Wzmocnione portfolio dla flekso
6 gru 2016 14:55
Podczas majowych targów drupa 2012 wiele firm dostarczających niezbędne narzędzia pracy dla sektora poligraficznego prezentowało swoje najnowsze osiągnięcia technologiczne, mające na celu usprawnienie procesów produkcyjnych i polepszenie jakości wytwarzanych produktów. Wśród nich z 11 innowacyjnymi rozwiązaniami (z czego żadne nie jest prototypem) znalazła się firma DuPont Packaging Graphics. Prezentowane przez nią pionierskie produkty przeznaczone są przede wszystkim dla drukarzy fleksograficznych zajmujących się produkcją opakowań. Przedstawiciele firmy zapewniają, że ich nowa oferta zaawansowanego sprzętu dostarczy potencjalnym klientom wymiernych korzyści w postaci zwiększonej jakości i wzrostu rentowności ich przedsiębiorstw.
Postęp w technologii sprzętu i płyt, zwłaszcza w ciągu ostatnich 15 lat, przyniósł znaczącą poprawę jakości, wydajności oraz przyczynił się do zrównoważonego rozwoju fleksografii. DuPont tworzy rozwiązania, które spełniają wszystkie te potrzeby jednocześnie. Flekso jest teraz nie tylko globalnie rozpoznawane jako w pełni konkurencyjna technologia druku, ale jest najpopularniejszą techniką drukowania opakowań w kilku segmentach na całym świecie. Flekso nie jest już alternatywą – jest rozwiązaniem – mówi Tracy Lunt, global technology manager w firmie DuPont Packaging Graphics.
Nowa generacja płyt
W odpowiedzi na wzrastające wymagania rynkowe dotyczące wysokiej gęstości optycznej apli (SID – Solid Ink Density), firma DuPont opracowała nową generację płyt fleksograficznych: DuPont Cyrel DSP, Cyrel FAST DFP i Cyrel FAST DFR. Wszystkie spełniają wymieniony wymóg i charakteryzują się utrzymaniem wysokiej rozdzielczości, niskim przyrostem punktu rastrowego i znakomitą wytrzymałością nakładową.
Najnowsza, zaawansowana technologia strukturyzowanej powierzchni płyt Cyrel DSP i Cyrel FAST DFP pozwala na zastosowanie ich przy drukowaniu opakowań giętkich wymagających wysokiej gęstości optycznej apli, dobrego odwzorowania małych elementów i niskiego przyrostu punktu rastrowego. Ponieważ płyty podlegają standardowym procesom obróbki cyfrowej, nie wymagają kosztownych inwestycji w dodatkowe elementy cyfrowej przygotowalni, jak np. urządzenia do laminacji. Są one w pełni kompatybilne ze wszystkimi standardowymi naświetlarkami CtP opartymi na technologii LAMS (Laser Ablation Mask).
W opinii przedstawicieli firmy DuPont, technologia zastosowana w termicznych płytach Cyrel FAST DFP i rozpuszczalnikowych Cyrel DSP będzie podstawowym rozwiązaniem dostarczanym przez firmę w celu poprawy gęstości optycznej apli przy druku opakowań giętkich. Ich zdaniem płyty są uniwersalnym produktem przeznaczonym dla rynku fleksograficznego. Dodatkowym atutem nowej strukturyzowanej powierzchni jest wysoka odporność, pozwalająca na wykonywanie wysokonakładowych zleceń przy zachowaniu czystych odbitek i optymalnego zużycia materiałów eksploatacyjnych.
Płyty Cyrel DFR, będące kolejną generacją cyfrowych płyt Cyrel FAST o wysokiej twardości, są przeznaczone dla drukarń opakowaniowych wymagających płyt będących w stanie utrzymać najwyższą jakość rastra i szeroki zakres tonalny. Zgodnie z zapewnieniami producenta są one dostosowane do szerokiej gamy farb i podłoży. Dzięki ulepszonej wiotkości płyty ułatwiają proces montażu. Przedstawiciele firmy DuPont przewidują, że płyty Cyrel DFR staną się głównym produktem firmy w obszarze cyfrowych płyt o wysokiej twardości w rodzinie Cyrel FAST.
