe i kontrolne działające w linii. To samo dotyczy uszlachetniania. Obok urządzeń do powlekania i suszenia rośnie zapotrzebowanie na systemy do nakładania folii na zimno. Ponadto wiele firm poligraficznych przechodzi na offset w dużym formacie, co prowadzi do wzrostu zamówień na serię maszyn Rapida 164 (w maks. formacie arkusza 1205x1640 mm).

Cyfrowa produkcja pudełek składanych w przyszłości

Spółka joint venture Koenig & Bauer Durst także doświadcza zwiększonego zainteresowania chińskich firm poligraficznych swoją nową maszyną VariJET 106 do cyfrowej produkcji pudełek składanych. Na stoisku targowym zaprezentowano model tej maszyny wraz z informacjami, jak wykorzystać go do zadrukowywania opakowań przyszłości. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Koenig & Bauer 

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>