Cyfrowy druk ceramiki
29 Nov 2010 09:39
Inżynierowie firmy Durst opracowali ploter do bezpośredniego zadruku ceramiki. Durst Pictocer HD to urządzenie do druku cyfrowego metodą atramentową, z użyciem specjalistycznych tuszy do utrwalania w temperaturach od 500 do 1250 stopni Celsjusza. Ta innowacyjna technologia firmy Durst pozwoli na wykonywanie metodą cyfrową prototypów oraz krótkich serii indywidualnych kafli podłogowych i ściennych, personalizowanych nadruków o fotograficznej jakości na płytkach, mozaik, elementów wyposażenia i dekoracji wnętrz czy innych produktów z nadrukiem na ceramice lub szkle.
Nowy ploter Durst Pictocer HD wykorzystuje opatentowane, utrwalane termicznie (1-, 2- lub 3-krotnie) tusze pigmentowe. Te same tusze wykorzystywane są w urządzeniu do liniowego druku ceramiki – Durst Gamma. Ceramika zadrukowana na Pictocer HD w 100 proc. oddaje efekt, który można uzyskać w warunkach produkcyjnych na urządzeniu Gamma.
Blisko 2-tonowy Pictocer HD wyposażony jest w ciągły system transportowy. Obsłuży on „materiał” o szerokości do 155 cm i maksymalnej grubości do 50 mm. Maksymalny ciężar płyty może wynieść 70 kg. Ploter zadrukowuje podłoże z prędkością do 15 m2/h w maksymalnej rozdzielczości 400x600 dpi. Pictocer drukuje w trybach symulacji urządzeń Gamma oraz we własnym trybie HD.
Urządzenie drukuje 4, 5 lub 6 kolorami. Atramenty uzupełniają 1,5-litrowe zbiorniki główne maszyny. Stały system zasilania zapewnia nieprzerwany druk. Proces uzupełniania atramentu przez operatora jest szybki i łatwy. W celu zapewnienia niezawodnego, długotrwałego działania Durst Pictocer HD jest wyposażony w system recyrkulacji atramentu w obwodach i głowicach z automatycznymi cyklami konserwacyjnymi, co zostało sprawdzone w ponad 100 drukarkach Durst Gamma będących w eksploatacji.
Oprogramowanie stosowane w Pictocer HD umożliwia także symulowanie dokładnych kosztów produkcji całych serii. Jest to ważne przy prototypach nowych wzorów. Z uwagi na cyfrowy charakter druku oprogramowanie przyjmuje pliki w formacie TIFF/CMYK. Serwer druku oparty jest na 64-bitowym, autorskim oprogramowaniu Durst, pracującym pod kontrolą systemu Linux.
Ploter Durst Pictocer HD jest przeznaczony dla zakładów produkujących ceramikę i elementy architektury. To także pozycja obowiązkowa dla posiadaczy przemysłowej linii Durst Gamma. Dzięki cyfrowemu charakterowi druku wpasowuje się w coraz modniejszy trend personalizowania wnętrz i pomieszczeń użyteczności publicznej. Pictocer HD otworzy także wiele nisz rynkowych dla innowacyjnych drukarń.
Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium