Nanodruk na targach drupa?
1 Feb 2012 14:12
Nadchodząca drupa może być okazją do prezentacji najnowszej technologii drukowania opracowanej przez Benny'ego Landa, twórcę technologii Indigo.
Przypomnijmy, że powstała w 1977 roku firma Indigo pracowała w sekrecie przez 16 lat, by zaprezentować w 1993, dwa lata przed targami drupa, maszynę cyfrową Indigo E-Print. Wówczas fakt ten wywołał spore poruszenie w branży.
Na rok bieżący izraelski wynalazca zapowiada kolejny wielki show. Jego firma badawcza Landa Corporation, posiadająca blisko 700 patentów związanych z drukiem, zarezerwowała na targach drupa stoisko o powierzchni blisko 1500 m2, na którym zamierza prezentować digital nanographic printing, czyli cyfrowy nanodruk.
Z kilku informacji na ten temat, które ukazały się w izraelskiej prasie ekonomicznej wynika, że chodzi o technologię inkjet wykorzystującą nanoatrament, którego cząsteczki miałyby wielkość mikrobów, a głowice drukujące mogłyby przekazywać jego mikrokropelki na podłoże.
Podczas ostatnich targów Ipex Benny Landa w wypowiedzi dla brytyjskiego magazynu branżowego „Printweek” stwierdził, że sprzedał HP firmę Indigo, by móc się skoncentrować na rozwoju nanodruku i o ile 16 lat zabrały mu prace nad technologią Indigo, to na opracowanie nanodruku wystarczyło mu 8 lat.
Ze słów bliskich współpracowników wynalazcy wynika, że początki nanodruku są związane z badaniami prowadzonymi w dziedzinie energii, których celem jest wytwarzanie elektryczności z ciepła znajdującego się w otaczającym powietrzu.
Firma Landa Corporation posiada 4 działy: Landa Digital Printing zajmujący się cyfrowym nanodrukiem, Landa Labs prowadzący badania w dziedzinie alternatywnej energii i nanotechnologii, fundusz inwestycyjny Landa Ventures oraz Landa Fund – fundację poświęconą kształceniu.
Warto wspomnieć, że nanodruk w dziedzinie technologii inkjet nie jest nowością. Brytyjska firma Xennia zaprezentowała na początku roku 2010 taką aplikację przeznaczoną do druku na tekstyliach. Technologia ta została wdrożona w maszynach zadrukowujących tekstylia produkowanych przez włoską spółkę Reggiani Macchine.
Na podstawie Graphiline.com opracowała IZ