PWPW dostarcza 100 tysięcy paszportów biometrycznych dla Litwy
30 May 2008 10:25
W połowie maja Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA dostarczyła do Wilna stutysięczny litewski paszport biometryczny, uznawany obecnie za jeden z najlepiej zabezpieczonych dokumentów na świecie.
W ub.r. PWPW SA w konsorcjum z litewską spółką Garsu Pasaulis wygrała przetarg na produkcję paszportów biometrycznych dla Republiki Litewskiej. W ramach kontraktu w latach 2007-2009 polska firma produkuje książeczki litewskich paszportów biometrycznych (ok. 250 tys. rocznie). PWPW SA dostarczyła również litewskiemu centrum personalizacji dokumentów urządzenia do personalizacji wizualnej i elektronicznej. W dalszej kolejności dostarczane przez PWPW SA paszporty będą przystosowane do wprowadzania drugiej cechy biometrycznej, zgodnie z dyrektywą UE. Niebawem ostatni etap produkcji blankietów paszportowych Republiki Litewskiej przejmie konsorcjant PWPW – spółka Garsu Pasaulis.
To dla nas bezprecedensowy kontrakt, bowiem po raz pierwszy dostarczamy rządowi innego państwa kompletny dokument tożsamości – książeczki paszportowe wraz z technologią ich personalizacji – mówi Krzysztof Żarnotal, prezes zarządu PWPW SA. – Świadczy to o ogromnym zaufaniu do jakości naszych dokumentów i standardów bezpieczeństwa obowiązujących w PWPW SA. Jest to również kolejny krok na drodze do realizacji naszej strategii rozwoju – produkcji banknotów i dokumentów na eksport.
Produkcja paszportów biometrycznych dla Republiki Litewskiej jest kolejnym zagranicznym kontraktem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Firma produkowała również zabezpieczony papier na książeczki paszportowe dla Holandii i Słowacji oraz książeczki marynarza dla Republiki Litewskiej. Wydrukowała też na zlecenie Narodowego Banku Słowacji 90 mln banknotów koron.
PWPW SA produkuje także książeczki polskich paszportów biometrycznych z wbudowanym w okładkę chipem, na którym zapisywane są dane biometryczne obywatela. Poza chipem polski paszport zawiera wiele innych zabezpieczeń, m.in. wielotonowy znak wodny wykonany w pozytywie i negatywie, włókna w papierze, elementy widoczne w świetle UV, rysunki dające efekt kątowy i wiele innych.
Opracowano na podstawie informacji PWPW SA