Strategiczna inwestycja w białostockiej drukarni Masterpress
16 Jan 2013 14:15
W styczniu br. firma Omet poinformowała o pomyślnym zainstalowaniu 10-kolorowej maszyny drukującej XFlex X6 430, wyposażonej w grupę 5 offsetowych tulei, w polskiej drukarni Masterpress zlokalizowanej w Białymstoku. Nowo zainstalowana maszyna posiada ponadto 5 zespołów fleksograficznych UV, zespół foliujący na zimno, wykrojnik rotacyjny oraz automatyczny system pasowania kolorów Vision-1. Istotny jest fakt, że jest to pierwsza maszyna firmy Omet wyposażona w nową grupę tulei offsetowych. Dzięki wysiłkom działu R&D oraz zespołu technicznego producenta operacja instalacji maszyny, jej oddanie do użytku oraz ostateczny odbiór odbyły się w ciągu zaledwie jednego miesiąca – grudnia 2012 r.
Masterpress jest znaną na rynkach lokalnym i międzynarodowym drukarnią etykiet, która, łącznie z ostatnią instalacją, posiada już 5 maszyn firmy Omet. Nowa maszyna jest używana w białostockiej drukarni przede wszystkim do drukowania etykiet typu shrink sleeve i in-mould dla sektora spożywczego.
Po raz pierwszy grupę tuleji offsetowych firmy Omet można było zobaczyć na targach Labelexpo 2011.
„Jesteśmy dumni, że nasza pierwsza maszyna wyposażona w tuleje offsetowe trafiła do tak ważnego klienta – mówi Marco Calcagni, dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie Omet. – Wybór był strategiczny dla obu stron. Masterpress szukał łatwej w zarządzaniu maszyny z technologią offsetową w jednej linii, osiągającej wysoką prędkość i jakość, podczas gdy my szukaliśmy klienta, który w pełni wykorzysta potencjał naszej maszyny.” Jak twierdzi producent, klient był tak zadowolony z rezultatów, jakie osiąga maszyna, że złożył zamówienie na kolejny egzemplarz o szerokości 670 mm.
Nowa grupa tulei offsetowych oferuje klientom firmy wiele korzyści w postaci m.in. rozszerzania formatu w krokach przyrostowych równych 1/48 cala (ok. 0,53 mm) oraz łatwości zmiany zlecenia. Do dodatkowych nowości technologicznych można zaliczyć: system anty-ghosting; dodatkową sztywność i brak przesuwnych części w celu zapobieżenia niepotrzebnym wibracjom; regulację procesu drukowania poza grupą; maksymalną prędkość maszyny dochodzącą do 200 m/min; zakres stosowanych formatów od ok. 355 mm do 635 mm; pneumatyczne blokowanie tulei bezpośrednio na maszynie (jak we flekso); zintegrowany register automatyczny i pre-register (zarówno w kierunku poprzecznym, jak i podłużnym); zdalnie sterowany zasobnik farbowy; automatyczny system tłumienia drgań oraz ulepszony system automatycznej kontroli nacisku, temperatury i napięcia.
Po wprowadzeniu offsetowych tulei do maszyny XFlex X6, rozwiązanie to będzie dostępne na wieloprocesowej platformie maszyn Varyflex V2 o szerokości do 850 mm, przeznaczonych do przetwarzania opakowań giętkich. Więcej informacji o maszynie Varyflex V2 można znaleźć we wrześniowym numerze „Poligrafiki” z 2012 r.
Na podstawie informacji firmy Omet opracował KS