Rewolucja w dziale prepress Drukarni Poznańskiej
15 Jan 2010 09:04
W ostatnich tygodniach 2009 roku w Drukarni Poznańskiej został uruchomiony w pełni automatyczny, termiczny, pełnoformatowy system CtP. Całości instalacji oraz wdrożenia do produkcji urządzeń opartych na naświetlarce PlateRite firmy Screen dokonali inżynierowie z firmy Reprograf - wyłącznego przedstawiciela japońskiego producenta na naszym rynku. Nie byłoby w tym wydarzeniu nic szczególnego, gdyby nie fakt, że Drukarnia Poznańska jest jednym z prekursorów stosowania technologii cyfrowego naświetlania form drukowych. To już jej kolejny system CtP. Naświetlarka do płyt termicznych zastąpiła wysłużone urządzenia pracujące w technologii produkcji płyt korzystających z „fioletowego” źródła światła.
Prezes zarządu Janusz Świczerewski komentuje: „U podstaw decyzji wymiany, jak i wyboru partnera leżały przede wszystkim aspekty jakościowe, ekonomiczne, a także gwarancja otrzymania najnowszych technologicznych rozwiązań w dziale przygotowania do druku. W dniu dzisiejszym sama naświetlarka CtP to nie wszystko. Zdecydowaliśmy się na małą rewolucję w tym segmencie. Całkowita wymiana workflow na najnowsze rozwiązanie rodzimej produkcji, jakim jest PuzzleFlow Factory firmy ACC HSH, pozwoliło nam na skorzystanie z wielu dogodnych rozwiązań, do tej pory niedostępnych.”
Jednym z głównych orędowników zmian był szef przygotowalni Roman Sagan. Dzięki nowemu workflow zyskał on przede wszystkim wielostanowiskowy system impozycyjny, znaczną automatyzację przetwarzanych prac i co najważniejsze - rozbudowany system akwizycji. Poprzez normalizację do standardu PDF, pełne sprawdzenie poprawności dokumentów wg profilu drukarni, wymianę poprawnych dokumentów z klientem oraz system przekazywania informacji i zleceń, zdecydowanie poprawione zostały efektywność działu oraz współpraca z kontrahentami Drukarni Poznańskiej.
Zainstalowana naświetlarka CtP firmy Screen jest wyposażona w automatyczny podajnik form drukowych z jednoczesnym, mechanicznym usuwaniem papieru przekładkowego, most podający formy bezpośrednio do wywoływarki, a także system wywołujący wraz z automatycznym wykładaniem płyt na stos. Po latach doświadczeń taka właśnie konfiguracja urządzeń jest optymalna dla pracy drukarni. Wbrew pozorom za takim ustawieniem sprzętu i oprogramowania przemawiały głównie aspekty ekonomiczne skutkując minimalnym zaangażowaniem obsługi przy maksymalnej wydajności urządzeń. Drukarnia Poznańska dla swojego profilu produkcji pozostała przy płytach korzystających z obróbki chemicznej. Jakość, możliwości technologiczne, ekonomia i proekologiczne rozwiązanie zaproponowane przez dostawcę zdecydowanie podniosły efektywność tego rozwiązania. Niemniej, zgodnie z założeniami, z chwilą, kiedy producenci form drukowych dostarczą płyty bezobróbkowe spełniające oczekiwania co do jakości, możliwości technologicznych, a także atrakcyjne cenowo, system CtP Screen przygotowany jest do wdrożenia ich do produkcji.
Opracowano na podstawie informacji firmy Reprograf