Nowy system zarządzania energią w zakładzie firmy Kodak
8 Apr 2013 11:28
Firma Kodak poinformowała o wdrażaniu kompleksowego systemu zarządzania energią w swoim największym zakładzie produkującym płyty offsetowe, znajdującym się w niemieckim mieście Osterode am Harz. System pozwoli na znaczną oszczędność energii zużywanej w procesie wytwórczym oraz zmniejszy jego negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Inicjatywa ta po raz kolejny potwierdza zaangażowanie firmy Kodak w kwestie związane z polityką zrównoważonego rozwoju. Warto bowiem podkreślić, że posiada ona w swoim portfolio produktowym płyty, które wspierają drukarnie z całego świata w podejmowanych przez nie proekologicznych działaniach, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności i jakości.
Jedną z nich jest bezprocesowa płyta termiczna Kodak Sonora XP, która eliminuje konieczność konwencjonalnego wywoływania formy drukowej. Inne przykłady to płyty termiczne Kodak Trillian SP czy też gazetowa Kodak ThermalNews PT. Obie wymagają w procesie wywoływania dużo mniejszej ilości chemii i energii niż w przypadku standardowych płyt dostępnych na rynku.
W związku z wdrożeniem nowego systemu zarządzania energią w fabryce w Osterode firma Kodak do końca br. musi spełnić wymogi zawarte w certyfikacie DIN EN ISO 50001:2011. Będzie on stanowił uzupełnienie innych systemów wdrożonych przez nią w niemieckim zakładzie. Są to: system zarządzania jakością DIN EN ISO 9001 (wprowadzony w roku 1995), system zarządzania środowiskowego DIN EN ISO 14001 (rok 2001) oraz system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy BS OHSAS 18001.
Nowy projekt zarządzania energią, który obejmie wszystkie procesy realizowane w zakładzie w Osterode, jak też wszystkich zatrudnionych tam pracowników, jest wdrażany w kilku etapach. W pierwszym z nich Kodak dokona przeglądu inwentarza i analizy zużycia energii, by określić jej potencjalne oszczędności. Wyniki pozwolą ustalić, w jaki sposób system zarządzania energią powinien być wdrażany i kontrolowany we wszystkich obszarach działania fabryki. Na koniec wprowadzone zostaną w życie procesy optymalizujące ilość zużywanej energii, a w rezultacie – pozwalające na uzyskanie oszczędności.
„Projekt zarządzania energią w bardzo pozytywny sposób wpłynie na proekologiczne aspekty produkcji realizowanej w Osterode, zarówno w kontekście samych procesów wytwórczych, jak i chemikaliów w nich stosowanych. Inicjatywa ta ma na celu także wsparcie naszych klientów w działaniach środowiskowych. Przy stosowaniu płyt Kodak ich produkcja realizowana w technice offsetowej staje się bardziej proekologiczna niż dotychczas” – mówi Sven Freyer, dyrektor ds. produkcji płyt w niemieckim oddziale firmy Kodak
Opracowano na podstawie informacji firmy Kodak