Oprócz standardowych płyt drukowych, portfolio firmy DuPont zostało wzbogacone o szereg fotopolimerowych płyt Cyrel do lakierowania. Są one przeznaczone do użytku zarówno w arkuszowych maszynach offsetowych wyposażonych w specjalne, fleksograficzne zespoły lakierujące, jak i w zespołach lakierujących niepołączonych bezpośrednio z maszyną drukującą. Płyty DuPont Cyrel przeznaczone do lakierowania są kompatybilne ze wszystkimi systemami obróbki. W odróżnieniu od tradycyjnych obciągów gumowych, zapewniają wysoką rozdzielczość oraz szybką i niezawodną obróbkę.
Współpraca się opłaca
W czasie targów firma DuPont nie zapomniała o swoich kluczowych partnerach. Obok powierzchni targowej firmy DuPont usytuowane było stoisko firmy Esko. Obie firmy prezentowały razem wiele rozwiązań technologicznych przygotowanych wspólnymi siłami. Zaliczyć można do nich m.in. system DuPont Cyrel FAST Round, Cyrel Fast 3000 TD czy Cyrel DigiFlow 2000 EC. Rozwiązanie Cyrel 3000 TD jest nową generacją systemu Cyrel FAST. Ta nowa technologia poprawia jednolitość i głębokość reliefów oraz ogólnie jakość otrzymywanych płyt fleksograficznych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu zarządzania ciepłem i aplikacjom odpowiedzialnym za ciśnienie. System ten pozwala na efektywne chłodzenie podstawy płyty. To rozwiązanie pozwala na obsługę dużych formatów płyt (do 132x203 cm). Przedstawiciele firmy DuPont uważają, że bez współpracy firm DuPont i Esko cyfrowe naświetlanie płyt flekso nie byłoby tak rozwinięte technologicznie jak jest obecnie.
Ponadto na stoisku firmy DuPont można było się zapoznać z produktami firm Inometa i TMB oraz z opiniami znaczących klientów firmy, którzy mówili o wykorzystywaniu rozwiązań DuPont w swoich przedsiębiorstwach.
Cyrel FAST Round
Dla firmy DuPont ważnym elementem majowej wystawy był innowacyjny system workflow, wykorzystujący technologię Cyrel Fast Round. Jego kluczowym składnikiem jest system produkcji tulei DuPont Cyrel FAST Round 1450 FR, wykorzystujący suchą technologię termiczną do przetwarzania fotopolimerowych tulei. Jego niekwestio-nowaną zaletą jest eliminacja wszystkich rozpuszczalników i roztworów wodnych stosowanych przy obróbce tulei fleksograficznych oraz niespotykana w żadnej innej technologii wydajność, pozwalająca na przykładowe przygotowanie (CDI+UVA+obróbka FAST+UVC) zestawu 8 tulei szerokości 1250 mm z raportem 720 mm w około 2 godzin. Nowy workflow jest wyposażony w cyfrowy system obrazowania Imager ESKO CDI 1450 Cantilever zaopatrzony w technologię UV Inline 2. Uzupełnieniem systemu FAST Round jest rozwiązanie do mocowania tulei Cyrel Microflex Multiple Sleeve, który pozwala na jednoczesne pozycjonowanie i wymienne stosowanie do 6 tulei fleksograficznych na jednym adapterze, co umożliwia optymalizację kosztów w druku szerokowstęgowym. Ponadto DuPont zademonstrował na swoim stoisku łatwy proces obróbki tulei dedykowany dla jednostek drukujących TMB.
W czasie targów drupa z nowymi rozwiązaniami firmy DuPont można było zapoznać się poprzez uczestnictwo w licznych pokazach, wycieczkach i konferencjach. Jedną z głównych atrakcji okazało się szkolenie pt.: „Stan przemysłu opakowań drukowanych: globalne trendy, potrzeby rynkowe i nowe technologie”, prowadzone przez Matthiasa Heinzla, dyrektora firmy DuPont Packaging Graphics. Również jego zdaniem technologia flekso została poddana ogromnym udoskonaleniom w celu zaspokojenia wciąż rosnących potrzeb jakościowych. Heinzel uważa, że fleksografia może zapewniać znakomitą jakość druku, porównywalną z technologią rotograwiurową. Na swoim stoisku przedstawiciele firmy DuPont starali się pokazać swoje ogromne zaangażowanie w branżę opakowaniową oraz pomóc swoim klientom w osiąganiu założonych wcześniej celów.
Na podstawie informacji firmy DuPont opracował KS