Szansa dla zmodyfikowanych ziemniaków amflora szansą dla przemysłu papierniczego?
29 Apr 2009 14:03
Genetycznie zmodyfikowana odmiana ziemniaków amflora, stworzona i opatentowana przez koncern BASF, może być stosowana do produkcji papieru, chemikaliów (w tym klejów), tkanin i kosmetyków. Jest ona pozbawiona amylozy będącej jednym z naturalnych składników skrobi ziemniaczanej stwarzającym problemy w przemysłowym wykorzystaniu ziemniaków. Według przedstawicieli BASF papier produkowany na bazie amflory lepiej przyjmuje farbę i ma większą odporność na przedarcie (podobnie jak tkaniny), a kleje z jej udziałem zapewniają mocniejsze i trwalsze połączenia. Pomimo tych zalet i uzyskania certyfikatów bezpieczeństwa przez ten produkt proces jego zatwierdzania przez UE trwał 12 lat.
Obecnie amflora – jako pierwsza genetycznie zmodyfikowana roślina – otrzymała pozwolenie na uprawę na terenie Niemiec; zdecydowała o tym federalna minister rolnictwa. Teren uprawny ma być odgrodzony od otoczenia, by izolować amflorę od innych roślin; zmodyfikowane ziemniaki nie będą też sprzedawane w sklepach, lecz trafią wyłącznie do przemysłu.
Pomimo tego zdania na ten temat w Niemczech zarówno wśród polityków, jak i obywateli są podzielone. Wprowadzeniu nowej odmiany do uprawy sprzeciwiają się m.in. rolnicy, choć – jak zapewniają przedstawiciele firmy BASF – jej uprawianie przyniosłoby ponad 100 mln euro rocznie wartości dodanej dla europejskich rolników i branży produkcji skrobi ziemniaczanej. Ludzie obawiają się jednak, że pomimo podjętych środków ostrożności zmodyfikowane genetycznie ziemniaki skrzyżują się z naturalnymi, co miałoby fatalne konsekwencje.
Nie brak także zwolenników postępu i wykorzystywania (oczywiście w granicach rozsądku) inżynierii genetycznej w rolnictwie; należy do nich m.in. kanclerz Angela Merkel.
Pierwsze 100-hektarowe pole ziemniaków amflora ma powstać w Meklemburgii.
Opracowano na podstawie „GW” z 29.04.2009 i www.ppr.pl